EgzotykaKamczatka - niepokojąca aktywność w krainie wulkanów

Kamczatka - niepokojąca aktywność w krainie wulkanów

Kamczatka - niepokojąca aktywność w krainie wulkanów

Położony w azjatyckiej części Rosji półwysep Kamczatka ma długość 1200 kilometrów i połączony jest z lądem przesmykiem o nazwie Prapolski Doł. Na powierzchni około 370 tysięcy kilometrów kwadratowych można podziwiać krajobraz unikalny dla całego kontynentu - to jeden z najosobliwszych regionów tego typu na świecie, z licznymi aktywnymi stożkami oraz różnorodnością typów i zjawisk wulkanicznych. Współdziałanie wulkanów z lodowcami tworzy niezwykle malowniczy, ale także ogromnie niebezpieczny krajobraz. Na Kamczatce znajduje się w sumie 160 wulkanów, z czego 29 jest aktywnych.

Położony w azjatyckiej części Rosji półwysep Kamczatka ma długość 1200 kilometrów i połączony jest z lądem przesmykiem o nazwie Prapolski Doł. Na powierzchni około 370 tysięcy kilometrów kwadratowych można podziwiać krajobraz unikalny dla całego kontynentu - to jeden z najosobliwszych regionów na świecie. Wyróżnia się licznymi aktywnymi stożkami oraz szeroką gamą zjawisk wulkanicznych. Współdziałanie wulkanów z lodowcami tworzy niezwykle malowniczy, ale także ogromnie niebezpieczny krajobraz. Na Kamczatce znajduje się w sumie 160 wulkanów, z czego 29 jest aktywnych.

if/at

1 / 6

Ostatni raz tyle wulkanów dymiło w 1945 roku

Obraz
© Licencja Creative Commons by Ssppeeeeddyy, flickr.com

Nad półwyspem dymi obecnie kilka wulkanów, a w ciągu ostatnich dziesięcioleci ich aktywność znacząco wzrosła. Sejsmolodzy zapewniają, że po raz ostatni z czymś podobnym mieli do czynienia w 1945 roku. Wyrzucane przez nie popioły stanowią zagrożenie dla ruchu lotniczego i mieszkańców okolicznych wiosek.

2 / 6

Ostatni raz tyle wulkanów dymiło w 1945 roku

Obraz
© NASA

Obecnie najgroźniejszy jest, mierzący ponad 3 tys. m wysokości, wulkan Płoskij Tołbaczik (na zdjęciu), który wszedł w okres aktywności pod koniec listopada. Znajduje się w południowo zachodnim rejonie tzw. Kluczewskiej Grupy Wulkanów, na wschodzie półwyspu, w odległości 343 km od Pietropawłowska Kamczackiego. W bezpośrednim sąsiedztwie wulkanu znajduje się kilka wiosek.

3 / 6

Ostatni raz tyle wulkanów dymiło w 1945 roku

Obraz
© NASA

Zaobserwowano, że krater wulkanu zaczęła wypełniać płynna lawa, której towarzyszyła wzmożona aktywność sejsmiczna. Z tego powodu ogłoszono "pomarańczowy" stan pogotowania dla lotnictwa.

4 / 6

Ostatni raz tyle wulkanów dymiło w 1945 roku

Obraz
© AFP PHOTO /NASA/GSFC/METI/ERSDAC/JAROS, and US/Japan ASTER Science Team

Pierwsza erupcja wulkanu - 27 listopada - wyrzuciła pyły i gazy wulkaniczne na wysokość 3 km. Strumień lawy błyskawicznie dosięgnął budynków położonych w odległości kilku kilometrów od Płoskij Tołbaczika.

5 / 6

Ostatni raz tyle wulkanów dymiło w 1945 roku

Obraz
© Licencja Creative Commons by Ssppeeeeddyy, flickr.com

Nad Kamczatką wciąż unosi się ogromna chmura pyłu, która stanowi zagrożenie dla lotnictwa – ruch nad półwyspem jest więc ograniczony. Korytarz powietrzny służy samolotom latającym pomiędzy Ameryką Północną a wschodnią Azją. Lawa pokryła przestrzeń w promieniu ok. 100 km! W okolicznych wioskach zamknięto szkoły i wprowadzono stan pogotowia dla mieszkańców.

6 / 6

Ostatni raz tyle wulkanów dymiło w 1945 roku

Obraz
© Licencja Creative Commons by Ssppeeeeddyy, flickr.com

Przed Płoskij Tołbaczikiem, jeszcze w październiku, obudził się m.in. wulkan Kluczewska Sopka - najwyższy, czynny wulkan na kontynencie euroazjatyckim. Popioły po wybuchu wzbiły się na wysokość około 10 km.

Duża aktywność na Kamczatce rodzi wiele rożnych teorii, które wraz ze zbliżającą się datą 21 grudnia zyskują coraz bardziej na popularności. Miejmy nadzieję, że rewelacje o końcu świata, który zacznie się na rosyjskim półwyspie, już za 10 dni będzie można włożyć między bajki.

if/at

rosjakoniec świataegzotyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)