Trwa ładowanie...
dnr1voq

Katedra w Palermo (Cattedrale di Palermo)

Największe atrakcje
Katedra w Palermo (Cattedrale di Palermo)
Region
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Osoby, które planują zwiedzić Palermo, powinny zobaczyć miejscową katedrę. Katedra w Palermo zachwyca wspaniałymi grobowcami sycylijskich władców i widokiem na panoramę miasta.

Katedra w Palermo - najważniejsze informacje

Katedra w Palermo, a właściwie Katedra Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Palermo, to jedna z największych atrakcji turystycznych stolicy Sycylii. Została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tym, co wyróżnia katedrę w Palermo, są wpływy różnych stylów architektonicznych na jej wygląd. Wynika to z różnych poprawek i dobudowywania nowych elementów na przestrzeni dziejów.

Katedra w Palermo - wygląd

Katedra stanęła w Palermo w roku 1185 na polecenie arcybiskupa miasta, Waltera Offamila, i zajęła miejsce bazyliki bizantyjskiej. Jednak wyższe rzędy narożnych wież katedry w Palermo pojawiły się dopiero na przełomie XIV i XV wieku. Z kolei w okresie wczesnego renesansu dobudowany został południowy portyk.

W chwili obecnej katedra w Palermo ma raczej neoklasycystyczny wygląd, który jest efektem prac remontowych, jakie zostały przeprowadzone w ciągu ponad dwudziestu lat, do roku 1801. Architektem odpowiedzialnym za aktualny wygląd gmachu Cattedrale di Palermo jest Ferdinando Fuga.

Dziełem Fugi jest również główna kopuła katedry w Palermo i mniejsze kopuły, które stanowią strop w nawach bocznych. Kopuły katedry w Palermo są do dziś obiektem krytyki, gdyż uznaje się je za kompletnie niepasujące do reszty budynku.

Jednak wschodnia część katedry z Palermo nadal robi wrażenie dzięki wieżom i absydom, które zachowały się z lat wcześniejszych. Fasada główna ma wygląd nawiązujący do budownictwa z XV wieku, a zdobi ją wspaniały portal we wnęce przedstawiający Madonnę.

Katedra w Palermo – wnętrze

Wnętrze katedry w Palermo ma plan krzyża łacińskiego, z nawą główną i dwiema nawami bocznymi. Dwie pierwsze kapliczki znajdujące się w nawie bocznej kryją grobowce władców, m.in. Henryka VI czy Piotra II Sycylijskiego. Pod charakterystycznym baldachimem spoczywają z kolei szczątki Rogera II, sycylijskiego hrabiego.

Będąc w środku Cattedrale di Palermo, warto też zwrócić uwagę na gotycki chór drewniany z XV wieku i marmurowy posąg Madonny z Dzieckiem autorstwa Francesco Laurany. W kapliczce z relikwiami katedry przechowywane są natomiast relikwie m.in. świętej Agaty i świętego Mamilianusa, który był pierwszym patronem Palermo.

Katedra w Palermo ma także swoją własną meridianę, czyli wcześniejszą wersję heliometru. Meridiana z katedry w Palermo była najprawdopodobniej używana jako przyrząd do badania wysokości Słońca.

Katedra w Palermo - bilety

Wstęp do katedry w Palermo jest bezpłatny. Jednak żeby móc wejść na taras widokowy umiejscowiony na górze Cattedrale di Palermo, trzeba zapłacić 5 euro. Widok z tarasu katedry jest jednak wart swojej ceny, gdyż panorama Palermo robi na turystach ogromne wrażenie.

Katedra w Palermo (Cattedrale di Palermo)
Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 4h, jazda autem: 27 h

Strefa czasowa

CET (UTC+1) /CEST (UTC+2)

Ceny biletów

bilet na taras widokowy: 5 euro,
wstęp do katedry: bezpłatny.

Orientacyjna odległość

2700 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnr1voq
dnr1voq
dnr1voq