Trwa ładowanie...

Katowice. Obok nowego dworca postawiono szpetny kontener

Kilka miesięcy temu było głośno na temat nowego dworca autobusowego w Katowicach, który wygląda "nieco" inaczej niż na wizualizacjach. Teraz mieszkańcy miasta zastanawiają się, dlaczego sprzedaż biletów częściowo odbywa się w mało atrakcyjnym kontenerze.

Centrum Przesiadkowe w KatowicachCentrum Przesiadkowe w KatowicachŹródło: Materiały prasowe, fot: Budimex
d1iisju
d1iisju

Między ulicami Sądową a Goeppert-Mayer w Katowicach udostępniono we wrześniu międzynarodowy dworzec autobusowy za 66 mln zł (43 mln zł pochodziły z UE). Na węzeł składają się: budynek obsługi podróżnych z poczekalnią, toaletami, przechowalnią bagażu, kioskiem i bistro, a także perony ukryte pod dużą, białą wiatą oraz parking dla 55 samochodów.

Dworzec za miliony z jedną kasą. "Ten punkt sobie nie poradzi"

Na terenie dworca nie zabrakło też kas, a w zasadzie kasy, składającej się z dwóch stanowisk. Wcześniej punktów, w których można było nabyć bilety, było sześć, jednak ich liczbę ograniczono. To w ocenie przewoźników było błędną decyzją i przewidują, że z czasem będą powstawać kolejne kontenery.

"To pewne. Problem w tym, że nowy dworzec został tak zaprojektowany, że jest tu tylko jedno malutkie pomieszczenie z dwoma stanowiskami do obsługi. Teraz, w związku z epidemią, ruchu dużego nie ma, ale i tak dostajemy sygnały, że tworzą się tu kolejki. Gdy ruch autobusowy wróci, a prędzej czy później wróci, to ten punkt sobie po prostu nie poradzi" – ocenia Bogdan Kurys, wiceprezes zarządu spółki Sindbad w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".

d1iisju

Mimo że w kontenerze są sprzedawane bilety przewoźnika Sindbad, to punkt nie należy do tej firmy, a do współpracującej z Sindbadem przez ponad 30 lat. Startowała w przetargu na najem pomieszczeń kas przy Sądowej, ale przegrała licytację.

Kontener zostanie unowocześniony

"Ten kontener jeszcze nie jest otwarty […] Oczywiście nie wygląda dobrze, ale pomyślałem, że zmodernizuje go dopiero na miejscu – już przy Sądowej, gdzie udało mi się wynająć niedużą działkę" – mówi Leszek Mazurkiewicz "Dziennikowi Zachodniemu".

Przedsiębiorca obiecuje, że obiekt do końca miesiąca zostanie unowocześniony, z zewnątrz będzie w kolorze szarym, tak aby wtopić się w tło i nawiązać do sąsiedniego dworca. Będą też na nim nowe reklamy, a teren wokół zostanie uporządkowany i zazieleniony.

d1iisju

Kontener przy dworcu w Katowicach - jak sprawę komentuje miasto?

Michał Łyczak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta, ocenia, że pojawienie się kontenera to potwierdzenie zwiększającej się popularności Dworca Autobusowego przy Sądowej.

"W budynku znajdują się dwa stanowiska kasowe, które na bieżąco obsługują pasażerów w należyty sposób. Jeśli po pandemii okaże się, że są one niewystarczające, to jest możliwość utworzenia trzeciego" – dodaje.

Łyczak zwraca też uwagę, że kontener stoi na prywatnej działce, w związku z czym miasto ma z związane ręce.

d1iisju

"Oczywiście sprawdzimy, czy przedsiębiorca, który go tam ustawił, posiada wszystkie niezbędne zgody i pozwolenia oraz czy kontener stanął zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeśli jest to obiekt tymczasowy, to może funkcjonować na tym terenie nie dłużej niż 180 dni" – podkreśla rzecznik.

Źródło: Dziennik Zachodni

Najbrudniejszy dworzec na Śląsku. Katowice nie mają powodów do dumy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1iisju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iisju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj