Trwa ładowanie...

Kopalnia Soli "Wieliczka" świętuje. Milion turystów w 11 miesięcy

Już dawno w Kopalni Soli "Wieliczka" nie było tylu turystów, co w tym roku. 70-letnia pani Anika z Czech była bardzo zaskoczona, gdy okazało się, że to właśnie ona jest w tym roku milionowym gościem.

Pani Anika (po lewej) odwiedziła Wieliczkę z wnuczką i córkąPani Anika (po lewej) odwiedziła Wieliczkę z wnuczką i córkąŹródło: Kopalnia Soli "Wieliczka", fot: Rafał Stachurski
d4gdza2
d4gdza2

Kopalnia w Wieliczce, po rekordowym 2019 roku (1 mln 863 tys. gości), przez ostatnie dwa lata odnotowywała straty w ruchu turystycznym. W 2020 r. odwiedziło ją 441,1 tys. osób, a w 2021 r. 693,6 tys. osób.

Milion turystów w Wieliczce

Rok 2022 przyniósł znaczny wzrost zwiedzających. W środę 30 listopada słynną polską atrakcję odwiedził milionowy turysta. - Milion gości w 331 dni to powód do dużej radości – mówi Paweł Nowak, prezes zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" S.A. - Rok 2022 przynosi nam mocny dowód na to, że ruch turystyczny odbudowuje się po ostatnich, niełatwych dla branży, dwóch latach. Porównując kończący się rok z ubiegłym, zanotowaliśmy wzrost ruchu turystycznego o ponad 55 proc.

Źródło: Rafał Stachurski, Kopalnia Soli "Wieliczka"
Turystce bardzo się podoba ta wycieczka

Milionowym gościem w tym roku okazała się pani Anika z Brna. Do kopalni wybrała się z córką i wnuczką. Solne podziemia zwiedziła w grupie polskojęzycznej. Była to jej pierwsza wizyta w tym miejscu. Była bardzo zaskoczona, gdy okazało się, że to właśnie ona jest milionowym turystą.

d4gdza2

"Na nadszybiu szybu Daniłowicza podjęto ją z honorami i, jak przystało na wielicką kopalnię, solą" - czytamy w komunikacie kopalni. Turystka otrzymała unikatową rzeźbę z soli, kosz solnych kosmetyków, voucher do Hotelu Grand Sal połączony z pobytem w podziemnym Uzdrowisku, a także... górniczy hełm.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jarmark bożonarodzeniowy. Ta cena wzbudza największe kontrowersje

Turyści kochają "Wieliczkę"

Kopalnia Soli w Wieliczce to zabytek wpisany na listę UNESCO. Jest jedynym obiektem górniczym na świecie, czynnym bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej.

d4gdza2

58 proc. tegorocznych gości w Kopalni Soli "Wieliczka" to Polacy, a liczba odwiedzających z granicy rośnie w szybkim tempie. 86 proc. obcokrajowców wędrujących Trasą Turystyczną pochodzi z Europy. Najwięcej jest Brytyjczyków, Francuzów, Niemców, Czechów i Amerykanów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4gdza2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gdza2