MiastaKopalnia w Bochni - jeden z najstarszych tego typu obiektów na świecie

Kopalnia w Bochni - jeden z najstarszych tego typu obiektów na świecie

Bochnia - położona w połowie drogi między Krakowem a Tarnowem - stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicznych miejscowości. Wyprawa do pobliskiego Nowego Wiśnicza czy położonej nieco dalej Lipnicy Murowanej może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. W samym mieście, latem tonącym w zieleni, oprócz wizyty w kopalnianych otchłaniach warto zobaczyć zabytkową bazylikę św. Mikołaja oraz udać się na stare bocheńskie cmentarze - komunalny i żydowski. Niezwykle urokliwie prezentują się także domy skupione przy głównych ulicach miasta. Największą atrakcją Bochni jest jednak kopalnia soli. W centrum, przy odbiegającej od rynku ulicy Solnej, wznosi się szyb Sutoris - najstarszy funkcjonujący szyb w europejskim górnictwie. Niegdyś zwano go Szewczą Górą i pod taką nazwą wspomina się o nim w 1397 r. To stąd zaczyna się podziemna trasa turystyczna oraz trasa geologiczna. Jakie atrakcje czekają na turystów?

Kopalnia w Bochni - jeden z najstarszych tego typu obiektów na świecie
Źródło zdjęć: © PAP/Jerzy Ochoński

1 / 6

Najstarszy szyb w Europie - kopalnia w Bochni

Obraz
© PAP/Jerzy Ochoński

Bochnia, położona w połowie drogi między *Krakowem a Tarnowem, stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicznych miejscowości. Wyprawa do pobliskiego Nowego Wiśnicza czy położonej nieco dalej Lipnicy Murowanej może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. W samym mieście, latem tonącym w zieleni, warto zobaczyć zabytkową bazylikę św. Mikołaja oraz udać się na stare bocheńskie cmentarze - komunalny i żydowski. Niezwykle urokliwie prezentują się także domy skupione przy głównych ulicach miasta. Największą atrakcją Bochni jest jednak kopalnia soli. W centrum, przy odbiegającej od rynku ulicy Solnej, wznosi się szyb Sutoris - najstarszy funkcjonujący szyb w europejskim górnictwie. Niegdyś zwano go Szewczą Górą i pod taką nazwą wspomina się o nim w 1397 r. To stąd zaczyna się podziemna trasa turystyczna oraz trasa geologiczna. *Jakie atrakcje czekają na turystów?

Bezdroża/ if/udm

[

]( http://bezdroza.pl/ )

2 / 6

Najstarszy szyb w Europie - kopalnia w Bochni

Obraz
© maartenhoek - Fotolia.com

Historia kopalni sięga XIII stulecia. Już wiek później istniało tu podziemne połączenie między kilkoma szybami, a w kolejnych stuleciach wciąż powiększano wyrobiska. W XV w. korytarze sięgały 300 m w głąb ziemi - sól odrywano od pokładu skalnego za pomocą kilofów i klinów, bloki obrabiano, a potem wyciągano do góry w beczkach. W transporcie ciężkich brył pomagały konie, sprowadzone na dół na przełomie XV i XVI stulecia. W tym czasie sytuacja kopalni zaczęła się pogarszać, głównie za sprawą przejęcia saliny przez prywatnych dzierżawców.

3 / 6

Najstarszy szyb w Europie - kopalnia w Bochni

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna

Kryzys przypadł na czas potopu szwedzkiego, potem jednak - zwłaszcza za panowania Augusta II i Augusta III - warunki znów zaczęły się poprawiać. W połowie XVIII w. sprowadzono do Bochni świetnego geometrę Jana Borlacha, który podjął się uporządkowania skomplikowanego labiryntu kopalnianych dróg. Korytarze połączono tak, by na różnych poziomach tworzyły drogi w liniach zbliżonych do prostej. W ten sposób wydobycie soli stało się łatwiejsze, a kopalnia wyszła z impasu. W 1874 r. w szybie Sutoris rozpoczęła pracę *pierwsza w Bochni maszyna wyciągowa *o napędzie parowym. Przejęcie kopalni przez Austriaków nie oznaczało jednak nic dobrego.

4 / 6

Najstarszy szyb w Europie - kopalnia w Bochni

Obraz
© Licencja CC by Kroton, Wikimedia Commons

Już w wolnej Polsce - na przełomie lat 20. i 30. XX w. - borykający się z problemami zakład planowano zlikwidować. Po II wojnie światowej prace górnicze prowadzono na głębokości 470 m. W tym czasie kopalnię zelektryfikowano. W 1981 r. cześć wyrobisk objęto ochroną, by zachować ich niepowtarzalne piękno, a dziewięć lat później zaprzestano wydobywać sól. W 1995 r. powołano do życia spółkę Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia, która zarządza podziemnymi wyrobiskami.

5 / 6

Najstarszy szyb w Europie - kopalnia w Bochni

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna

Na turystów czekają tu dwie trasy: turystyczna i geologiczna. Przejście tej pierwszej zajmuje 2 godziny. Prowadzi starymi solnymi wyrobiskami, m.in. przez podziemne kaplice św. Kingi i Passionis (XVIII w.), schody Regis (XV-XVIII w.), którymi górnicy jeszcze w 1923 r. schodzili do kopalni, stajnię Mysiur. Dodatkową atrakcją jest ponad 200-metrowa podróż podziemną kolejką oraz zjazd ze 140-metrowej zjeżdżalni. W komorze Ważyn działa kawiarnia i restauracja, znajduje się tu także boisko sportowe oraz sklepik z pamiątkami.

6 / 6

Najstarszy szyb w Europie - kopalnia w Bochni

Obraz
© PAP/Stanisław Rozpędzik

Trasa geologiczna nadaje się wyłącznie dla wysportowanych. Wiedzie przez najstarsze części kopalni - surowe odcinki wyrobisk pamiętające jeszcze XIII wiek i wąski labirynt rzadko odwiedzanych chodników. Uczestnicy otrzymują odzież ochronną, hełm, lampę górniczą oraz pochłaniacz ochronny. Dodatkową atrakcję stanowią także noclegi pod ziemią, które są zalecane w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych i przy alergiach. Pobyt możliwy jest w komorach Ważyn (288 miejsc) i Ryszarda Kołdrasa (50 miejsc w specjalnych aneksach). Należy dodać, że podziemny mikroklimat cechuje wyjątkowa czystość bakteriologiczna.

Bezdroża/ if/udm

[

]( http://bezdroza.pl/ksiazki/krakow-najpiekniejsze-spacery-wyd-2-praca-zbiorowa,brkra2.htm )

Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl

Komentarze (0)