Korona Ziemi – ja to widzę inaczej…
Korona Ziemi – ja to widzę inaczej… - to autorski projekt Pawła Urbańskiego, mający na celu zdobycie przez niego siedmiu najwyższych szczytów na siedmiu kontynentach Ziemi, (z Antarktydą włącznie), składających się na tzw. Koronę Ziemi.
|
| --- |
| (fot. Poznaj Świat) |
Projekt ten ma na celu zwrócenie uwagi na trzy ogólnoświatowe zagrożenia:
• Zmiana klimatu
Na szczycie najwyższego szczytu Afryki, Kilimanjaro nie ma już lodowca, został tylko śnieg. Każdego roku na szczytach w Andach ubywa 17 metrów lodowca. Pokrywa lodowa na Antarktydzie topnieje. Wspinając się na każdy ze szczytów Korony Ziemi uczestnicy projektu chcą zwrócić uwagę na ten problem, nie tylko mówiąc o nim, ale też fizycznie doświadczając tych zmian.
• Kryzys energetyczny
Świat stoi w obliczu kryzysu energetycznego. Racjonalne i zrównoważone pozyskiwanie i zarządzanie energią to klucz do rozwoju. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w produkcji paliw i energii elektrycznej jest w stanie podnieść jej dostępność dla tych, którzy jej nie mają lub minimalizować negatywne skutki w miejscach szczególnie energochłonnych.
• Zarządzanie nowoczesnymi technologiami
Technologie są nośnikiem rozwoju i sukcesu oraz napędem zmian społecznych. Pozwalają na błyskawiczną komunikację, umożliwiają osobom niepełnosprawnym dostęp do edukacji, są platformą w badaniach nad nowymi lekami i materiałami. Technologia jest w stanie być ogniwem skupiającym i przyśpieszającym pozytywne zmiany. Elektroniczny papier przyszłości oraz projekty z rodziny „One Laptop per Child” są szansą dla krajów rozwijających się. Internet nie jest już tylko sposobem na rozpowszechnianie informacji, ale też platformą interakcji w wielu sprawach, które dotyczą często problemów całego świata.
Więcej informacji o Pawle Urbańskim i jego działalności znajduje się na stronie
window.open(this.href);return false;\">http://e-urbanski.pl
|
| --- |
| (fot. Poznaj Świat) | Paweł Urbański urodził się 15 kwietnia 1982 roku. W lipcu 1995 roku stracił wzrok, co zdeterminowało jego dalsze życie.
Podczas nauki w college’u zrealizował program matury międzynarodowej, jako pierwsza i jak dotąd jedyna osoba niewidoma w Polsce. W czasie I roku w college’u wspólnie z 3 kolegami zorganizował i brał udział w Interrail po Skandynawii – Norwegia, Szwecja i Finlandia.
Po ukończeniu college’u rozpoczął studia na wydziale ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie był pierwszym niewidomym studentem. Przez kilka lat uczestniczył w pracach Rektorskiej Komisji Uniwersytet bez Barier. Podczas IV roku studiów wrócił do wspinaczki sportowej, a potem do judo, które aktywnie uprawia do dziś.
Paweł Urbański od III roku studiów realizował program w trybie indywidualnym, który jest przyznawany tylko nielicznym osobom, na podstawie bardzo dobrych wyników w nauce. Brał wówczas udział w wysokiej rangi konferencjach technologicznych, gdzie prezentował własne opracowania naukowe.
Informatyk, ekonomista zajmujący się modelowaniem i optymalizacją procesów biznesowych, projektowaniem systemów zarządzania treścią, obiegu i archiwizacji dokumentów oraz integracją i analizą danych.
Od lipca do września 2008 r. pracował dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Departamencie Informatyzacji przy projektach informatycznych systemów rządowych klasy e-government. Brał również aktywny udział przy tworzeniu pierwszej zintegrowanej platformy takich usług w Polsce.
Do tej pory uczestniczył i współorganizował trzy wyprawy w ramach projektu Korona Ziemi – ja to widzę inaczej:
- Aconcagua (2007) - Kilimanjaro (2008) - Elbrus (2008) - Góra Kościuszki (2009)
Więcej informacji o Pawle Urbańskim i jego działalności znajduje się na stronie
http://e-urbanski.pl
POZOSTALI UCZESTNICY WYPRAWY NA GÓRĘ KOŚCIUSZKI
|
|
| --- |
| | Czesław Kuba Jakubczyk - przewodnik
Pracownik SWFiS Uniwersytetu Gdańskiego. Trener judo, instruktor, żeglarstwa, pływania, narciarstwa, specjalista odnowy biologicznej. Zajmuje się sportami ekstremalnymi; żeglarstwo morskie – kpt. jachtowy, nurkowanie, skoki spadochronowe, wspinaczka górska… Pod szyldem Adventure Club zorganizował ponad 40 wyjazdów pozaeuropejskich, w tym: wielokrotnie wyprawy na najwyższe góry 7 kontynentów. Zaliczył 6 z 7 szczytów Korony Ziemi, (podczas wyprawy na Mount Everest dotarł na wysokość 8100 m n. p. m.) oraz rejsy żeglarskie po morzach i oceanach. Pomysłodawca i współorganizator telewizyjnego programu Zdobywcy.
|
|
| --- |
| | Wojciech Ostrowski – filmowiec
Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego - oceanograf. W latach 1986-1990 brał udział w rejestracji wydarzeń społeczno-politycznych, współtworząc archiwum Video Studio Gdańsk wykorzystane później do realizacji wielu filmów dokumentalnych dotyczących tego okresu. Uczestniczył z kamerą w wyprawach na Spitsbergen, Ziemię Franciszka Józefa oraz Wyspy Sołowieckie, gdzie powstay filmy Ślad na lodzie, Ziemia Franciszka Józefa, Sołowki Ziemia Obiecana, Ziemia Przeklęta, Polonica Arktyczne (reż. Iwona Bartólewska). Towarzyszył z kamerą polskim zdobywcom Bieguna Północnego i trzykrotnie Markowi Kamińskiemu w wyprawach na Antarktydę. Wówczas powstały takie filmy dokumentalne jak Dwa bieguny w jednym roku, Transantarctica- przerwana wyprawa w reż. Jerzego Surdela oraz własny Dlaczego? – wyprawa na Mt.Vinson. Jako uczestnik i filmowiec brał udział w wyprawie Razem na biegun z niepełnosprawnym Jaśkiem Melą i Markiem Kamińskim.
W 2007 roku, wspólnie z Pawłem Urbańskim uczestniczył w próbie zdobycia szczytu Aconcagua gdzie powstał film dokumentalny \"Smak wielkiej góry\".
Ewa Lewicka Nowak – lekarz wyprawy
Dr medycyny, kardiolog, pracownik naukowy Akademii Medycznej Jej pasją jest poznawanie świata i ludzi. Udało jej się to w Indiach, Nepalu, Tajlandii, Laosie, Birmie, Kenii, Tanzanii, Peru, Boliwii, Australii oraz Syberii. Motto i najlepsze życzenia: Żeby mi nigdy nie przestało się chcieć! Weszła na Kilimandżaro i Górę Kościuszki, wędrowała po Andach (trekking do Machu Picchu i Choro Trek) oraz Himalajach, (trekking do Muktinath).
Więcej informacji o Pawle Urbańskim i jego działalności znajduje się na stronie
http://e-urbanski.pl
Spitsbergen, Norwegia – 1717 m n. p. m. 15 kwietnia – 15 maja 2009 r.
Największa wyspa Norwegii, położona w archipelagu Svalbard, na Morzu Arktycznym. Powierzchnia ok. 39 tys. km², górzysta (do 1717 m n. p. m.), w dużej mierze pokryta lodowcami. Odkryta w 1596 roku przez Barentsa. Na wyspie znajduje się stała polska stacja badawcza Hornsund. Populacja około 3 tys. mieszkańców, rozwinięte rybołówstwo, kiedyś wielorybnictwo. Największe miejscowości to Longyearbyen oraz Barentsburg.
Skład minimum na wyprawę:
Paweł Urbański – uczestnik
Wojtek Moskal – Przewodnik
Kuba Jakubczyk – przewodnik
Ewa Lewicka - lekarz wyprawy
Wojtek Ostrowski – Filmowiec
Góra Elbrus, Rosja – 5642 m n. p. m. 1 - 17 lipca 2009 r.
Kolejny szczyt w Koronie Ziemi. Jest on traktowany równolegle z Mont Blanc jako najwyższy szczyt Europy. Góra jest bardzo wymagająca. Od wysokości 3800/4000 metrów jest tam strefa wiecznego śniegu i lodu. Podejścia są dość łagodne z wyraźną stromizną na odcinku od 4500/4600 do 5000 i przed samym szczytem. Ze względu na duże przewyższenie ponad masywem Kaukazu często wieją tam silne wiatry i panują głównie ujemne temperatury sięgające -20, -30 stopni Celsjusza. Górę zdobywa się w czasie od 8 do 10 dni ze względu na konieczność aklimatyzacji do warunków i zmienną pogodę.
Skład minimum na wyprawę:
Paweł Urbański – uczestnik
Kuba Jakubczyk – przewodnik
Ewa Lewicka - lekarz wyprawy
Szymon Seliga - uczestnik
Wojtek Ostrowski – filmowiec
Drugi przewodnik – z Polski lub wynajęty na miejscu.
Mont Blanc, Francja, 4810,9 m n. p. m. Sierpień – wrzesień 2009 r.
Nazywany Dachem Europy Mont Blanc należy do Korony Ziemi. Równolegle z Elbrusem jest uważany za najwyższą górę Europy. Wejście jest wymagające, ze względu na dość duże nachylenie zboczy. Sama trasa jest bezpieczna, ale wymaga dobrego przygotowania i wcześniejszego doświadczenia w górach powyżej 3000- 4000 metrów.
Skład minimum na wyprawę:
Paweł Urbański – Uczestnik
Kuba Jakubczyk – Przewodnik
Ewa Lewicka - lekarz wyprawy
Drugi przewodnik
Wojtek Ostrowski – Filmowiec
Więcej informacji o Pawle Urbańskim i jego działalności znajduje się na stronie
http://e-urbanski.pl