Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Nowe zasady kwarantanny

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomniało, że od poniedziałku, 4 maja obowiązują nowe zasady odbywania kwarantanny po przyjeździe do Polski z zagranicy.

Koronawirus w Polsce. Nowe zasady kwarantannyŹródło: Gallo Images
dnpeerz
dnpeerz

Kwarantanny nie muszą teraz przechodzić osoby, które przekroczyły polską granicę w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych albo w celu pobierania nauki w naszym kraju lub w państwie sąsiednim. Nie dotyczy to jednak osób wykonujących zawód medyczny i zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej - przypomniało na stronie internetowej MSWiA.

Nowe zasady kwarantanny

Nowe zasady wprowadziło rozporządzenie Rady Ministrów z 2 maja 2020 r. Wyłączają kwarantannę osób, które przekroczyły granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą, Szwecją i Danią. "Przy wjeździe do naszego kraju muszą one jednak udokumentować funkcjonariuszom Straży Granicznej fakt przejazdu w celach zawodowych, zarobkowych, służbowych lub w celu pobierania nauki" - przypomina Straż Graniczna.

Resort przypomina także, że kontrola na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej została przedłużona do 13 maja. Granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. "Nadal będą prowadzone kontrole w portach morskich i na lotniskach" - wskazano w komunikacie.

dnpeerz

Kogo dotyczą nowe zasady?

Według nowego rozporządzenia, zwolnieni z kontroli są zawodowi kierowcy wykonujący międzynarodowy transport towarów, przekraczający granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. "Dotyczy to zarówno kontroli granicznej, jak i - za zgodą Głównego Inspektora Sanitarnego - kontroli sanitarnej. Ci kierowcy nie podlegają również obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie po przyjeździe do Polski" - czytamy.

Kwarantanny nie stosuje się również wobec osób, które przekraczają granicę Polski w celu prac w gospodarstwie rolnym, które znajdują się po obu stronach granicy Polski.

Źródło: gov.pl / strazgraniczna.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Będą kontrole w lasach?

dnpeerz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnpeerz