Koronawirus. Zakaz lotów. Nowe rozporządzenie
We wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie o zakazie lotów do Polski. Do listy dopisano Francję, a wykreślone z niej zostały m.in. Rumunia czy Malta.
Nowe rozporządzenie wchodzi w życie 16 września i będzie obowiązywać do 29 września 2020 r.
Poprzednia lista zawierała 44 kraje. Z nowej usunięto: Suazi, Meksyk, Katar, Albania, Armenia, Dominikana, Ekwador, Indie, Kosowo, Kazachstan, Macedonia Północna, Malta, RPA, Salwador, Rumunia i Luksemburg. Jedynym nowym krajem na liście jest Francja.
Czy można pojechać do Francji?
Co ważne, urlop we Francji jest możliwy. Granice zewnętrzne UE oraz granice będące granicami wewnętrznymi strefy Schengen są otwarte. Można więc do Francji przyjechać drogą lądową lub przylecieć samolotem, ale z przesiadką w kraju, który nie został objęty zakazem.
Dla osób przyjeżdżających spoza strefy Schengen wymagane jest okazanie deklaracji celu podróży według wzoru przygotowanego specjalnie dla osób wjeżdżających do Francji. Formularz deklaracji można pobrać ze strony francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Zakaz lotów od 16 września
Zakazem wciąż objęta jest tak uwielbiana przez polskich turystów Hiszpania. Współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców wynosi tam obecnie 278,8. Dla porównania we Francji to158,5, a w Polsce 18,8.
Zakaz, podobnie jak poprzedni, nie dotyczy lotów, które zostały wyczarterowane na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie, przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
Co ważne, zakaz nie obejmie również rejsów z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.
Zakaz lotów - lista
Zakazem objęte są:
- Belize
- Bośni i Hercegowina
- Czarnogóra
- Federacyjna Republika Brazylii
- Królestwo Bahrajnu
- Królestwo Hiszpanii
- Izrael
- Katar
- Kuwejt
- Libia
- Republiki Argentyńska
- Republika Chile
- Republika Francuska
- Republika Gwatemali
- Republika Hondurasu
- Republika Iraku
- Republika Kolumbii
- Republika Kostaryki
- Republika Libańskiej
- Republika Malediwów
- Republiki Mołdawii
- Republika Namibii
- Republika Panamy
- Republika Paragwaju
- Republika Peru
- Republika Surinamu
- Republiki Zielonego Przylądka
- Stany Zjednoczone Ameryki
- Wielonarodowe Państwo Boliwia
- Wspólnota Bahamów.
Źródło: gov.pl/WP