Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Gdzie Polacy spędzali urlop w lipcu oraz w sierpniu?

Tegoroczne wakacje były inne niż w 2019 r. Jeśli porównany lipiec oraz sierpień – również dostrzeżemy różnice. W drugim miesiącu lata coraz trudniej było o miejsce w Polsce, a w biurach podróży znowu można było kupić wakacje do Turcji, Tunezji czy Egiptu. Jak się to przełożyło na wybory urlopowe naszych rodaków?

Plaża w Maladze, sierpień 2020Plaża w Maladze, sierpień 2020Źródło: Getty Images
d4hrr3r
d4hrr3r

Grecja nadal króluje, ale Turcja wraca do gry

Miano najpopularniejszego wakacyjnego kierunku niezmiennie dzierży Grecja, na której wybór w sierpniu zdecydowało się aż 40 proc. klientów biur podróży. To wzrost o 6 punktów procentowych w porównaniu do lipca br. Wysoki udział tego państwa w wakacyjnym torcie nie dziwi – to od lat jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków krajów. Głównie ze względu na gwarancję pięknej pogody, mnogość wysp i kurortów, w tym roku również z uwagi na dostępność i zasady bezpieczeństwa wprowadzone w wyniku epidemii koronawirusa.

Powrót Turcji do wakacyjnej oferty od razu przełożył się na ranking popularnych kierunków. Na ponowne otwarcie tego kraju czekali turyści w całej Polsce, a po wznowieniu lotów rezerwowali wycieczki na najbliższe dni i tygodnie. Na wakacje w Turcji w sierpniu zdecydowało się 18 proc. klientów biur podróży. Efekt? Turcja zajęła 2. miejsce wśród najpopularniejszych kierunków, na dalsze lokaty spychając popularne w lipcu Bułgarię, Hiszpanię i Włochy (miejsca 2-4 w lipcu br.).

d4hrr3r

W pierwszej dziesiątce topowych kierunków znalazły się też cieszące się dużą popularnością Tunezja (6. miejsce i 4 proc. udziału w sprzedaży) oraz Egipt (8. miejsce i 2 proc. udziału w sprzedaży), jednak zainteresowanie wakacjami w tych krajach nie było aż tak wysokie jak w przypadku Turcji.

Urlop a koronawirus. Które kierunki są bezpieczne?

– Pamiętajmy, że loty do tych miejsc zostały odmrożone nieco później. Poza tym na mniejsze zainteresowanie turystów Egiptem wpływ miało niewątpliwie zapowiadane już w sierpniu wprowadzenie od 1 września obowiązkowych testów na obecność koronawirusa dla wszystkich podróżnych. Biura podróży i Ministerstwo Turystyki Egiptu finalnie doszły do konsensusu. Test PCR można wykonać po przylocie na miejsce, a koszt badania to 30 dol., czyli ok. 115 zł. Część organizatorów już zadeklarowała sfinansowanie turystom testów, co może przełożyć się na wzrost zainteresowania tym kierunkiem we wrześniu czy w październiku – mówi Klaudyna Fudala, rzecznik prasowy portalu Wakacje.pl.

W sierpniu, podobnie jak w lipcu, wielu z nas zdecydowało się spędzić wakacje w Bułgarii (3. miejsce wśród najchętniej wybieranych kierunków) lub w Polsce (4. miejsce). Nieznaczny spadek zainteresowania w porównaniu do lipca zanotowały Hiszpania (5. miejsce) i Chorwacja (7. miejsce).

Lipcowe i sierpniowe decyzje urlopowe Polaków Wakacje.pl
Lipcowe i sierpniowe decyzje urlopowe PolakówŹródło: Wakacje.pl

Zaledwie 29 zł różnicy

5 293 zł – tyle średnio wydaliśmy na wakacje rezerwowane w sierpniu. Niewiele mniej, bo o 29 zł, niż w lipcu. To oczywiście średnia, bo o ile rodziny z dziećmi wydawały o kilkaset złotych mniej, o tyle pary i większe grupy (ponad 5 osób) – więcej niż w lipcu. Bilans całości to właśnie 29 zł.

d4hrr3r

Na tę stabilność wydatków wpływ miał bez wątpienia fakt, że w sierpniu, podobnie jak w lipcu, Polacy rezerwowali wakacje z niewielkim, kilkudniowym wyprzedzeniem, kiedy utrzymywały się ceny wysokiego sezonu letniego. Różnice między wydatkami rodzin i par wynikają też z wybranych kierunków. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Za wakacje we dwoje w sierpniu płaciliśmy średnio 4 630 zł, czyli o 364 zł więcej niż w lipcu. Mniej pieniędzy na urlop niż miesiąc wcześniej wydali rodzice wyjeżdżający z jednym dzieckiem (6 076 zł – o 387 złotych mniej niż w lipcu) oraz rodziny z dwójką dzieci (8 030 zł – o 347 zł mniej niż w lipcu). Co miało na to wpływ? Z pewnością powrót konkurencyjnej cenowo Turcji, którą chętnie wybierały rodziny z dziećmi nie tylko ze względu na niską cenę, ale też szeroką ofertę hoteli z atrakcjami dla najmłodszych.

d4hrr3r

Jak sierpniowe wydatki na wakacje kształtowały się w zależności od wybieranego kierunku? Średnio o tysiąc złotych mniej (6 140 zł) niż w lipcu płaciliśmy za urlop w Grecji, a o 1 670 zł mniej (4 805 zł) – za wypoczynek w Bułgarii. Koszt wczasów w Polsce to z kolei 1 825 zł (w lipcu było to 1995 zł).

Turystyczna mapa Polski

Wakacje.pl porównały też lipcowe i sierpniowe wybory mieszkańców poszczególnych województw. Na poniższej mapce można zobaczyć, jak się przedstawiają.

Wakacje.pl Wakacje.pl
Urlopowe wybory Polaków w lipcuŹródło: Wakacje.pl
wakacje.pl Wakacje
Urlopowe wybory Polaków w sierpniuŹródło: Wakacje

Gwiazdki w górę, częściej stawiamy na all inclusive 

Powrót Turcji, Tunezji i Egiptu do wakacyjnego kalendarza i jednocześnie mniejsze zainteresowanie wypoczynkiem w Chorwacji czy we Włoszech znalazły odzwierciedlenie w wyborze standardu hotelu i opcji wyżywienia. W sierpniu dwa razy częściej niż w lipcu decydowaliśmy się na spędzenie urlopu w obiektach 5-gwiazdkowych, a prawie połowa turystów - 47 proc. - zarezerwowała pobyt w hotelu z czterema gwiazdkami (w lipcu było to 39 proc.).

d4hrr3r

Dla wielu Polaków synonimem udanych wakacji jest all inclusive, co widać też w przypadku sierpniowych decyzji zakupowych. Na taką opcję wyżywienia zdecydowało się aż 82 proc. klientów Wakacje.pl – to wzrost o 8 punktów procentowych w porównaniu do lipca br. 11 proc. urlopowiczów zarezerwowało nocleg z wyżywieniem HB (śniadania i obiadokolacje), a 4 proc. – z samym śniadaniem.

Coraz mniej obawiamy się podróży samolotem

Na zagraniczne wakacje najczęściej wybieramy się samolotem i ten trend utrzymał się również w sierpniu. Jak wynika z danych portalu Wakacje.pl, który porównuje oferty wycieczek ponad 100 biur podróży, na taką formę transportu zdecydowało się 94 proc. Polaków. To wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu do lipca.

d4hrr3r

– Dzięki dodatkowym środkom bezpieczeństwa wprowadzonym na lotniskach i w samolotach uwierzyliśmy, że ta forma transportu nadal jest najbezpieczniejsza. Potwierdzają to też opinie wirusologów, którzy zaznaczają, że dzięki cyrkulacji powietrza oraz filtrom HEPA poziom czystości powietrza w samolotach jest porównywalny do tego na sali operacyjnej – mówi Klaudyna Fudala, Rzecznik Prasowy Wakacje.pl.

O połowę rzadziej niż w lipcu, ale nadal częściej niż przed rokiem, wybieraliśmy wakacje z dojazdem własnym. Duża w tym zasługa szerszej oferty tego typu wycieczek w biurach podróży.

wakacje.pl Wakacje.pl
Ile wydawali na urlop mieszkańcy poszczególnych województw w sierpniu br.?Źródło: Wakacje.pl

Tekst powstał na podstawie statystyk sprzedażowych Wakacje.pl dotyczących sierpniowych decyzji zakupowych podejmowanych na okres od 1 sierpnia do 31 października 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4hrr3r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hrr3r