Trwa ładowanie...

Koronawirus. Zakaz ruchu lotniczego w Polsce przedłużony

Do 23 maja przedłużono zakaz ruchu lotniczego na obszarze Polski. Rozporządzenie premiera weszło w życie w niedzielę i dotyczy lotów międzynarodowych oraz krajowych.

Koronawirus. Zakaz ruchu lotniczego w Polsce przedłużonyŹródło: Getty Images
drff1k3
drff1k3

W związku z pandemią koronawirusa, zakaz ruchu lotniczego w Polsce obowiązuje od 15 marca. W niedzielę, 10 maja weszło w życie kolejne rozporządzenie premiera, na mocy którego zakaz przedłużono do 23 maja. Co dalej? Nie wiadomo.

Jak podaje PAP, przepisy wprowadzają zakaz lądowania samolotów pasażerskich na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji.

Zakaz lotów - lista wyjątków

Ale są wyjątki. Latać mogą samoloty wyczarterowane: przed 15 marca na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie, premiera, osoby fizycznej lub prawnej. Chodzi o loty wykonywane samolotami posiadającymi do 15 miejsc pasażerskich - którymi do kraju wracają m.in.: obywatele RP; cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP.

drff1k3

Na liście wyjątków są także cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji, cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP oraz cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP.

Wyjątek stanowią także loty wykonywane w celu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych lub ich usunięcia oraz ratowania życia, lub zdrowia ludzkiego.

Ponadto do Polski mogą też przylatywać samoloty czarterowe obcych przewoźników, które z Polski zabierać będą cudzoziemców do domu.

Co ważne, z rozporządzenia wynika także, że do 23 maja nie można też wykonywać pasażerskich lotów w ruchu krajowym, poza lotami przewożącymi towary lub pocztę, lub gdy samolot posiada do 15 miejsc pasażerskich.

drff1k3

LOT - odwołane loty

PLL LOT odwołały wszystkie rejsy pasażerskie do 31 maja. Zarząd swoją decyzję wyjaśnił,licznymi ograniczeniami w zakresie ruchu lotniczego, obowiązującymi na terenie UE i innych krajów.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czy rząd rozważa dofinansowanie LOT-u?

drff1k3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drff1k3