Trwa ładowanie...
drn4k8k

Kotelnica (Białka Tatrzańska)

Największe atrakcje
Kotelnica (Białka Tatrzańska)
Kraj
Region
Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Kotelnica w Białce Tatrzańskiej to największy kompleks narciarski całego Podhala. Jest położona w centrum liczącej 8 kilometrów, popularnej wsi. Białka Tatrzańska obok Zakopanego to druga co do popularności miejscowość turystyczna w Tatrach. Niektórzy twierdzą, że piastuje już pierwsze miejsce w Tatrach. Kotelnica funkcjonuje od wielu lat i oferuje zaawansowany system wyciągów narciarskich dla turystów i liczne atrakcje Podhala przez cały rok.

Kotelnica – raj dla narciarzy

Trasy narciarskie w Kotelnicy mają duże zróżnicowanie nachylenia. Dzięki temu znajda tutaj doskonałą rozrywkę zarówno zwolennicy ekstremalnych, profesjonalnych zjazdów jak początkujący i dzieci, które pod okiem profesjonalnego instruktora dopiero uczą się zjeżdżać. Warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu na górskie wczasy.

Mocniej nachylone szlaki Kotelnicy posiadają homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Jeśli nie mamy własnego sprzętu, możemy wypożyczyć go na miejscu. Poza szlakami zjazdowymi Kotelnica to także świetny Snowpark o długości 300 metrów dla entuzjastów snowboardu.

Kotelnica i Jankulakowski Wierch to malownicze szczyty, pomiędzy którymi rozlokowane są atrakcyjne trasy biegowe, gdzie co roku możemy podziwiać zawody Red Bull Bieg Zbójników. Warto spróbować swoich sił, na dogodnej dla nas pętli. Pętle tras biegowych zaplanowano tak, aby nie były monotonne i aby użytkownicy o różnych stopniach zaawansowanie mogli z nich korzystać. Najkrótsza ma 1250 metrów, a najdłuższa 4380 metrów.

Po aktywnym wypoczynku w Kotelnicy Białczańskiej trzeba spróbować pierogów i słynnego na całe Tatry oscypka z żurawiną i moskoli.

Kotelnica latem

Kotelnica w słynącej z turystyki zimowej Białce Tatrzańskiej oferuje turystom także* letnie atrakcje Podhala*. Latem często są tutaj organizowane ściągające rzesze turystów zawody, na przykład spektakularne zawody riderów terenowych Monsterroller. Monsterrollery to nic innego jak terenowe hulajnogi, na których po torze przeszkód będą się przemieszczać prawdziwi pasjonaci i zawodowcy. To coś więcej niż wyścigi. Od niedawna funkcjonuje tu też trasa zjazdowa dla rowerów KOŁSTER.

W pierwszym tygodniu sierpnia na parkingu pod ośrodkiem odbędzie się festiwal Białczański, na którym możemy podziwiać kulturę góralską całego Podhala.

Ile kosztują wczasy w Kotelnicy?

Ceny są uzależnione od sezonu. Inny cennik obowiązuje tu latem, a inny zimą. Standardowo w sezonie 2016/2017 przejazd góra-dół koleją Kotelnica to 10 zł, ale mamy do dyspozycji karnety, które systemowo pozwalają nam jeździć wszystkimi wyciągami (TatrySki). Ceny takich karnetów zaczynają się od 40 do 50 zł za 2 godziny i posiadają różne zakresy. Na niektórych karnetach poruszamy się po stornie polskiej, inne z kolei obejmują także Słowację – co jest doskonałą opcją, gdyż nie martwimy się zupełnie o ewentualne dopłaty. Taki całościowy karnet na przykład na 7 dni to 455 zł dla osoby dorosłej i 350 dla dziecka.

Korzystnym karnetem są też „3 z 5 dni” oraz „5 z 7 dni”, które polegają na tym, że jeśli przyjeżdżamy w Tatry na tydzień, a 5 dni z 7 dni pobytu chcemy spędzić na stoku i wyciągach, a pozostałe dwa na zwiedzaniu karczm i w SPA Bania, możemy dopasować nasz harmonogram i zaoszczędzić. Taki karnet kosztuje odpowiednio „3 z 5” - 240 zł dla osoby dorosłej i 195 zł dla dziecka, a „5 z 7” to 365 zł za osobę dorosłą i 265 za dziecko. Takli karnet upoważnia do jednorazowego 3-godzinnego pobytu w innej atrakcji Białki Tatrzańskiej – Term Bania.

Jak dojechać do Kotelnicy?

Od strony Zakopanego dojedziemy do Kotelnicy Zakopianką, kierując się na Poronin, gdzie skręcamy na Bukowinę Tatrzańską, jadąc od tej strony, ośrodek będziemy widzieć po naszej lewej stronie. Z kolei kierując się do Białki Tatrzańskiej od Krakowa, jedziemy na Nowy Sącz, kierując się trasą numer 49. Kotelnicę zobaczymy po prawej stronie.

Na terenie Białki Tatrzańskiej do 02.04 kursują popularne Ski Busy, dzięki którym nie musimy przemierzać pieszo 8 kilometrów, jeśli chcemy dostać się w konkretne miejsce w Białce.

Kotelnica (Białka Tatrzańska)
Czas lotu / jazdy samochodem

Lot do Krakowa z Gdańska to 55 minut/samochodem z Warszawy 7 godzin

Strefa czasowa

UTC + 2 godz.

Waluta

PLN

Ceny biletów

Jeden przejazd wyciągiem góra-dół kosztuje 10 zł.
Ceny karnetów zaczynają się od 40 do 50 zł za 2 godziny.

Orientacyjna odległość

472 kilometry od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drn4k8k
drn4k8k
drn4k8k