Trwa ładowanie...
ycipk-h2ula3
ycipk-h2ula3

Białka Tatrzańska - Największe atrakcje

Widok z wyciągu na Białkę Tatrzańską Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Podziel się

Białka Tatrzańska

ycipk-h2ula3

Białka Tatrzańska, jedno z najchętniej odwiedzanych miasteczek turystycznych w okolicy Zakopanego, do którego mamy stąd tylko 24 kilometry. Do Nowego Targu jest jeszcze bliżej, bo tylko 12.

Podhale i okolice Bukowiny Tatrzańskiej to częsty kierunek wypadów turystycznych przez cały rok. Spływ Dunajcem, sauna, góralskie atrakcje – to rekomendowane atrakcje na weekend majowy lub wakacje. Zima w Tatrach, to z kolei to wyjątkowa możliwość uprawiania sportów zimowych zakończonych sytą biesiadą z góralską kuchnią i grzanym winem.

Białka Tatrzańska – lokalizacja i dojazd

Białka Tatrzańska to wieś letniskowa, która ma zaledwie 8 kilometrów długości. Na południe od Białki Tatrzańskiej leży dolina Tatr Bielskich, której zawdzięczamy wspaniałe widoki. Mimo niewielkich rozmiarów wieś ma wydzielone trzy dzielnice Białki Tatrzańskiej, które pomogą nam w zlokalizowaniu naszego pensjonatu: Grapa, Pod Grapą i Kaniówka.

Białka Tatrzańska – atrakcje

ycipk-h2ula3

Dla narciarzy atrakcją Białki Tatrzańskiej jest kolej linowa i wyciągi narciarskie. Dodatkowo trzeba odwiedzić tutaj słynne baseny termalne i ośrodek Termy Bania.

Największą atrakcja są doskonałe warunki narciarskie Podhala. Działają tutaj liczne wyciągi narciarskie: w największym ośrodku narciarskim Tatr Kotelnicy oraz w „Bani” i „Kaniówce”. Skorzystamy ze wszystkich dzięki systemowi Tatra Ski. Kotelnica jest słynnym ośrodkiem, który w plebiscytach ogólnopolskich na kurorty najbardziej przyjazne turystom niejednokrotnie zdobywał nagrody.

Oddalony o około 20 kilometrów jest słynny Zamek w Niedzicy. Do dyspozycji pozostają także atrakcje Nowego Targu i Zakopanego. Warto zarezerwować czas na to, aby odwiedzić okoliczne miejscowości w najpiękniejszym rejonie Tatr. W Białce obowiązkowo odwiedzamy Termę Bania z basenami z wodą geotermalną.

Dla niektórych atrakcją samą w sobie jest piękna architektura Białki Tatrzańskiej, która nadal pielęgnuje tradycję tzw. stylu zakopiańskiego stworzonego w XIX wieku przez Stanisława Witkiewicza. Obecnie nadal powstają domy określane już stylem neozakopiańskim. To urokliwa i ciepła architektura o wysokich, stromych dachach, konstrukcji z bali i cieszących oko dekoracjach z wykorzystaniem motywów lokalnej sztuki ludowej. W okolicy znajduje się wiele izb regionalnych i niewielkich muzeów. Większość lokali jak restauracje i hotele również jest utrzymanych w tym stylu i przyozdobionych dziełami lokalnych rzemieślników.

Jak dojechać do Białki Tatrzańskiej?

ycipk-h2ula3

Zmotoryzowani będą się kierować na Południe od Nowego Targu oraz na wschód od Zakopanego. Osoby nieposiadające auta dostaną się do tych dwóch okolicznych miast autobusem. Miasto z uwagi na całoroczny ruch turystyczny jest dobrze skomunikowane z wieloma miejscami przesiadek. Również z Nowego Targu i Zakopanego dotrzemy na miejsce licznymi kursami busików państwowych i prywatnych przewoźników już za kilka złotych. Nieco ponad 6 kilometrów na południe, leży Bukowina Tatrzańska, gdzie w sierpniu odbywa się coroczny festiwal Sabałowe Bajania.

Białka Tatrzańska – kiedy warto jechać?

Niestety nie jest to miejsce, gdzie odpoczniemy od zgiełku, jeśli chcemy odwiedzić Białkę Tatrzańską i poznać jej uroki w ciszy, musimy uzbroić się w cierpliwość, bo wzmożony ruch turystyczny panuje tu prawie cały rok, z wyjątkiem późnej jesieni i wiosny.

Przez cały sezon zimowy działają tu skomunikowane ze sobą wyciągi krzesełkowe, które wwożą nas na wybrane szczyty. Lokalna infrastruktura pozwala też przyjechać poza sezonem zimowym do słynnych Term Białka z luksusowym SPA.

Warto wiedzieć, że Białka Tatrzańska to jeden z najlepiej zorganizowanych ośrodków narciarskich i zimowych w turystycznej Polsce. Chętnie przyjeżdżają tu także ludzie z dziećmi, które mają do dyspozycji instruktorów jazdy, górki saneczkowe i sale zabaw, gdyby rodzice chcieli zostać sami.

ycipk-h2ula3

Co zjeść w Białce Tatrzańskiej?

Właściwie polecenia jest warte wszystko, to co oferuje kuchnia górska. Po intensywnym i aktywnym wypoczynku zarówno na nartach, jak i na kajaku przyda się syty posiłek. Kuchnia góralska oferuje potrawy, które zaspokajały wysokie potrzeby energetyczne w warunkach długich i ciężkich zim. Opady śniegu w tym miejscu są jednymi z najwyższych w Polsce, więc przyda się treściwy posiłek przed wyjściem na stok lub szlak turystyczny.

Kuchnia Podhala oferuje wybór potraw z sycących ziemniaków jak placki ziemniaczane z sycącymi sosami, słynny moskol, czyli placek z ziemniaków, mąki razowej i dodatkiem boczku i bryndzy oraz kwaśnica. Zjemy tu też kluski z tartych ziemniaków zwane hałuszkami. Lokalne przysmaki to też ser korbacz z mleka krowiego i owczy oscypek.

Entuzjaści współczesnych smaków mogą skorzystać z food trucków zlokalizowanych w różnych punktach okolicy.

Kraj
Położenie

Tatry
Podhale

Orientacyjna odległość

24 km od Zakopanego, 372 km od Warszawy

Strefa czasowa

UTC + 2 godz.

Waluta

PLN

Przykładowe ceny

Obiad od 50 zł.

Komunikacja

Do Białki Tatrzańskiej autobusem lub samochodem. Na miejscu pieszo i wyciagiem narciarskim.
Ski Bus w sezonie do 02.04

Co warto zobaczyć
Co warto zjeść i wypić

Haluszki
Oscypek
Moskol
Kwaśnica

ycipk-h2ula3
ycipk-h2ula3