Białka Tatrzańska
Kraj: | |
Położenie: | Tatry |
Strefa czasowa: | UTC + 2 godz. |
Waluta: | PLN |
Białka Tatrzańska
Białka Tatrzańska, jedno z najchętniej odwiedzanych miasteczek turystycznych w okolicy Zakopanego, do którego mamy stąd tylko 24 kilometry. Do Nowego Targu jest jeszcze bliżej, bo tylko 12.
Podhale i okolice Bukowiny Tatrzańskiej to częsty kierunek wypadów turystycznych przez cały rok. Spływ Dunajcem, sauna, góralskie atrakcje – to rekomendowane atrakcje na weekend majowy lub wakacje. Zima w Tatrach, to z kolei to wyjątkowa możliwość uprawiania sportów zimowych zakończonych sytą biesiadą z góralską kuchnią i grzanym winem.
Białka Tatrzańska – lokalizacja i dojazd
Białka Tatrzańska to wieś letniskowa, która ma zaledwie 8 kilometrów długości. Na południe od Białki Tatrzańskiej leży dolina Tatr Bielskich, której zawdzięczamy wspaniałe widoki. Mimo niewielkich rozmiarów wieś ma wydzielone trzy dzielnice Białki Tatrzańskiej, które pomogą nam w zlokalizowaniu naszego pensjonatu: Grapa, Pod Grapą i Kaniówka.
Białka Tatrzańska – atrakcje
Dla narciarzy atrakcją Białki Tatrzańskiej jest kolej linowa i wyciągi narciarskie. Dodatkowo trzeba odwiedzić tutaj słynne baseny termalne i ośrodek Termy Bania.
Największą atrakcja są doskonałe warunki narciarskie Podhala. Działają tutaj liczne wyciągi narciarskie: w największym ośrodku narciarskim Tatr Kotelnicy oraz w „Bani” i „Kaniówce”. Skorzystamy ze wszystkich dzięki systemowi Tatra Ski. Kotelnica jest słynnym ośrodkiem, który w plebiscytach ogólnopolskich na kurorty najbardziej przyjazne turystom niejednokrotnie zdobywał nagrody.
Oddalony o około 20 kilometrów jest słynny Zamek w Niedzicy. Do dyspozycji pozostają także atrakcje Nowego Targu i Zakopanego. Warto zarezerwować czas na to, aby odwiedzić okoliczne miejscowości w najpiękniejszym rejonie Tatr. W Białce obowiązkowo odwiedzamy Termę Bania z basenami z wodą geotermalną.
Dla niektórych atrakcją samą w sobie jest piękna architektura Białki Tatrzańskiej, która nadal pielęgnuje tradycję tzw. stylu zakopiańskiego stworzonego w XIX wieku przez Stanisława Witkiewicza. Obecnie nadal powstają domy określane już stylem neozakopiańskim. To urokliwa i ciepła architektura o wysokich, stromych dachach, konstrukcji z bali i cieszących oko dekoracjach z wykorzystaniem motywów lokalnej sztuki ludowej. W okolicy znajduje się wiele izb regionalnych i niewielkich muzeów. Większość lokali jak restauracje i hotele również jest utrzymanych w tym stylu i przyozdobionych dziełami lokalnych rzemieślników.
Jak dojechać do Białki Tatrzańskiej?
Zmotoryzowani będą się kierować na Południe od Nowego Targu oraz na wschód od Zakopanego. Osoby nieposiadające auta dostaną się do tych dwóch okolicznych miast autobusem. Miasto z uwagi na całoroczny ruch turystyczny jest dobrze skomunikowane z wieloma miejscami przesiadek. Również z Nowego Targu i Zakopanego dotrzemy na miejsce licznymi kursami busików państwowych i prywatnych przewoźników już za kilka złotych. Nieco ponad 6 kilometrów na południe, leży Bukowina Tatrzańska, gdzie w sierpniu odbywa się coroczny festiwal Sabałowe Bajania.
Białka Tatrzańska – kiedy warto jechać?
Niestety nie jest to miejsce, gdzie odpoczniemy od zgiełku, jeśli chcemy odwiedzić Białkę Tatrzańską i poznać jej uroki w ciszy, musimy uzbroić się w cierpliwość, bo wzmożony ruch turystyczny panuje tu prawie cały rok, z wyjątkiem późnej jesieni i wiosny.
Przez cały sezon zimowy działają tu skomunikowane ze sobą wyciągi krzesełkowe, które wwożą nas na wybrane szczyty. Lokalna infrastruktura pozwala też przyjechać poza sezonem zimowym do słynnych Term Białka z luksusowym SPA.
Warto wiedzieć, że Białka Tatrzańska to jeden z najlepiej zorganizowanych ośrodków narciarskich i zimowych w turystycznej Polsce. Chętnie przyjeżdżają tu także ludzie z dziećmi, które mają do dyspozycji instruktorów jazdy, górki saneczkowe i sale zabaw, gdyby rodzice chcieli zostać sami.
Co zjeść w Białce Tatrzańskiej?
Właściwie polecenia jest warte wszystko, to co oferuje kuchnia górska. Po intensywnym i aktywnym wypoczynku zarówno na nartach, jak i na kajaku przyda się syty posiłek. Kuchnia góralska oferuje potrawy, które zaspokajały wysokie potrzeby energetyczne w warunkach długich i ciężkich zim. Opady śniegu w tym miejscu są jednymi z najwyższych w Polsce, więc przyda się treściwy posiłek przed wyjściem na stok lub szlak turystyczny.
Kuchnia Podhala oferuje wybór potraw z sycących ziemniaków jak placki ziemniaczane z sycącymi sosami, słynny moskol, czyli placek z ziemniaków, mąki razowej i dodatkiem boczku i bryndzy oraz kwaśnica. Zjemy tu też kluski z tartych ziemniaków zwane hałuszkami. Lokalne przysmaki to też ser korbacz z mleka krowiego i owczy oscypek.
Entuzjaści współczesnych smaków mogą skorzystać z food trucków zlokalizowanych w różnych punktach okolicy.
Przykładowe ceny | Obiad od 50 zł. |
Komunikacja | Do Białki Tatrzańskiej autobusem lub samochodem. Na miejscu pieszo i wyciagiem narciarskim. |
Co warto zobaczyć | |
Orientacyjna odległość | 24 km od Zakopanego, 372 km od Warszawy |
Noclegi |
Komentarze