Które polskie miasto ma najlepszą komunikację?
Miejsce 9. Białystok
Gdzie w Polsce korzystanie z autobusów czy tramwajów jest najprzyjemniejsze? Na to pytanie odpowiada dwutygodnik samorządowy Wspólnota w najnowszym rankingu, w którym oceniono jakość komunikacji miejskiej w 19 największych miastach w Polsce. Najpopularniejszym środkiem transportu w naszym kraju jest autobus, tramwaje jeżdżą w 16 miastach, trolejbusy w czterech, a metrem może się pochwalić jedynie stolica. Przy tworzeniu rankingu wzięto pod uwagę 5 kryteriów: odsetek pojazdów niskopodłogowych, liczbę biletów, którą można kupić za średnie wynagrodzenie w województwie, wiek taboru, koszt przejazdu z centrum do najdalszego punktu w mieście, dostępność wielu form sprzedaży i taryf. Które polskie miasto wypadło najlepiej?
Gdzie w Polsce korzystanie z autobusów czy tramwajów jest najprzyjemniejsze? Na to pytanie odpowiada dwutygodnik samorządowy "Wspólnota" w najnowszym rankingu, w którym oceniono jakość komunikacji miejskiej w 19 największych miastach w Polsce. Najpopularniejszym środkiem transportu jest w nich autobus, tramwaje jeżdżą w 16 miastach, trolejbusy w czterech, a metrem może się pochwalić jedynie stolica. Przy tworzeniu rankingu wzięto pod uwagę 5 kryteriów: odsetek pojazdów niskopodłogowych, liczbę biletów, którą można kupić za średnie wynagrodzenie w województwie, wiek taboru, koszt przejazdu z centrum do najdalszego punktu w mieście oraz dostępność wielu form sprzedaży i taryf. Które polskie miasto wypadło najlepiej?
Zestawienie rozpoczyna Białystok, który najwięcej punktów zdobył za bardzo młody tabor (średnio 7 lat), o połowę młodszy niż średnia z 19 miast. 90,6 proc. z 257 autobusów to pojazdy niskopodłogowe. Pod względem liczby możliwych do zakupienia biletów jednorazowych (2,80 zł) za średnie wynagrodzenie w województwie, Białystok o 48 sztuk przekroczył średnią krajową.
if/at