Trwa ładowanie...

Kwarantanna po powrocie do Polski. Nowe zasady od 30 marca

Rząd zdecydował się na ujednolicenie i zaostrzenie zasad kwarantanny dla osób powracających do Polski. Obecne zasady, wprowadzone 28 grudnia 2020 roku, w praktyce nie zdawały egzaminu. Od wtorku, 30 marca kwarantanna dla podróżnych ma być surowo przestrzegana. Kogo dotyczy?

Share
Kwarantanna będzie dotyczyć wszystkich wjeżdżających do PolskiKwarantanna będzie dotyczyć wszystkich wjeżdżających do PolskiŹródło: Getty Images
dz8n85o

Od 30 marca kwarantanna dotyczy wszystkich przyjeżdżających do Polski zarówno spoza Schengen, jak i z krajów strefy, niezależnie z jakiego transportu korzystają - zbiorowego czy indywidualnego.

Kwarantanna po powrocie do Polski ze strefy Schengen

Jeśli podróżujemy ze strefy Schengen możemy jednak uniknąć kwarantanny robiąc test, ale nie wcześniej niż 48 h przed przekroczeniem granicy. Negatywny wynik zarówno testu PCR, jak i antygenowego, zwalnia z 10-dniowej izolacji.

Kwarantanna po powrocie do Polski spoza strefy Schengen

Osoby podróżujące z obszaru poza Schengen nie mają takiej możliwości. Każdy, po przekroczeniu granicy, zostanie skierowany na obowiązkową kwarantannę.

dz8n85o

"Wszyscy podróżni przybywający do Polski z krajów nienależących do strefy Schengen, nawet jeżeli pokażą jakiś test i tak wszyscy dostaną decyzję o kwarantannie" - poinformował wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

I w tym przypadku można zostać z niej zwolnionym, ale kroki można podjąć dopiero w Polsce. Test wykonany w kraju spoza strefy Schengen nie liczy się. Badanie możemy zrobić w kraju - gdy wynik będzie negatywny, kwarantanna zostaje anulowana.

Horała dodał, że nowe zasady wydłużą czas przebywania na lotnisku. "Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość" - powiedział Horała.

Kwarantanna po powrocie do Polski - wyjątki

Jak w każdym rozporządzeniu, także i w tym znajdą się wyjątki. "Osoby, które chociażby są kierowcami, zajmują się transportem zawodowo, czy osoby studiujące - te wszystkie wyjątki, które były wpisane do rozporządzenia - i są cały czas dostępne na stronie gov.pl/koronawirus - one w tym zakresie pozostają, jeżeli chodzi o wyłączenia z kwarantanny" - powiedział Piotr Müller na briefingu.

dz8n85o

Rzecznik rządu, dopytywany przez PAP, potwierdził później, że z kwarantanny zwolnione będą także osoby zaszczepione przeciw COVID-19 i ozdrowieńcy. "Będzie to dotyczyć osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej" - doprecyzowało Centrum Informacyjne Rządu na Twitterze.

W przypadku ozdrowieńców wyjątek będzie dotyczył osób, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy polskiej.

Kwarantanna dla powracających do Polski

Przypomnijmy, że od 28 grudnia kwarantanna dotyczy wszystkich przyjeżdżających spoza UE, a także osób podróżujących z Unii transportem zbiorowym. Z 10 dni w domowym zamknięciu zwalnia test wykonany przed wyjazdem do Polski.

W praktyce niewiele osób było kierowanych na kwarantannę - jedni wykorzystywali przepis zwalniający z niej rodziców dzieci w wieku szkolnym (który miał dotyczyć obcokrajowców uczących się w Polsce, ale nie został sprecyzowany). Inni robili test przed wylotem w wakacyjnym kurorcie, natomiast otwarcie mówiło się, że są miejsca, w których test nigdy nie wychodzi pozytywny. Ostatecznie większość osób wracając z zagranicy po przylocie normalnie funkcjonowała, nie robiąc na miejscu testu ani nie poddając się kwarantannie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Szczepienia i kwarantanna. Ważne zmiany w przepisach

dz8n85o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz8n85o
dz8n85o