Kwarantanna po powrocie do Polski. Nowe zasady od 30 marca
Rząd zdecydował się na ujednolicenie i zaostrzenie zasad kwarantanny dla osób powracających do Polski. Obecne zasady, wprowadzone 28 grudnia 2020 roku, w praktyce nie zdawały egzaminu. Od wtorku, 30 marca kwarantanna dla podróżnych ma być surowo przestrzegana. Kogo dotyczy?
Od 30 marca kwarantanna dotyczy wszystkich przyjeżdżających do Polski zarówno spoza Schengen, jak i z krajów strefy, niezależnie z jakiego transportu korzystają - zbiorowego czy indywidualnego.
Kwarantanna po powrocie do Polski ze strefy Schengen
Jeśli podróżujemy ze strefy Schengen możemy jednak uniknąć kwarantanny robiąc test, ale nie wcześniej niż 48 h przed przekroczeniem granicy. Negatywny wynik zarówno testu PCR, jak i antygenowego, zwalnia z 10-dniowej izolacji.
Kwarantanna po powrocie do Polski spoza strefy Schengen
Osoby podróżujące z obszaru poza Schengen nie mają takiej możliwości. Każdy, po przekroczeniu granicy, zostanie skierowany na obowiązkową kwarantannę.
"Wszyscy podróżni przybywający do Polski z krajów nienależących do strefy Schengen, nawet jeżeli pokażą jakiś test i tak wszyscy dostaną decyzję o kwarantannie" - poinformował wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
I w tym przypadku można zostać z niej zwolnionym, ale kroki można podjąć dopiero w Polsce. Test wykonany w kraju spoza strefy Schengen nie liczy się. Badanie możemy zrobić w kraju - gdy wynik będzie negatywny, kwarantanna zostaje anulowana.
Horała dodał, że nowe zasady wydłużą czas przebywania na lotnisku. "Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość" - powiedział Horała.
Kwarantanna po powrocie do Polski - wyjątki
Jak w każdym rozporządzeniu, także i w tym znajdą się wyjątki. "Osoby, które chociażby są kierowcami, zajmują się transportem zawodowo, czy osoby studiujące - te wszystkie wyjątki, które były wpisane do rozporządzenia - i są cały czas dostępne na stronie gov.pl/koronawirus - one w tym zakresie pozostają, jeżeli chodzi o wyłączenia z kwarantanny" - powiedział Piotr Müller na briefingu.
Rzecznik rządu, dopytywany przez PAP, potwierdził później, że z kwarantanny zwolnione będą także osoby zaszczepione przeciw COVID-19 i ozdrowieńcy. "Będzie to dotyczyć osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej" - doprecyzowało Centrum Informacyjne Rządu na Twitterze.
W przypadku ozdrowieńców wyjątek będzie dotyczył osób, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy polskiej.
Kwarantanna dla powracających do Polski
Przypomnijmy, że od 28 grudnia kwarantanna dotyczy wszystkich przyjeżdżających spoza UE, a także osób podróżujących z Unii transportem zbiorowym. Z 10 dni w domowym zamknięciu zwalnia test wykonany przed wyjazdem do Polski.
W praktyce niewiele osób było kierowanych na kwarantannę - jedni wykorzystywali przepis zwalniający z niej rodziców dzieci w wieku szkolnym (który miał dotyczyć obcokrajowców uczących się w Polsce, ale nie został sprecyzowany). Inni robili test przed wylotem w wakacyjnym kurorcie, natomiast otwarcie mówiło się, że są miejsca, w których test nigdy nie wychodzi pozytywny. Ostatecznie większość osób wracając z zagranicy po przylocie normalnie funkcjonowała, nie robiąc na miejscu testu ani nie poddając się kwarantannie.