Trwa ładowanie...

Leśnicy pokazali nagranie. "Takie spotkania należą do rzadkości"

Leśnicy po raz kolejny podzielili się z internautami ciekawym wideo. Tym razem możemy zobaczyć kunę leśną, która aktywna jest głównie nocą, więc spotkanie jej w ciągu dnia to prawdziwa rzadkość.

Na nagraniu możemy zobaczyć kunę leśną Na nagraniu możemy zobaczyć kunę leśną Źródło: Twitter, fot: Lasy Państwowe
d2qhpcs
d2qhpcs

"Kuna leśna (tumak) jest bardzo skryta i aktywna głównie nocą, dlatego takie bezpośrednie spotkania należą do rzadkości" - czytamy w opisie nagrania opublikowanego w mediach społecznościowych Lasów Państwowych. Na szczęście dzięki czujności Łukasza Oleksiaka (autora wideo), mamy okazje zobaczyć przedstawiciela tego gatunku za dnia.

"Znaczenie częściej można odnaleźć ślady bytowania kuny domowej (kamionka), szczególnie pod maskami pojazdów. Łatwiej też o spotkanie" - zauważył jeden z internautów. "Jaka śliczna" - napisała inna osoba.

d2qhpcs

Kuny leśne w Polsce są niezbyt liczne

Kuna leśna żyje w Europie, w Azji Mniejszej, północnym Iranie, na Kaukazie i zachodniej Syberii. W Polsce można spotkać ją na całym obszarze kraju, ale niezbyt licznie. Zasięg występowania często pokrywa się z występowaniem popularniejszej kuny domowej. Jak je odróżnić? "Kuna leśna na piersi ma plamę koloru żółtawego, plama na piersi kuny domowej jest biała, rozwidlająca się i ciągnąca się często do przednich łap" - tłumaczą leśnicy.

Kuny leśne są najbardziej aktywne nocą oraz wieczorami, sporadycznie w ciągu dnia. Prowadzą samotny tryb życia, poza okresami wychowywania młodych. Ich kryjówki to dziuple w drzewach, szczeliny skalne, opuszczone ptasie gniazda czy norki wiewiórek.

Gatunek ten jest wszystkożerny. Kuny polują głównie na małe ssaki - gryzonie, szczególnie nornice i wiewiórki - ptaki, owady, żaby, węże oraz ślimaki. Jednak nie gardzą one też padliną czy owocami. Na wolności żyją do dziesięciu lat, a w niewoli do 15. Naturalnymi wrogami kun są wilk szary, pies i lis.

Ciekawym zachowaniem u kun leśnych jest tak zwana fałszywa ruja. Występuje ona późną zimą. Widać wtedy m.in. większą tolerancję pomiędzy samcami i samicami oraz agresję między osobnikami tej samej płci. Kiedyś uważano, że jest to okres godów, ale okazało się, że kuny nie parzą się przed latem. Co ciekawe, przed tym okresem młode, które osiągnęły samodzielność, nie są wyganiane z terytoriów, więc możliwe, że takie zachowanie występuje, aby nie zagrażały one kolejnemu miotowi.

d2qhpcs

Źródło: Lasy Państwowe, Wikipedia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

"Halo Polacy". Od lat są zakochani w Chorwacji. "Ten kraj jest jak róg obfitości"

d2qhpcs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qhpcs