Litwa. Zaskakujące fakty o największych miastach
Litwa to kraj, który obfituje w wiele oryginalnych i niespotykanych atrakcji miejskich, o których mało kto wie. Krajowa agencja rozwoju turystyki – Lithuania Travel sporządziła listę nieznanych faktów na temat Wilna, Kowna i Kłajpedy. Musimy przyznać, że niektóre są bardzo intrygujące.
Zaczniemy od Wilna. Do zwiedzania tego miasta potrzeba mniej niż... 2000 kroków. Liczba może wydawać się niewielka, ale wpisane na listę UNESCO Stare Miasto w Wilnie jest jednym z najłatwiejszych do zwiedzania pieszo w Europie.
Odnaleźli mogiłę żołnierzy ”Fakira” na Litwie
Wilno pod ziemią
Część stolicy jest zakopana pod ziemią. W podziemiach katedry wileńskiej pochowani są sławni władcy i szlachta Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz dawni biskupi katedry. Pod ziemią znajduje się też nowoczesna ekspozycja, która daje zwiedzającym możliwość poznania dawnych litewskich tradycji pogrzebowych, zobaczenia wykopalisk znalezionych podczas badań archeologicznych oraz poznania historii samego budynku.
Wilno w "Stranger Things"
Wilno było jedną z lokalizacji podczas kręcenia serialu Netflixa "Stranger Things". W filmie "wystąpiło" więzienie Lukiškės, jeden z najbardziej znanych obiektów zlokalizowanych w centrum Wilna. Obiekt ten został w 2019 r. przekształcony w przestrzeń kulturalną o nazwie Lukiškės Prison 2.0.
Bunkier atomowy w Kownie
W Kownie nie można ominąć kolekcji Atomowego Bunkra, która daje odwiedzającym możliwość zapoznania się z imponującymi artefaktami z czasów zimnej wojny. Kolekcja zawiera eksponaty broni, unikalne wyposażenie KGB, a także autentyczne pokoje przesłuchań wzbogacone opowieściami o funkcjonowaniu opresyjnego systemu sowieckiego na Litwie. Kolekcja prywatnego muzeum jest uznawana za wybitną przez międzynarodowych ekspertów, została również zaprezentowana w słynnym serialu HBO "Czarnobyl".
Muzeum Diabłów w Kownie
W Kownie znajduje się Muzeum Diabłów. Muzeum Diabłów w Kownie – jest wymieniane wśród najbardziej unikalnych muzeów na świecie – mieści około 3000 eksponatów z całego świata. Znajdują się tam dzieła sztuk wizualnych i rzemiosła, pamiątki i maski.
W Kownie na obiad do klasztoru
W Kownie można zamiast w restauracji, zjeść posiłek w... czynnym klasztorze. Klasztor Pažaislis to prawdziwy klejnot barokowy z XVII wieku – został zbudowany przez zamożną, wpływową i religijną rodzinę Pacasów. W klasztorze Monte Pacis znajduje się obecnie kompleks gastronomiczno-hotelarski. Można tu spróbować historycznych potraw w ich współczesnej interpretacji.
Kłajpeda po niemiecku
Kłajpeda ma wyjątkowe związki historyczne z Cesarstwem Niemieckim. Trzecie co do wielkości miasto Litwy – dawniej znane jako Memel – było częścią Królestwa Pruskiego do czasu odzyskania przez region autonomii w 1923 roku. Hotel Stary Młyn jest zbudowana w niemieckim stylu fachwerk, a więc z charakterystycznymi fasadami z muru pruskiego.
Kłajpeda w grze
Odwiedzający Kłajpedę mogą zwiedzać Stare Miasto w grze typu escape room "Zagubiona Kłajpeda". Ten wirtualny przewodnik prowadzi uczestników przez Stare Miasto w Kłajpedzie 2,5-kilometrową trasą, podczas której użytkownik poznaje rożne tajemnice miasta.
Paluszki serowe z Kłajpedy
Kłajpeda słynie z jedynych w swoim rodzaju paluszków serowych smażonych w głębokim tłuszczu. Senamiesčio piršteliai ("Palce Starego Miasta") to obowiązkowa przekąska Kłajpedy. Choć nazwa może nie zachęca, to najwięksi smakosze są zdania, że nie ma lepszych paluszków serowych na świecie. Przekąska ta powstała w legendarnym już "Old Town Bar", gdzie oryginalnie podawana jest od ponad 20 lat.
Źródło: Lithuania Travel