Trwa ładowanie...

Lodowa grota w Stubaiu - niezwykła atrakcja Austrii

Stubaier Gletscher, największy w Austrii lodowcowy teren narciarski, to jeden z najliczniej odwiedzanych przez Polaków ośrodków. Idealne warunki panują tu przez większą część roku - od października do czerwca.

Lodowa grota w Stubaiu - niezwykła atrakcja AustriiŹródło: Iwona Kołczańska WP
dz84u74
dz84u74

Lodowiec Stubai, jeden z najliczniej odwiedzanych przez Polaków ośrodków narciarskich w Europie, wzbogacił się o jeszcze jedną atrakcję - lodową grotę.

Idealne warunki dla narciarzy panują na lodowcu przez większą część roku - od października do czerwca. Wśród 35 różnorodnych tras, obejmujących ponad 100 km, najdłuższa ma aż 10 km. To także raj dla najmłodszych - austriacka dolina została wyróżniona tytułem „najbardziej przyjaznego dla rodziny ośrodka w Alpach”.

Lodowa grota znajduje się w „sercu” lodowca, na wysokości ok. 3 tys. m n.p.m. – można do niej dotrzeć ze stacji Eisgrat. Ma 150 m długości, 2 m szerokości i 2,5 m wysokości. Temperatura, niezależnie od pory roku, jest stała – wynosi 0 stopni Celsjusza. Grota znajduje się bezpośrednio pod stokiem – 30 metrów wyżej jeżdżą narciarze i snowboardziści.

W grocie wytyczono trasę turystyczną, która obejmuje 14 stacji. Przy każdej z nich możemy dowiedzieć się ciekawostek na temat lodowców i zjawisk występujących w ich obrębie. Szczególne wrażenie robią informacje o topnieniu – w ciepły, letni dzień znika 10 cm lodu. Co ciekawe, podczas zwiedzania groty można też przez lupę zobaczyć, co zachowało się w lodowcu – np. pajęczaki sprzed 100 lat. Jeszcze dziwniejszy przykład to piasek z… Sahary, który w Alpy został przywiany przez wiatr.

dz84u74

Jest to atrakcja całoroczna – latem należy pamiętać o zabraniu ze sobą cieplejszych ubrań. Wycieczka po grocie zajmuje niecałą godzinę. W tym sezonie zimowym atrakcja otwarta jest codziennie od 10 października 2014 roku do 3 maja 2015 roku, w godzinach 11:30 – 15:30. Opłaty za wstęp wynoszą: 5 euro (osoba dorosła), 2,5 euro ( młodzież od 10 do 18 lat). Dzieci do 10 roku życia zwiedzają grotę za darmo.

Więcej na: www.stubai.at

Tekst i zdjęcia: Iwona Kołczańska

dz84u74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz84u74