Trwa ładowanie...
16-01-2009 13:35

Lodowe atrakcje Południowego Tyrolu

W tym roku będzie można bliżej poznać wszystkie aspekty „lodowych” zabaw w Południowym Tyrolu: koncerty muzyki lodowej, curling, lodowe wspinaczki oraz wystawę lodowych rzeźb.

Lodowe atrakcje Południowego TyroluFot: Sudtirol
d34nnlz
d34nnlz

Festiwal Muzyki Lodowej 2009

Festiwal trwa od 21 lutego do 1 marca i odbywa się w 18-metrowej lodowej kopule, która została zbudowana w zeszłym roku na wysokości 3100 m n.p.m. w dolinie Val Senales/Schnalstal. Kopuła ta, pokryta ochronną warstwą i śniegiem, przetrwała zeszłoroczne upalne lato. W tym roku instrumenty muzyczne, m.in. róg i perkusję stworzył Terje Isungset z Norwegii, który do tego celu wykorzystał tysiącletni lód z lodowca doliny Val Senales/Schnalstal. Głos Leny Nymark oraz niezwykłe oświetlenie sprawiają, że koncerty muzyki lodowej są niesamowitym wydarzeniem.

Curling

W Południowym Tyrolu będzie można wziąć udział w zawodach cur-lingowych. Jest to zimowa dyscyplina sportowa, którą polega na tym, że zawodnicy puszczają kamienie po lodzie w kierunku obranego ce-lu, lub po prostu tak, by pokonać jak najdłuższy dystans. Sport ten jest głównie uprawiany w Alpach, a w 1998 roku na zimowej Olim-piadzie w Nagano zadebiutował jako oficjalna dyscyplina sportowa.

Lodowe rzeźby

W San Candido/Innichen w dolinie Alta Pusteria/Hochpustertal 14 stycznia rozpocznie się festiwal rzeźb ze śniegu, który potrwa do 22 stycznia. Zasady są proste i stanowią jednocześnie o atrakcyjności całego widowiska: uczestnicy przy pomocy narzędzi rzeźbiarskich oraz wody, zmieniają wielkie bryły o wymiarach 3mx3mx3m w lodo-we rzeźby, które następnie rozstawiane są w różnych punktach mia-sta. Wyboru najciekawszej dokonają mieszkańcy San Candido oraz turyści.
www.snow-festival.com

[

]( http://get-2.wpapi.wp.pl/?a=65495650&f=thumb/2/b/1/2b1a005196a99f79fa5e681241746602/d183a4ad87adccb1bf2374f0188887a1/wspinaczka1-175.jpg )

d34nnlz

fot. Sudtirol

Człowiek Lodu

W Muzeum Archeologicznym w Bolzano/Bozen można zobaczyć czło-wieka lodu, czyli Ötziego. Jego ciało przeleżało pod śniegami lodowca w Val Senales/Schnalstal ponad 5000 lat i zostało odkryte przypad-kowo w 1991 roku przez dwoje turystów. Ötzi zmarł najprawdopo-dobniej w wyniku ran odniesionych w walce.
www.iceman.it

Wspinaczka lodowa

Jedną z atrakcji turystyczno-sportowych jakie oferuje Południowy Tyrol jest wspinaczka po stromych, specjalnie przygotowanych lodowych ścianach. W miejscowości Corvara/Rabenstein w dolinie Val Passiria/Passeiertal znajduje się jedna z największych, sztucznych konstrukcji lodowo-wspinaczkowych w Europie. Jest ona odpowiednia zarówno dla profesjonalistów chcących rozwijać nabyte umiejętności, jak i dla początkujących, którzy mogą zdobyć pierwsze doświadczenia na lodowym, stromym zboczu.
www.passeiertal.it

Więcej informacji na stronie www.suedtirol.info

d34nnlz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34nnlz