Trwa ładowanie...

Łódź - tysiące kolorowych wstążek nad miastem

Pięć tysięcy kolorowych wstążek powiewa nad głowami przechodniów na Starym Rynku w Łodzi. To instalacja artystyczna, której autorem jest twórca legendarnego znaku "Solidarności" - Jerzy Janiszewski. Bazą projektu są cztery stalowe wieże, między którymi rozpięta jest sieć. Do niej zostały przymocowane tysiące różnobarwnych wstążek, które powiewają na wietrze. Wielkie, stalowe maszty konstrukcji są nie tylko elementem nośnym dachu ze wstążek, stanowią też przestrzenną formę. - To abstrakcyjna kompozycja dostosowana jest do wielkości placu. Tu nie ma ukrytej idei. Niech ludzie interpretują to jak chcą - mówi twórca instalacji.

Łódź - tysiące kolorowych wstążek nad miastemŹródło: Grzegorz Michałowski/PAP
d2r2tyz
d2r2tyz

Pięć tysięcy kolorowych wstążek powiewa nad głowami przechodniów na Starym Rynku w Łodzi. To instalacja artystyczna, której autorem jest twórca legendarnego znaku "Solidarności" - Jerzy Janiszewski. Bazą projektu są cztery stalowe wieże, między którymi rozpięta jest sieć. Do niej zostały przymocowane tysiące różnobarwnych wstążek, które powiewają na wietrze. Ich łączna długość to aż 50 km. Wielkie, stalowe maszty konstrukcji są nie tylko elementem nośnym dachu ze wstążek, stanowią też przestrzenną formę. - To abstrakcyjna kompozycja, która dostosowana jest do wielkości placu. Tu nie ma ukrytej idei. Niech ludzie interpretują to jak chcą - mówi twórca instalacji.

Przy przycinaniu wstążek i montowaniu ich na siatce pracowało kilkadziesiąt młodych osób. Teraz instalacja zachwyca przechodniów. - Ludzie zatrzymują się, robią zdjęcia, wrzucają na portale społecznościowe. Jest pięknie - mówi Teresa Latuszewska-Syrda z Fundacji Urban Forms, która zainicjowała stworzenie projektu. Instalacja ma funkcjonować do końca października.

Projektant i grafik Jerzy Janiszewski podobny projekt zrealizował kilka lat temu w Gdańsku. Na co dzień pracuje w Hiszpanii. Projektuje znaki graficzne, identyfikacje wizualne, plakaty, książki oraz przestrzenne instalacje miejskie.
ir/wg

d2r2tyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r2tyz