Lot z Polski trwa 11 godzin. Coraz więcej Polaków chce poznać ten kraj
Lot z Polski trwa 11 godzin, a kierunek intryguje i przyciąga coraz bardziej. Korea Południowa bowiem mocno stawia na rozwój turystyki. Technologie i udogodnienia sprawiają, że podróżuje się po tym kraju wyjątkowo łatwo. - Ten kraj nigdy nie śpi - mówi WP Przemysław Krompiec, który w Seulu mieszka już od 15 lat.
Z Polski do Korei można dolecieć bezpośrednio za ok. 3,5 tys. zł w dwie strony. Lot dreamlinerem trwa 11 godzin i 10 minut, ale chętnych nie brakuje. Choć wycieczki zorganizowane (na 9 dni) kosztują od ok. 10 tys. zł za osobę, to Polacy coraz częściej decydują się odłożyć trochę pieniędzy, by wybrać się tam na urlop i doświadczyć czegoś, czego w Europie nie ma.
Szybko, prosto i przyjemnie
Korea Południowa znana jest ze swego zaawansowania technologicznego. Dzięki temu kraj ten może sobie pozwolić na masę udogodnień, które sprawiają, że jest tam wyjątkowo bezpiecznie i komfortowo. Z drugiej strony nie brak w tym kraju uroczych zakątków i rajskich widoków.
Brak dostępu do internetu to zmora turystów, która bywa dotkliwa zwłaszcza w krajach, w których nie obowiązuje roaming. Korea Południowa zadbała o to, aby w kawiarniach, centrach handlowych, obiektach publicznych czy stacjach metra znajdowało się darmowe Wi-Fi. Dzięki temu można łatwo poruszać się po miastach i pozostawać w kontakcie z bliskimi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Znaczna część miejsc w Korei Południowej obsługuje transakcje bezgotówkowe. Dlatego większość zakupów może się tam odbywać za pomocą kart kredytowych, ale warto mieć przy sobie gotówkę, np. na metro. Ponadto Ten kraj nigdy nie zasypia. I choć może się to wydawać dziwne, to większość centrów handlowych, sklepów czy restauracji czynnych jest przez całą dobę.
- Korea żyje w nocy. Ten kraj nigdy nie śpi. Restauracje są otwarte 24h/7. Ludzie chodzą piją, bawią się. Spędzają czas w pokojach, w których mogą grać w gry wideo, VR czy na instrumentach. Popularne jest karaoke i wspólne spędzanie czasu przy jedzeniu i piciu - mówił w programie "Halo Polacy" Przemysław Krompiec, który w Korei Południowej mieszka już od 15 lat.
Popularne wśród turystów są kursy K-pop (gatunek muzyki popularnej, który powstał w Korei Południowej), podczas których można szybko i łatwo nauczyć się ciekawej choreografii. Instruktor uczy ruchów krok po kroku, dzięki czemu każdy może opanować choreografię w półtorej godziny.
Wypoczynek blisko natury i koreańskie Hawaje
Zaawansowanie technologiczne i wiele udogodnień nie oznacza braku dostępu do natury i dzikiej przyrody. Szczególnie warte odwidzenia są Parki Narodowe Bukhansan i Seoraksan. Parki narodowe w Korei są dobrze wyposażone w miejsca odpoczynku i punkty wodne, co ułatwia zarządzanie wędrówką nawet w czasie wysokich temperatur.
Ukrytym skarbem Korei Południowej zdaje się być wyspa Jeju. Miejsce to nazywane jest "Hawajami Korei". Wyspa obfituje w piękne plaże i wulkaniczne krajobrazy. Na Jeju znajduje się także najwyższy szczyt Korei Południowej Hallasan, przez który wiodą szlaki turystyczne ze spektakularnymi widokami.
Jest tam również wulkaniczny krater, nazywany Szczytem Słońca, z którego widać niezwykłe wschody Słońca. A żeby zobaczyć, jak wyglądało życie na wyspie Jeju w przeszłości można odwiedzić tradycyjną wioskę Seongeup Folk Village.
Tradycyjne Wioski Korei Południowej
Korea Południowa to kraj kontrastów, gdzie nowoczesne miasta high-tech współistnieją z cichymi wioskami, w których czas zdaje się stać w miejscu. Wiele starych wsi przekształca się w atrakcyjne miejsca turystyczne, co przyczynia się do ich rozwoju gospodarczego.
Na uwagę zasługuje m.in. Bukchon, wioska w Seulu. Miejsce to przyciąga ok. 1,5 mln turystów rocznie. Bukchon to historyczna wioska położona między pałacami Gyeongbokgung i Changdeokgung, pełna wąskich uliczek i tradycyjnych domów. Jest to również centrum kultury, gdzie można wziąć udział w warsztatach rzemieślniczych, odwiedzić galerie sztuki i spróbować tradycyjnej koreańskiej herbaty.
Nieopodal miasta Andong znajduje się także wioska Hahoe, która słynie z tradycyjnych festiwali i wydarzeń kulturalnych. Co roku odwiedza ją blisko2 miliony turystów. Hahoe jest znane ze swoich tradycyjnych domów hanok, które są doskonałym przykładem architektury z dynastii Joseon. Wioska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest idealnym miejscem do poznania koreańskiej kultury i historii.
Poza tym, warto odwiedzić także Yangdong, Naganeupseong czy Andong.
Najważniejsze lokalne doświadczenie
Korea Południowa słynie ze swojej żywej kultury i przyjaznych mieszkańców. Dodatkowy atut tego kraju stanowi właśnie mieszanka nowoczesności i tradycji. Dlatego podczas wizyty w tym kraju warto odwiedzić tamtejsze festiwale czy targi kulinarne.
Fani kultury i historii powinni też odwiedzić Pałac Gyeongbokgung w Seulu czy Narodowe Muzeum Korei, które posiada imponującą kolekcję koreańskich artefaktów.
- Dla naprawdę wyjątkowego doświadczenia, warto odwiedzić jjimjilbang, tradycyjną koreańską łaźnię. Te obiekty oferują różne sauny, gorące i zimne baseny oraz strefy relaksacyjne. To idealne miejsce na odprężenie i regenerację sił, z dodatkową korzyścią w postaci schłodzenia się w orzeźwiających basenach lub wygrzewania się w leczniczych saunach - przekazali nam przedstawiciele koreańskiej organizacji turystycznej Visit Korea.