Trwa ładowanie...
ycipk-2el224

Lotnisko Modlin z pierwszą w Polsce bramką biometryczną

Na terenie Portu Lotniczego Warszawa-Modlin stanęła bramka ABC (Automatic Border Control). Urządzenie zeskanuje twarz i odciski palców, dzięki czemu kontrola paszportowa odbywać się będzie za pomocą maszyny, bez udziału straży granicznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lotnisko Modlin z pierwszą w Polsce bramką biometryczną
(flickr.com, Fot: Maciek Lulko)
ycipk-2el224

Pierwsza w Polsce biometryczna bramka, testowana w Modlinie, ma przyspieszyć odprawę na lotniczych przejściach granicznych. Będzie ona możliwa za pomocą skanu dłoni lub twarzy, proces zostanie więc zupełnie zautomatyzowany. Nowoczesny system sprawdzi dane podróżnych lecących do państw strefy Schengen.

Z urządzenia nie będą mogli skorzystać wszyscy pasażerowie. Będzie to możliwe w przypadku osób, które posiadają nowe paszporty biometryczne. Umożliwiają one identyfikację osoby np. za pomocą linii papilarnych czy siatkówki oka. Zadaniem bramki będzie również sprawdzenie wiarygodności dokumentów i wykrycie ewentualnych prób korzystania ze sfałszowanych paszportów.

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Podziel się
ycipk-2el224

Jak zapewniają władze lotniska, zastosowanie najnowszej technologii ma zwiększyć bezpieczeństwo i wygodę podróżnych. Maszyna gwarantuje bowiem znacznie bardziej precyzyjną kontrolę niż metody tradycyjne, stosowane do tej pory.
Ponieważ w całym procesie nie będzie konieczny udział funkcjonariuszy straży granicznej (mają zająć się jedynie jego monitorowaniem), będą oni mogli poświęcić się innych zadaniom, związanym z utrzymaniem bezpieczeństwa na lotnisku.

Zamontowanie bramki biometrycznej w Modlinie to rezultat programu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Głównym wykonawcą jest Wojskowa Akademia Techniczna.

Polub WP Turystyka
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2el224

ycipk-2el224
ycipk-2el224