Trwa ładowanie...

Lotnisko Modlin z pierwszą w Polsce bramką biometryczną

Na terenie Portu Lotniczego Warszawa-Modlin stanęła bramka ABC (Automatic Border Control). Urządzenie zeskanuje twarz i odciski palców, dzięki czemu kontrola paszportowa odbywać się będzie za pomocą maszyny, bez udziału straży granicznej.
Share
Lotnisko Modlin z pierwszą w Polsce bramką biometryczną
Źródło: flickr.com, Fot: Maciek Lulko
d4i6vad

Pierwsza w Polsce biometryczna bramka, testowana w Modlinie, ma przyspieszyć odprawę na lotniczych przejściach granicznych. Będzie ona możliwa za pomocą skanu dłoni lub twarzy, proces zostanie więc zupełnie zautomatyzowany. Nowoczesny system sprawdzi dane podróżnych lecących do państw strefy Schengen.

Z urządzenia nie będą mogli skorzystać wszyscy pasażerowie. Będzie to możliwe w przypadku osób, które posiadają nowe paszporty biometryczne. Umożliwiają one identyfikację osoby np. za pomocą linii papilarnych czy siatkówki oka. Zadaniem bramki będzie również sprawdzenie wiarygodności dokumentów i wykrycie ewentualnych prób korzystania ze sfałszowanych paszportów.

    Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, Fot: modlin

Jak zapewniają władze lotniska, zastosowanie najnowszej technologii ma zwiększyć bezpieczeństwo i wygodę podróżnych. Maszyna gwarantuje bowiem znacznie bardziej precyzyjną kontrolę niż metody tradycyjne, stosowane do tej pory.
Ponieważ w całym procesie nie będzie konieczny udział funkcjonariuszy straży granicznej (mają zająć się jedynie jego monitorowaniem), będą oni mogli poświęcić się innych zadaniom, związanym z utrzymaniem bezpieczeństwa na lotnisku.

Zamontowanie bramki biometrycznej w Modlinie to rezultat programu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Głównym wykonawcą jest Wojskowa Akademia Techniczna.

d4i6vad

Podziel się opinią

Share
d4i6vad
d4i6vad