Łowicz i Łęczyca - skarby środkowej Polski
Atrakcje Łódzkiego - archikolegiata łęczycka w Tumie
Wśród tych wszystkich rejonów naszego kraju, biorąc pod uwagę zainteresowanie turystów, województwo łódzkie wydaje się być niedoceniane. Dzieje się tak jednak zupełnie niesłusznie. Wyróżnia się ono swoją wielokulturową, bogatą historią i zabytkami związanymi z rozwojem przemysłu. Poznajcie dzisiaj dwa wyjątkowe miasta, których historia sięga średniowiecza.
Pod względem zainteresowania turystów, województwo łódzkie na tle innych regionów naszego kraju wydaje się być niedoceniane. Dzieje się tak jednak zupełnie niesłusznie. Wyróżnia się ono wielokulturową, bogatą historią i unikatowymi zabytkami związanymi z rozwojem przemysłu. Poznajcie dzisiaj dwa wyjątkowe miasta, których historia sięga średniowiecza.
Łęczyca to 15-tysięczne, dawne miasto królewskie, o dość długiej historii, położone ok. 42 km na północny-zachód od Łodzi. W 1180 r. odbył się tzw. zjazd w Łęczycy, który stał się tematem obrazu Jana Matejki (_ W Łęczycy pierwszy sejm. Spisanie praw. Ukrócenie rozbojów. R.P. 1182 _). Tę miejscowość warto odwiedzić przede wszystkim z racji jej zabytków. Niedaleko jego granic, obecnie we wsi Tum, powstało w II połowie XI w. opactwo benedyktyńskie. Na jego miejscu, prawdopodobnie w latach 1141-1161 została wybudowana archikolegiata pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego. To największy kościół romański w Polsce i jeden z najciekawszych zabytków tego okresu w Europie.
Zobacz także: Polski Shawshank - opuszczone więzienie w Łęczycy
Tekst: Sylwia Jedlak-Dubiel (Magazyn All Inclusive)
[
]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )