Poza miastemMajówka w Polsce - dokąd jechać?

Majówka w Polsce - dokąd jechać?

Majówka w Polsce - dokąd jechać?
Źródło zdjęć: © Mariusz Cieszewski/PolandMFA, Licencja Creative Commons, flickr.com

Długi weekend to idealny czas na wyruszenie w podróż - niekoniecznie na drugi koniec świata. Jedni wybierają popularne kierunki turystyczne, inni wolą pozwiedzać mniej uczęszczane zakątki Polski. Warto udać się w Góry Świętokrzyskie i poznać największe atrakcje na szlaku geo-archeologicznym czy popodglądać ptaki nad Biebrzą. Dla tych, którzy lubią wyprawy z dreszczykiem czeka podziemna trasa turystyczna, którą trzeba przepłynąć... łodzią. Oto najciekawsze propozycje na kilka majowych dni.

Długi weekend to idealny czas na wyruszenie w podróż - niekoniecznie na drugi koniec świata. Jedni wybierają popularne kierunki turystyczne, inni wolą pozwiedzać mniej uczęszczane zakątki Polski. Warto udać się w Góry Świętokrzyskie i poznać największe atrakcje na szlaku geo-archeologicznym czy poobserwować ptaki nad Biebrzą. Dla tych, którzy lubią wyprawy z dreszczykiem czeka podziemna trasa turystyczna, którą trzeba przepłynąć... łodzią. Oto najciekawsze propozycje na kilka majowych dni.

PAP/at/if

1 / 4

Góry Świętokrzyskie

Obraz
© PolandMFA, Licencja Creative Commons, flickr.com

Obszar Ochrony Ścisłej Święty Krzyż - Gołoborze to wizytówka Gór Świętokrzyskich i jedno z najbardziej znanych miejsc w Polsce. To tu znajduje się słynna Łysa Góra, stolica polskich czarownic, na której spotykały się zielarki i wiedźmy, a pozostałości dawnego pogańskiego kultu datuje się na VIII wiek. Na szczycie góry mieści się zespół kościelno-klasztorny Świętego Krzyża, który liczy sobie ok. 1000 lat oraz Muzeum Przyrodnicze.

2 / 4

Biebrzański Park Narodowy

Obraz
© Mariusz Cieszewski/PolandMFA, Licencja Creative Commons, flickr.com

Biebrzański Park Narodowy to jeden z najcenniejszych klejnotów w skarbcu polskiej przyrody, jedyny i ostatni w Europie obszar dużych, żywych torfowisk z unikatowym światem roślinnym i zwierzęcym. To także jeden z ostatnich dziewiczych lasów naszego kontynentu. Spotkamy tu żubry i łosie, bobry i niezliczone gatunki ptaków. Można tu spędzić czas na pływaniu tratwą i podziwianiu wieczornego nieba, którego widoku nie zakłóca łuna miejskich świateł. Osoby lubiące aktywny wypoczynek mogą tu uprawiać kajakarstwo, jazdę konną czy po prostu wędrować z lornetką i aparatem fotograficznym. To prawdziwy raj dla tych, którzy mają ochotę uciec od zgiełku miasta.

3 / 4

Tarnowskie Góry - Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga

Obraz
© Mariusz Cieszewski/PolandMFA, Licencja Creative Commons, flickr.com

Największym skarbem Tarnowskich Górsą podziemne trasy, które każdego roku przyciągają setki tysięcy turystów z całej Polski. Do zwiedzania są udostępnione dwa zabytkowe obiekty górnicze - Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga. Są one częścią podziemnego kompleksu chodników i wyrobisk po dawnych kopalniach rud srebronośnych na tym terenie, liczące ponad 150 km. Turyści mogą zwiedzać położone kilkadziesiąt metrów pod ziemią trasy, ich część pokonuje się łodziami. Zabytkowa Kopalnia Srebra została udostępniona do zwiedzania w 1976 roku - w 450-lecie nadania praw miejskich Tarnowskim Górom. Od tego czasu unikatowe podziemia po dawnym górnictwie kruszcowym zwiedziło 2,5 mln turystów. Szlak turystyczny przebiega 40 m pod ziemią, blisko 300 metrowy fragment trasy trzeba pokonać łodzią. Kilka kilometrów od tego obiektu, na terenie Parku Repeckiego położona jest
Sztolnia Czarnego Pstrąga. Została ona udostępniona zwiedzającym w 1957 r. To część powstałej w XIX w. Głębokiej Sztolni Fryderyk, która odwadniała podziemia tarnogórskie i pierwotnie miała 4600 m długości. Turyści zwiedzają obiekt przepływając 600-metrowy odcinek łodziami. To najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna pokonywana w ten sposób.

4 / 4

Jakub Porada jedzie na majówkę

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)