Trwa ładowanie...
d2efm2l

Mauzoleum Lenina w Moskwie

Największe atrakcje
Mauzoleum Lenina w Moskwie
Kraj
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Mauzoleum Lenina to grobowiec jednego z najbardziej znanych przywódców nowożytnej Rosji i jednocześnie pierwszego przywódcy Rosji radzieckiej, Władimira Iljicza Uljanowa, czyli Włodzimierza Lenina.

Mauzoleum Lenina – położenie

Mauzoleum Lenina znajduje się zaraz obok Kremla, zaraz za wschodnim murem. Po przeciwnej stronie tego mauzoleum znajduje się Plac Czerwony wraz z moskiewskim domem towarowym GUM. Po zachodniej stronie Mauzoleum Lenina mieści się natomiast Państwowe Muzeum Historyczne, czyli jedno z najstarszych muzeów w Moskwie.

Mauzoleum Lenina – historia powstania

Lenin zmarł 21 stycznia 1924 roku w wyniku udaru mózgu. Ustalono więc, że jego ciało przed pogrzebem zostanie wystawione na widok publiczny w Sali Kolumnowej Domu Związków Zawodowych w Moskwie. Dwa dni później zabalsamowano ciało i przewieziono je do Moskwy. Z całej Rosji zaczęli napływać ludzie, aby oddać hołd wodzowi, zamknięto nawet sklepy i teatry. Ludzie stali w długich kolejkach, na bardzo siarczystym mrozie, a mogło być ich nawet ok. pół miliona.

Centralny Komitet Wykonawczy Rad ZSRR zadecydował więc, że zabalsamowane ciało Lenina zostanie umieszczone w grobowcu na Placu Czerwonym wstępnie na miesiąc. Dopiero po uroczystym pogrzebie wodza zdecydowano o trwałym zabalsamowaniu ciała. Wynajęto do tego Władimira Worobiowowa, który sporządził specjalną mieszankę, mającą skutecznie zatrzymywać proces rozkładu. Oczywiście, nie wystarczyło pokryć ciała balsamem jednokrotnie, dlatego potem utworzono specjalne laboratorium, w którym niwelowano pojawiające się na bieżąco oznaki obumierania.

Kilka miesięcy później ciało Lenina złożono w drewnianym mauzoleum i otwarto dla publiczności w 1924 roku. Nieco później, w tym samym roku, przeniesiono ciało do nowego, murowanego mauzoleum.

Mauzoleum Lenina – ciekawostki

Niedawno władze Rosji ogłosiły, ile kosztuje roczne utrzymanie mumii Lenina: podatnicy płacą rocznie ok. 13 mln rubli.

Co tydzień mumia jest balsamowana, co 3 lata zmieniany jest garnitur wraz z bielizną, a raz na 18 miesięcy stosuje się kąpiel chemiczną.

Kilkukrotnie próbowano zniszczyć Mauzoleum Lenina (np. w 1967 roku wybuchła wewnątrz mauzoleum niewielka bomba). Obecnie ze zwłok Lenina pozostało już nie więcej niż 10 proc.

Mauzoleum Lenina – jak dojechać?

Do Mauzoleum Lenina można dotrzeć koleją miejską bądź autobusami, a także metrem. Jeżeli wysiadamy na lotnisku Moskwa-Szeremietiewo, to wystarczy, że wsiądziemy najpierw w busa, który dojeżdża do stacji metra Rechnoy vozkal. Busy te jeżdżą często, a bilety kosztują zazwyczaj ok. 30 rubli. W metro trzeba wsiąść na stacji Ałma-Atinskaja i wysiaść na stacji Teatralnaya. Stamtąd trzeba wyruszyć pieszo do Mauzoleum Lenina, czyli skierować się na zachód, drogą obok Muzey Otechestvennoy voyny 1812 goda , potem skręcić w lewo i przejść obok Państwowego Muzeum Historycznego.

Mauzoleum Lenina w Moskwie
Czas lotu / jazdy samochodem

czas lotu: 2 godz. (plus jazda samochodem: 3 godz.)

Strefa czasowa

UTC+03:00

Waluta

1 rubel rosyjski (RUB)

Godziny otwarcia

Od 10:00 do 13:00. Piątek, niedziela, poniedziałek - zamknięte.

Orientacyjna odległość

ok. 1 200 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2efm2l
d2efm2l
d2efm2l