Trwa ładowanie...
d4jctds

Meczet Hala Sultan Tekke

Największe atrakcje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Cypr w regionie Morza Śródziemnego to miejsce przenikania się kultury muzułmańskiej i chrześcijańskiej. W różnych momentach historii przenikały się tam wpływy różnych kultur, tworząc miejsce o unikalnym charakterze. Meczet Hala Sultan Tekke w pobliżu Larnaki to święte miejsce islamu – jest tam pochowana ciotka lub Mahometa i jest to miejsce licznych pielgrzymek wyznawców tej religii. Meczet prawdopodobnie powstał w 1816.

Hala Sultan Tekke – lokalizacja i dojazd

Meczet Hala Sultan Tekke znajduje się w pobliżu Larnaki na Cyprze, około 4-5 kilometrów od centrum miasta oraz około dwóch kilometrów od Lotniska Larnaka. Dojazd na miejsce zapewnią nam te same środki transportu co w transferze z Lotniska Larnaka do centrum miasta.

Hala Sultan Tekke – grób ciotki Mahometa

Budowała powstała w miejscu pochówku Umm Haram, uznawanej przez historyków za ciotkę bądź mamkę proroka Mahometa. Zginęła prawdopodobnie w 649 roku w okresie najazdów na wyspę. Miejsce jej pochówku początkowo stanowiło kilka głazów, z czasem jednak stało się celem pielgrzymek wiernych.

Meczet Hala Sultan Tekke jest położony malowniczo nad Jeziorem Słonym, w odległości mniej więcej 2-3 kilometrów od Lotniska Larnaka. Budynek Hala Sultan Tekke tworzy wraz z jeziorem piękny widok – wysokie wieże i jasne kopuły odbijają się w wodzie, dzięki czemu mamy okazję podziwiać niezwykły widok. Jak twierdzą turyści odwiedzający Larnakę – nad jeziorem często można podziwiać flamingi.

Hala Sultan Tekke – zwiedzanie meczetu

Z uwagi na to, że Meczet Hala Sultan Tekke jest celem licznych pielgrzymek wyznawców islamu oraz atrakcją turystyczną o walorach historycznych, a równocześnie funkcjonuje jako świątynia – obiekt ma określony godziny i zasady zwiedzania.

Meczet jest położony wśród zadbanego ogrodu i można go zwiedzać codziennie. Zwiedzanie Hala Sultan Tekke od wschodu do zachodu słońca. Ważne, aby uszanować reguły panujące w świątyni i w strefach przeznaczonych dla turystów – należy mieć zakryte ramiona i kolana. Tak jak w większości miejsc Cypru, warto się upewnić co do godzin zwiedzania. Zdarza się, że świątynia jest zamykana wcześniej, na przykład o godzinie 17 lub przed 18.

Hala Sultan Tekke – atrakcje południowego Cypru

W Larnace czas biegnie nieco inaczej niż w Europie. W środę po południu wszystko jest nieczynne: sklepy i restauracje. Lokalni mieszkańcy mają w zwyczaju spożywać późne posiłki w typie obiadokolacji, więc na ulicach największy ruch panuje późnym popołudniem i wieczorem – kiedy cypryjski upał daje nieco odetchnąć.

d4jctds
Meczet Hala Sultan Tekke
Czas lotu / jazdy samochodem

czas lotu: ok. 3,5 godz. czas jazdy: ok. 36 godz.

Strefa czasowa

GMT/UTC +2

Waluta

1 euro (EUR) 1 zł = ok. 4,30 euro

Godziny otwarcia

Nieregularne - od wschodu do zachodu słońca, najczęściej do godziny 17-18.

Ceny biletów

Wstęp wolny.

Orientacyjna odległość

ok. 3 000 km, 5-6 kilometrów od centrum Larnaki

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jctds
d4jctds
d4jctds