Trwa ładowanie...
d10ck1i

Larnaka

Największe atrakcje
Położenie:

Południowo-wschodnie wybrzeże Cypru.

Strefa czasowa:

GMT/UTC +2

Waluta:

1 euro (EUR)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Larnaka to miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru, leżące przy Morzu Środziemnym i Słonym Jeziorze. Jest to trzecie co do wielkości miasto na Cyprze, kiedyś noszące nazwę Kition. Sąsiaduje na północy z Liwadią, na południu z miasteczkiem Dromolaksia i wsią Meneou. Larnaka jest ważnym, portowym miastem o wielu walorach turystycznych.

Larnaka – kiedy warto lecieć?

Larnaka leży w klimacie subtropikalnym typu śródziemnomorskiego, które charakteryzuje się gorącymi latami, dość ciepłymi zimami i małymi opadami. Cypr to państwo głównie turystyczne, toteż można zwiedzać go cały rok, ale jeżeli lubimy gorące powietrze, prażące słońce i nie przeszkadza nam tłum turystów, możemy wybrać się do Larnaki w miesiącach letnich, czerwiec-wrzesień. Jeżeli jednak chcielibyśmy odpocząć od upałów i dużej liczby turystów, odwiedźmy Larnakę w wiosennych i jesiennych miesiącach.

Najwieksze lotnisko Larnaki, czyli Miedzynarodowy Port Lotniczy Larnaka, oferuje nam stosunkowo tanie i szybkie loty na Cypr, które przeważnie trwają ok. 3 godzin i można je kupić za mniej niż tysiąc złotych.

Larnaka – atrakcje turystyczne

Larnaka to miasto zbudowane na pozostałościach starożytnego miasta-państwa Kition, dlatego jest to gratka dla miłośników historii kolebki kultury europejskiej. Nad Słonym Jeziorem, które słynie z obecności flamingów, mieści się również Hala Sultan Tekke, która jest z kolei jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymek dla muzułmanów, gdyż wybudowano ją dla upamiętnienia ciotki proroka Mahometa. Zabytki Larnaki *związane są także z chrześcijaństwem: niedaleko wybrzeża i *średniowiecznego zamku larnackiego znajduje się warta zobaczenia cerkiew św. Łazarza.

Zabytki Larnaki to nie tylko jeden z obowiązkowych punktów naszego wypoczynkowego planu. Miasto słynie również z piaszczystej plaży, wzdłuż której biegnie promenada. Na larnackiej plaży można poleżeć i odpocząć albo wręcz przeciwnie: spróbować zmierzyć się z własnym strachem, nurkując, surfując i żeglując.

Larnaka – kuchnia

Kuchnia na Cyprze jest bogata w mięso i owoce morza, a jedzenia podaje się tam bardzo dużo, dlatego nie będziecie narzekać na głód. Przede wszystkim warto spróbować lokalnych dań, aby przekonać się, czym stoi Cypr.

Jednym z nich jest meze, czyli kompozycja wielu różnych smakołyków z ryb i mięs, które są sukcesywnie donoszone i które stanowią podstawę biesiady. Prócz tego warto rozsmakować się w lokalnym hummusie, rozsmarowanym na tureckim chlebku pita, w sałatce greckiej z ogórkami, pomidorami, serem feta i ciemnymi oliwkami, a także w musace – zapiekanym bakłażanie z mielonym mięsem.

Godną polecenia restauracją w Larnace, do której warto zajrzeć, jest To Kazani Traditional Tavern, która oferuje gościom tradycyjne dania kuchni cypryjskiej i śródziemnomorskiej za stosunkowo niewielką cenę (44-84 zł). Można również spróbować dań kuchni libańskiej i środkowowschodniej w restauracji Maqam Al Sultan, również jednej z najlepiej ocenianych restauracji w Larnace.

Larnaka
Przykładowe ceny

- piwo krajowe 0,5 l w restauracji: ok. 10 zł;
- butelka wody 1,5 l: ok. 4 zł;
- mięso drobiowe: ok. 34 zł;
- pomarańcze 1 kg: ok. 7 zł;
- bilet autobusowy normalny: ok. 7 zł;
- koszt wynajmu zakwaterowania: ok. 170 zł.

Komunikacja

Międzynarodowy Port Lotniczy Larnaka, komunikacja miejska, komunikacja zamiejska, taksówki

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

ok. 3 000 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10ck1i
d10ck1i
d10ck1i