W PodróżyMetamorfoza polskich dworców trwa! Które zostaną wkrótce zmodernizowane?

Metamorfoza polskich dworców trwa! Które zostaną wkrótce zmodernizowane?

Metamorfoza polskich dworców trwa! Które zostaną wkrótce zmodernizowane?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Polskie Koleje Państwowe od kilku lat intensywnie realizują program modernizacji dworców na terenie całego kraju. Docelowo ma on objąć 464 obiekty. Plany dotyczą kompleksowej przebudowy wnętrz i elewacji, uporządkowania terenów przyległych oraz dostosowania budynków do potrzeb osób o ograniczonej mobilności i niepełnosprawnych. Jak polskie dworce wkrótce będą wyglądać? Zobaczcie sami!

Sosnowiec Maczki

Dworzec Sosnowiec Maczki, bezcenna pamiątka z okresu początków polskiego kolejnictwa i jeden z najcenniejszych zabytków kolejowych w Polsce, jest w trakcie gruntownej modernizacji, dzięki czemu po wielu latach zostanie przywrócona tu obsługa podróżnych. To był ostatni dzwonek na podjęcie działań, ponieważ zagłębiowska perła architektury była zaniedbana i zamiast nadawać blasku okolicy, tylko ją szpeciła. Jednak to się wkrótce zmieni. Część pomieszczeń będzie spełniać funkcje dydaktyczne i naukowe. Inwestycja zakłada również rewitalizację sąsiadującego z dworcem XIX-wiecznego budynku byłych warsztatów szkolnych. Obydwa obiekty zostaną połączone przejściem podziemnym pod torami, ponadto na nowo zagospodarowane zostaną również pobliskie tereny i parking. Termin oddania inwestycji do użytku: styczeń 2017 r.
Zdjęcie poniżej przedstawia wygląd budynku przed rozpoczęciem prac remontowych.

Obraz
© Mapio.net
1 / 6

Dąbrowa Górnicza

Obraz
© Materiały prasowe

Kolejne z dworców objętych planem modernizacji znajdziemy w położonej na Śląsku Dąbrowie Górniczej. Pod koniec lutego podpisano tu porozumienie dotyczące współpracy przy rewitalizacji dworców Dąbrowa Górnicza i Dąbrowa Górnicza Gołonóg. Brak możliwości wyruszenia z nich w podróż pociągiem była sporym mankamentem 125-tys. miasta. Większość powierzchni w obiektach otrzyma do dyspozycji gmina, pozostałe lokale mają pełnić funkcję usługową. Poza rewitalizacją dworców planowana jest również m.in. budowa przejść podziemnych. Remont budynku zaplanowano na przyszły rok, nie podano jeszcze oficjalnej daty ukończenia inwestycji. Zdjęcie poniżej przedstawia aktualny wygląd jednego z dworców.

Obraz
© kurierkolejowy.eu
2 / 6

Gdańsk Główny

Obraz
© Materiały prasowe

Choć reprezentacyjny i zabytkowy Dworzec Główny w Gdańsku według klasyfikacji PKP ma kategorię A, czyli „premium”, od lat nie mógł doczekać się generalnego remontu. Na szczęście proces modernizacji ruszył. W tym roku zostanie wybrany wykonawca, który za zadanie będzie mieć odtworzyć historyczny wygląd holu głównego oraz dostosować budynek do osób niepełnosprawnych. Nic dziwnego, że to właśnie na wnętrzu skupiono się najbardziej – będąc w środku można zwątpić, że pierwotnie zostało stworzone w stylu tzw. „gdańskiego renesansu”. Inwestycja zakłada także utworzenie nowej części przejścia podziemnego dla pieszych, dzięki którym łatwiej będzie można przedostać się na perony czy do przystanków tramwajowych. Poniżej wizualizacja wnętrza dworca.

Obraz
© Materiały prasowe
3 / 6

Olsztyn Zachodni

Obraz
© Materiały prasowe

Dworzec Olsztyn Zachodni jest już na półmetku gruntownej renowacji. Podjęcie decyzji od lat przekładanego remontu zostało przyjęto z dużą ulgą – wcześniej obiekt oficjalnie był nazywany przez mieszkańców „szkaradłem”. Obecnie na dworcu prowadzone są prace wykończeniowe związane m.in. z: wymianą pokrycia dachu, posadzek czy montażem drzwi. Zmieniony zostanie także teren przed budynkiem. Zakończenie inwestycji planowane jest w wakacje br. Zdjęcie poniżej przedstawia wygląd budynku przed rozpoczęciem prac.

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
4 / 6

Oświęcim

Obraz
© Materiały prasowe

Również dworzec w Oświęcimiu przestanie szpecić miasto. Choć budynek na pierwszy rzut oka nie wygląda najgorzej, przy bliższym przyjrzeniu się szybko można dostrzec, że lata świetlności ma już za sobą. Nie zostanie jednak wyremontowany, a zrównany z ziemią. Na jego miejscu powstanie mniejszy i bardziej funkcjonalny oraz parking. Na pochwałę zasługuje fakt, że w ramach prac planowany jest demontaż mozaiki znajdującej się na dworcu, która będzie docelowo stanowić fragment elewacji. Obecnie dobiegają końca prace projektowe, a za kilka miesięcy zostanie wybrany wykonawca. Zdjęcie poniżej przedstawia aktualny wygląd budynku.

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
5 / 6

Poznań Zachodni

Obraz
© Materiały prasowe

Gruntownej modernizacji ma zostać poddany też Dworzec Poznań Zachodni. Zbudowany w stylu neoklasycystycznym budynek projektu Władysława Czarneckiego ostatnio był remontowany ok. 25 lat temu. Przebudowane zostaną pomieszczenia wewnątrz obiektu, zostanie przywrócony oryginalny wygląd dachu i pierwotna rzeźba wieńcząca budynek dworca, elewacja nabierze świeżych kolorów i nareszcie zostanie zagospodarowany teren przed dworcem. Obecnie PKP S.A. jest na etapie wyłaniania wykonawcy dla tej inwestycji.

6 / 6

Warszawa Zachodnia

Obraz
© Materiały prasowe

Stacja Warszawa Zachodnia po trwającym rok remoncie przestała straszyć pasażerów już w 2016 r., jednak na tym prace nie zostały zakończone. PKP Linie Kolejowe zdecydowały się na kompleksową przebudowę i od 2021 r. będzie to węzeł przesiadkowy dla pociągów, tramwajów i autobusów. Plany te mają związek z zamiarem budowy przez miasto linii tramwajowej z Wilanowa do Dworca Zachodniego. Ponadto kolej szykuje alternatywę dla I linii metra. W przypadku stacji Warszawa Zachodnia inwestycja z takich rozmachem jest potrzebna - jest największą w Polsce pod względem wielkości ruchu pasażerskiego. W ciągu doby zatrzymują się tu setki pociągów i korzysta z niej 60 tys. osób. Przewiduje się, że w 2030 r. ta liczba ma się podwoić. Przebudowa ma rozpocząć się w 2019 roku, a zakończyć w pod koniec 2021 r.

Obraz
© Materiały prasowe

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)