Miasta widma na świecie

Miasta widma na świecie

Niegdyś tętniły życiem, dziś świecą pustkami. Stare i opuszczone domy, fabryki, hale to tylko namiastka tego, co można spotkać w miastach duchów. Oto najbardziej opuszczone miejsca na świecie.

Kowloon Walled City inaczej nazywane jest Miastem Ciemności. Miejsce to było enklawą należącą do Wielkiej Brytanii w Hongkongu. Brytyjczycy nie mogli uporać się z narastającym napływem imigrantów do osiedla i pozostawili je samemu sobie. Miasto stało się wielkimi slumsami, bez ulic, wody i prądu. Stało się siedliskiem przestępczości i w końcu w 1984 roku podjęto decyzję o całkowitym jego wyburzeniu. Dokonano tego dopiero w 1993 roku.

1 / 10

Czarnobyl, Ukraina

Obraz
© AFP

23 lata po wybuchu reaktora w Czarnobylu, skutki tragedii są wciąż odczuwalne. Do katastrofy doszło 26 kwietnia 1986 roku w wyniku wybuchu wodoru z reaktora jądrowego bloku nr 4, elektrowni atomowej w Czarnobylu. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Przed katastrofą w mieście mieszkało około 15 tys. osób. Obecnie przebywają tu tylko czasowo naukowcy. Miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów i byłych mieszkańców. Działa tu jeden sklep.

2 / 10

Oradour-sur-glane, Francja

Obraz
© sxc.hu

W Oradour-sur-Glane czas się zatrzymał 10 czerwca 1944 roku. Właśnie wtedy oddział niemieckich wojsk Waffen-SS wymordował niemal całą ludność miasteczka. Zamordowano wówczas 642 osoby - mężczyzn, kobiety i dzieci. Przeżyła tylko jedna kobieta, pięciu mężczyzn oraz dziecko. Na pamiątkę tego wydarzenia ruiny Oradour-sur-Glane pozostawiono w oryginalnym stanie.

3 / 10

Prypeć, Ukraina

Obraz
© AFP

26 kwietnia 1986 roku, po awarii czarnobylskiego reaktora jądrowego doszło do masowej ewakuacji miasta Prypeć. Miasto i okolice opuściło w pośpiechu prawie 50 tys. osób, pozostawiając po sobie większość dobytku. Łącznie przesiedlono ok. 350 tys. osób. Dziś promieniowanie jest na tyle słabe, że miasto służy jako atrakcja turystyczna.

4 / 10

Craco, Włochy

Obraz
© JupiterImages

Craco to miasto we Włoszech, wybudowane na zboczu wzgórza. Do 1963 roku było jeszcze zamieszkane przez około 1800 ludzi. Złe warunki mieszkalne, trzęsienia ziemi i obsuwanie się skalnego urwiska spowodowało, że mieszkańcy zostali przesiedleni do pobliskiej wioski. Dziś Craco świeci pustkami i popada w ruinę.

5 / 10

Borne Sulinowo, Polska

Obraz
© reptar/wikipedia

Borne Sulinowo to miasto, którego przez kilkadziesiąt lat nie było na mapach Polski. Położone jest w woj. zachodniopomorskim nad jeziorem Pile. Do roku 1992, kiedy to wyjechał ostatni transport żołnierzy radzieckich, Polacy nie wiedzieli o istnieniu tego całkiem dużego miasta. Nie było go na żadnych mapach, ani w dokumentacji ewidencji dróg. Dziś wjeżdżając do Bornego widzimy ludzi z koszykami pełnymi grzybów. Budynki mieszkalne są gęsto przetykane drzewami. W zasadzie jesteśmy w mieście, ale trochę tak, jakby się było w lesie.

6 / 10

Kolmanskop, Namibia

Obraz
© wikipedia.org/Calips

Kolmanskop było niegdyś osiedlem górniczym. Po I Wojnie Światowej zaczęło jednak podupadać i zostało prawie całkiem opuszczone. Obecnie część budynków została wyremontowana, dzięki czemu miasto jest popularnym celem wycieczek turystów z całego świata.

7 / 10

Agdam, Azerbejdżan

Obraz
© Joaoleitao/wikipedia

Agdam to miasto, które stało się "ofiarą" konfliktu Azerbejdżanu z Armenią o Górski Karabach. Nie było co prawda polem bitwy, ale gdy wojska armeńskie przejęły ten obszar całkowicie, zrujnowały i splądrowały go doszczętnie. Pierwotni mieszkańcy przenieśli się do innych rejonów Azerbejdżanu.

8 / 10

Varosha, Cypr

Obraz
© AFP

Varosha to miasto położone na Cyprze. Do 1974 roku, kiedy to rozpoczęła się inwazja turecka, miejscowość była nowoczesnym i świetnie prosperującym centrum turystycznym. Mieszkańcy, zostawiając cały swój dobytek, opuścili miasto nadzieja szybkiego powrotu. Jednak Turcy w całości przejęli miasto i odcięli je całkowicie od reszty wyspy na ponad 30 lat. Przez cały ten czas miasto było opuszczone. Dziś stoją tam rozpadające się budynki – ślad po czasach świetności kurortu.

9 / 10

Hashima (Gunkanjima), Japonia

Obraz
© Hisagi

Japońska wyspa Hashima, potocznie zwana Gunkanjima, to jedna z 505 niezamieszkanych wysp w Japonii. Położona jest zaledwie 15 kilometrów od samego Nagasaki. W latach 1887–1974 służyła jako ośrodek wydobycia węgla. W roku 1975 roku została opuszczona przez wszystkich mieszkańców w związku z zaprzestaniem wydobycia przez koncern. Obecnie główną atrakcją wyspy są opuszczone, betonowe bloki oraz otaczający je falochron.

10 / 10

Kłomino, Polska

Obraz
© Wojtek Pijański

Kłomino to miejscowość oddalona o 12 km od Bornego Sulinowa. Miasto powstało w latach 30. ubiegłego wieku. Do roku 1945 było bazą wojsk niemieckich a do 1945 roku Armii Czerwonej i podlegało jej administracji. W roku 1993 zostało włączone do administracji polskiej. W przeciwieństwie do Bornego Sulinowa nigdy nie otrzymało praw miejskich i nie zostało zasiedlone. W okresie powojennym rozebrano ok.50 budynków poniemieckich, by odzyskać cegłę do budowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Do 1992 roku w Kłominie mogło mieszkać nawet 5 tys.osób. Dziś jest to jedyne w Polsce miasto-widmo. Obecnie gruz z rozwalonych budynków jest kruszony i uzyskany materiał wykorzystywany do budowy dróg.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)