Trwa ładowanie...

Międzynarodowy dzień pizzy. Skąd pochodzi to danie?

Pizza jest jedną z najpopularniejszych potraw, znanych na całym świecie. Danie dzięki wielkiej sławie doczekało się swojego święta, jakim jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. Obchodzi się go 9 lutego. Skąd właściwie pochodzi ten przysmak?
Share
Pizza, zdjęcie ilustracyjne
Pizza, zdjęcie ilustracyjne Źródło: 123RF
d10zdkz

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie lubi pizzy. Słynne danie kuchni włoskiej doczekało się tak wielu zwolenników prawdopodobnie ze względu na dowolność doboru składników. Na ostro, na słodko, orientalnie, czy po prostu z samym serem - przysmak znajdzie swoich miłośników w każdej odsłonie. Dziś, tj. 9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy.

Pizza - skąd pochodzi słynne danie?

Pszenny placek z dodatkami znany był już starożytnym kulturom. Pamiętali go m.in. dawni Egipcjanie, czy Rzymianie. Jednak słowo "piza" (jeszcze nie "pizza") pojawiło się po raz pierwszy w dokumencie z 997 r. Kolejne wzmianki o tym daniu zaobserwowano w XVII wieku.

d10zdkz

Ich popularność zaczęła jednak rozkwitać dopiero w XVIII wieku, kiedy to w Neapolu pojawiły się pierwsze lokale gastronomiczne zwane "pizzeriami". Danie wzbudziło zainteresowanie króla Ferdynanda II Burbona, który sam odwiedził jeden z takich lokali, co przyczyniło się do jeszcze większego popytu na pizzę.

Pizza znana nam dziś jako margherita, czyli placek z mozzarellą, nazwana została na cześć królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. W 1889 r. jeden z włoskich kucharzy, Raffaelo Esposito zadedykował jej trzy rodzaje pizzy: z serem i bazylią, z pomidorami oraz z mozzarellą. Ta ostatnia najbardziej jej zasmakowała.

Pizza - danie znane na całym świecie

Pod koniec XIX w. pizza trafiła także do Stanów Zjednoczonych. Natomiast pierwszy lokal serwujący pizzę w Polsce powstał w 1975 r. w Słupsku. Pomysł na otwarcie pizzerii jej właściciel przywiózł bezpośrednio z Włoch, gdzie odbywał podróż służbową. Dziś lokale serwujące to Włoskie danie można spotkać już na całym świecie.

d10zdkz

Źródło: Wikipedia

Międzynarodowy dzień pizzy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d10zdkz

Podziel się opinią

Share
d10zdkz
d10zdkz