Trwa ładowanie...
d3xt022

Mieszkańcom szwajcarskiej wioski grozi eksplozja. Mają opuścić domy na 10 lat

Nad wioską Mitholz w Szwajcarii wisi widmo ewakuacji. Pobliski skład amunicji z czasów II wojny światowej zagraża życiu i bezpieczeństwu mieszkańców. Rząd chce oczyścić skład, dlatego niewykluczone, że konieczne będzie wysiedlenie ludności. Minister obrony Szwajcarii uważa, że przygotowanie całej operacji może potrwać nawet 10 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W 1947 roku w magazynie doszło do wielkiej eksplozji. Zginęło wtedy 9 osób
W 1947 roku w magazynie doszło do wielkiej eksplozji. Zginęło wtedy 9 osób (Flickr.com/ Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0), Fot: Kecko)
d3xt022

Wojskowy skład, wyposażony w broń i amunicję mieści się w wydrążonym w górach magazynie. Łącznie znajduje się tam ok. 3500 ton amunicji. Minister obrony Viola Amherd zapowiedziała, że jego oczyszczenie mogłoby się rozpocząć w 2031 r.

I choć samo oczyszczenie nie potrwa długo, to zanim jednak do niego dojdzie, władze poinformowały, że konieczne będzie przeprowadzenie całego szeregu prac przygotowawczych. Nie obejdzie się bez wybudowania dróg dojazdowych, wydrążenia alternatywnego tunelu kolejowego oraz przygotowania lokali zastępczych dla mieszkańców, w których zamieszkają na czas całej operacji. Jak szacuje minister obrony, wszystkie te pracę mogą potrwać nawet 10 lat.

d3xt022

Jak podaje "MSN Wiadomości", ewakuacja pozostaje na etapie konsultacji społecznych. Zarówno mieszkańcy Mitholz, jak i lokalni przedsiębiorcy mogą do 17 kwietnia przekazywać ewentualne uwagi. Resort obrony poinformował, że jeśli ewakuacja nie dojdzie do skutku, lub jeśli nie przyniesie zakładanych efektów, zostaną podjęte inne próby zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: "Kresy Świata": "Azjatycka Szwajcaria” wciąż nieodkryta. Tajemnice państwa, powiązanego z narkobiznesem

d3xt022

Podziel się opinią

Share

d3xt022

d3xt022