Trwa ładowanie...

Ranking państw, do których lepiej nie podróżować samotnie. "W strachu żyje 83 proc. mieszkańców"

Kiedy planujemy daleką podróż, rzadko skupiamy się wyłącznie na kwestiach bezpieczeństwa. Na przykład odwiedzając południowego sąsiada Stanów Zjednoczonych nie zagłębiamy się w temat wszechobecnych meksykańskich karteli, a cieszymy się pięknymi plażami, słońcem i relaksem pod palemką. To błąd.

Ranking państw, do których lepiej nie podróżować samotnie. "W strachu żyje 83 proc. mieszkańców"Źródło: Shutterstock.com
d4g6gt3
d4g6gt3

Ok. 37 proc. często podróżujących osób twierdzi, że w przeszłości odbyło co najmniej jedną samodzielną wyprawę. Według statystyk 81 proc. z nich prawdopodobnie podejmie kolejną podróż solo w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Portal podróżniczy WeGoPlaces opracował raport, który przedstawia 10 najbardziej ryzykownych miejsc na świecie dla podróżujących w pojedynkę w 2019 roku. Dane, dzięki którym raport powstał, pochodzą z Gallup Global Law and Order Index, w którym regularnie są odnotowywane opinie społeczeństwa na temat poczucia bezpieczeństwa w różnych zakątkach globu.

10. Sierra Leone

Sierra Leone przyciąga ponad 100 tys. turystów rocznie. Nic dziwnego - białe piaszczyste plaże, błękitna woda i kołyszące się nad głowami palmy. Ale po prawie 20 latach od zakończenia wojny domowej Sierra Leone wciąż nie jest miejscem spokojnym. Kraj ten uplasował się na miejscu 10., zdobywając 61 punktów w Gallup Law & Order Index (im niższy wynik, tym mniejszy odsetek ludzi czuje się w danym miejscu bezpiecznie).

9. Botswana

Obdarowana jednym z najbardziej majestatycznych safari Botswana nie jest tak bezpieczna, jak wielu się wydaje. I mimo że przyciąga coraz więcej urlopowiczów, a infrastruktura turystyczna się poprawia, nad krajem wisi widmo wojny domowej. Botswana otrzymała 61 punktów, więc jest na równi z Sierra Leone.

d4g6gt3

8. Republika Dominikańska

60 punktów wskazuje na podobny (choć nieco niższy niż w przypadku Sierra Leone) poziom zaufania przez ankietowanych. Może to wynikać z napięć wzdłuż granicy haitańskiej, zbrodni popełnianych każdego dnia na ulicach oraz wysokiego poziomu zachorowania mieszkańców na HIV. Departament Stanu USA wydał ostrzeżenie dla odwiedzających Dominikanę, apelując o zwiększoną ostrożność.

Napady, morderstwa i napaści na tle seksualnym, są powszechne. Szeroka dostępność broni, handel narkotykami oraz słaby wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych przyczyniają się do wysokiego poziomu przestępczości. Departament Stanu USA

7. Meksyk

Meksyk, który dostał 58 punktów, jest uznawany przez Departament Stanu USA za równie niebezpieczny, co republika Dominikany. Jednak według sondażu Gallupa jest jeszcze bardziej ryzykownym miejscem na wczasy. Bez wątpienia mają na to wpływ: przestępczość, obecność karteli na ulicach, korupcja.

6. Republika Południowej Afryki

RPA, na równi z Meksykiem (58 punktów), jest według respondentów szóstym najbardziej ryzykownym do odwiedzenia krajem na świecie. A jeśli wziąć pod uwagę, że RPA ma jeden z najwyższych współczynników zabójstw na świecie (30 zgonów na 100 tys. mieszkańców), wiadomo, dlaczego ma on negatywną reputację.

d4g6gt3

5. Liberia

Położona w Afryce Zachodniej Liberia zebrała 56 punktów, co czyni ją nieco mniej bezpieczną niż RPA. Turystyka w tym państwie właściwie nie istnieje. Jest ono zrujnowane przez wieloletnią wojnę domową.

4. Gabon

"Przestępczość, brak bezpieczeństwa na drogach i przerwy w dostawie energii oraz wody to tylko niektóre z rzeczy, które turyści muszą rozważyć podróżując do Gabonu" – mówi podróżnik World Nomads. Nic dziwnego, że wynik końcowy to tylko 55 punktów.

3. Sudan Południowy

Jednym z krajów, w których mieszkańcy zgłaszali najwięcej obaw ze względu na zagrożenia (kradzieże, napady), był Sudan Południowy. W sondażu otrzymał 54 punkty.

d4g6gt3

2. Afganistan

Afganistan pozostaje obszarem szczególnego zagrożenia atakami o podłożu terrorystycznym, a także kryminalnym. To jedno z tych miejsc, które turyści powinni omijać szerokim łukiem, dopóki sytuacja się nie unormuje. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza polskim obywatelom wyjazdy do Afganistanu. Kraj ten otrzymał w zestawieniu jedynie 45 punktów.

1. Wenezuela

Jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem do Wenezueli, która otrzymała tylko 44 punkty, autorzy raportu zalecają dwa razy się zastanowić, zanim kupimy bilety lotnicze. Wenezuela jest pogrążona w głębokim kryzysie, a w miastach dochodzi do zamieszek, Według raportu tylko 17 proc. mieszkańców stwierdziło, że czuje się bezpiecznie chodząc samotnie w nocy. Zaufanie do policji wyraziło jedynie 24 proc. społeczeństwa.

Jednocześnie aż 42 proc. Wenezuelczyków zgłosiło, że w ubiegłym roku padło ofiarą kradzieży. Jeśli mimo to zdecydujesz się na wizytę w Wenezueli, odradza się podróżowanie w promieniu 80 km od granicy z Kolumbią i 40 km od granicy z Brazylią. Powody? Handlarze narkotyków i nielegalne grupy zbrojne działające wzdłuż granicy. Istnieje także ryzyko porwania.

d4g6gt3

Podróże do Wenezueli odradza także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W całym kraju, w szczególności w Caracas, dochodzić może do demonstracji i niepokojów społecznych. [...] Odnotowuje się ciągły wzrost przestępczości. Notorycznie występują braki paliwa. Brak dostępu do gotówki, a systemy płatności elektronicznej często są niewydolne. Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ciekawe jest to, że kraje takie jak Honduras czy Salwador, które od lat uchodzą za najbardziej niebezpieczne na świecie, nie znalazły się w tym roku w zestawieniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wenezuela – sfrustrowani i głodni ludzie wyszli na ulice

d4g6gt3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g6gt3