Trwa ładowanie...
holderName
Artykuł sponsorowany
Weekend

Mistrzostwa dla polskich Indiana Jonesów

W dniach 27-28 października we Wrocławiu odbędzie się finał I Międzynarodowych Mistrzostw Polski Escape Rooms. To pierwsza okazja do oficjalnej rywalizacji dla pasjonatów tej podbijającej Świat formy rozrywki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Escape roomy rozwinęły się do tego stopnia, że zaczęły rywalizować o gości z kinami czy teatrami
Escape roomy rozwinęły się do tego stopnia, że zaczęły rywalizować o gości z kinami czy teatrami (Materiały prasowe)
holderName

Escape Room (tzw. pokój ucieczki) to intelektualna zabawa, która narodziła się w Azji. Jest to przeniesienie gier komputerowych do świata rzeczywistego. W ramach rozgrywki grupa uczestników ściśle ze sobą współpracując musi wydostać się w określonym czasie z zamkniętego pomieszczenia rozwiązując sieć łamigłówek i zagadek – wszystko zgodnie z określoną fabułą. Może to być na przykład poszukiwanie ratunku w postapokaliptycznym świecie, ucieczka ze średniowiecznych lochów czy rozwiązywanie tajemnicy opuszczonego zamku.

W czerwcu w ramach pierwszego etapu mistrzostw Polski przeprowadzono rywalizację w internecie, do której zgłosiło się prawie 2 tys. osób. Następnie do końca września w 5 miastach kraju (Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Gliwicach i Wrocławiu) odbywały się eliminacje lokalne w escape roomach. - Widząc, ile w całym kraju powstaje pokojów i ilu jest pasjonatów tej zabawy, którzy w sieci wymieniają się informacjami w jakim czasie poradzili sobie z danym pokojem postanowiliśmy dać im szansę do oficjalnej rywalizacji. Polska wyrasta na escaperoomową stolicę Europy, więc był to naturalny krok naprzód w rozwoju branży. Escape roomy rozwinęły się do tego stopnia, są na tyle zaawansowane, że zaczęły rywalizować o gości z kinami czy teatrami. A do tego dają coś bardzo ważnego: możliwość osobistego uczestnictwa – tłumaczy Grzegorz Cholewa z Exit19.pl, współorganizator wydarzenia.

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Pierwszy tego typu pokój w Polsce powstał w 2014 roku we Wrocławiu, dziś w całym kraju jest ich blisko 1000. W samym Wrocławiu funkcjonuje ok. 60 escape roomów, w Warszawie 120, na Śląsku 130. Escape roomy jako forma miejskiej rozrywki to globalny trend. Narodził się w Azji, za europejską kolebkę uznaje się węgierski Budapeszt, jednak pokoje ucieczki można dziś spotkać w każdym większym mieście, od Nowego Jorku po Pekin. - Polskie miasta stopniowo zauważają ten trend i korzyści z nim związane. Przyglądamy się mu od samych początków branży w naszym kraju, czyli od ponad 3 lat i już teraz możemy powiedzieć, że escape roomy na stałe zagościły w naszej przestrzeni miejskiej. Mogą stanowić element promocji, czy nawet wzmacniać więź mieszkańców w miastem, jeśli np. nawiązują do jego historii - tłumaczy Wiola Samborska, dyrektorka Biura Promocji Miasta Wrocław.

holderName

Fabuła escape roomów jest dowolna i w zasadzie niczym nie ograniczona. Wszystko zależy od pomysłowości i kreatywności twórców. - To świetna forma intelektualnej, kreatywnej rozrywki w zasadzie dla wszystkich bez względu na wiek. Dostępne pokoje mają bardzo zróżnicowane scenariusze od przygodowych, przez kryminalne po te rodem z horrorów. Pasjonaci tej rozrywki są na tyle zaangażowani, że nierzadko podróżują do innych krajów, aby odwiedzać popularne pokoje. Potrzeba zorganizowania dla nich mistrzostw, spotkania i poznania się była dla nas czymś oczywistym – dodaje Bartosz Idzikowski z serwisu Lockme.pl, współorganizator wydarzenia.

Więcej informacji o I Międzynarodowych Mistrzostw Polski Escape Rooms na stronie www.polandescape.com

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName