Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
weekend
09-10-2017 10:26

Mistrzostwa dla polskich Indiana Jonesów

W dniach 27-28 października we Wrocławiu odbędzie się finał I Międzynarodowych Mistrzostw Polski Escape Rooms. To pierwsza okazja do oficjalnej rywalizacji dla pasjonatów tej podbijającej Świat formy rozrywki.

Share
Mistrzostwa dla polskich Indiana JonesówŹródło: Materiały prasowe
df9qpaw

Escape Room (tzw. pokój ucieczki) to intelektualna zabawa, która narodziła się w Azji. Jest to przeniesienie gier komputerowych do świata rzeczywistego. W ramach rozgrywki grupa uczestników ściśle ze sobą współpracując musi wydostać się w określonym czasie z zamkniętego pomieszczenia rozwiązując sieć łamigłówek i zagadek – wszystko zgodnie z określoną fabułą. Może to być na przykład poszukiwanie ratunku w postapokaliptycznym świecie, ucieczka ze średniowiecznych lochów czy rozwiązywanie tajemnicy opuszczonego zamku.

W czerwcu w ramach pierwszego etapu mistrzostw Polski przeprowadzono rywalizację w internecie, do której zgłosiło się prawie 2 tys. osób. Następnie do końca września w 5 miastach kraju (Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Gliwicach i Wrocławiu) odbywały się eliminacje lokalne w escape roomach. - Widząc, ile w całym kraju powstaje pokojów i ilu jest pasjonatów tej zabawy, którzy w sieci wymieniają się informacjami w jakim czasie poradzili sobie z danym pokojem postanowiliśmy dać im szansę do oficjalnej rywalizacji. Polska wyrasta na escaperoomową stolicę Europy, więc był to naturalny krok naprzód w rozwoju branży. Escape roomy rozwinęły się do tego stopnia, są na tyle zaawansowane, że zaczęły rywalizować o gości z kinami czy teatrami. A do tego dają coś bardzo ważnego: możliwość osobistego uczestnictwa – tłumaczy Grzegorz Cholewa z Exit19.pl, współorganizator wydarzenia.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Pierwszy tego typu pokój w Polsce powstał w 2014 roku we Wrocławiu, dziś w całym kraju jest ich blisko 1000. W samym Wrocławiu funkcjonuje ok. 60 escape roomów, w Warszawie 120, na Śląsku 130. Escape roomy jako forma miejskiej rozrywki to globalny trend. Narodził się w Azji, za europejską kolebkę uznaje się węgierski Budapeszt, jednak pokoje ucieczki można dziś spotkać w każdym większym mieście, od Nowego Jorku po Pekin. - Polskie miasta stopniowo zauważają ten trend i korzyści z nim związane. Przyglądamy się mu od samych początków branży w naszym kraju, czyli od ponad 3 lat i już teraz możemy powiedzieć, że escape roomy na stałe zagościły w naszej przestrzeni miejskiej. Mogą stanowić element promocji, czy nawet wzmacniać więź mieszkańców w miastem, jeśli np. nawiązują do jego historii - tłumaczy Wiola Samborska, dyrektorka Biura Promocji Miasta Wrocław.

df9qpaw

Fabuła escape roomów jest dowolna i w zasadzie niczym nie ograniczona. Wszystko zależy od pomysłowości i kreatywności twórców. - To świetna forma intelektualnej, kreatywnej rozrywki w zasadzie dla wszystkich bez względu na wiek. Dostępne pokoje mają bardzo zróżnicowane scenariusze od przygodowych, przez kryminalne po te rodem z horrorów. Pasjonaci tej rozrywki są na tyle zaangażowani, że nierzadko podróżują do innych krajów, aby odwiedzać popularne pokoje. Potrzeba zorganizowania dla nich mistrzostw, spotkania i poznania się była dla nas czymś oczywistym – dodaje Bartosz Idzikowski z serwisu Lockme.pl, współorganizator wydarzenia.

Więcej informacji o I Międzynarodowych Mistrzostw Polski Escape Rooms na stronie www.polandescape.com

df9qpaw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df9qpaw