Trwa ładowanie...
d2m1qv5

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Największe atrakcje
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej jest centralnym ośrodkiem historyczno-kulturalnym w Bielsku-Białej.

Muzeum Historyczne – informacje ogólne

Główną siedzibą Muzeum Historycznego w Bielsko-Białej jest Zamek Książąt Sułkowskich. Poza tym, do muzeum należą Dom Tkacza, Stara Fabryka i Willa Juliana Fałata. Początki muzeum sięgają początku XX wieku i zbierania zabytkowych przedmiotów przez ludność zamieszkującą Białą oraz Bielsko.

Muzeum Historyczne – historia

Muzeum powstało na podwalinach Muzeum Miejskiego w Bielsku powołanego do życia w czerwcu 1903 roku oraz Muzeum Miejskiego w Białej otworzonego w grudniu 1904 roku. Hitlerowcy okupujący miasto w czasie II wojny światowej połączyli oba muzea w tzw. Heimatmuseum.

Po zakończeniu wojny zdecydowano nadal wystawiać ekspozycje, a główną siedzibę z domu cechowego przeniesiono do Zamku Książąt Sułkowskich. W 1975 roku nazwa muzeum została zmieniona na Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej, a w 2001 roku na Muzeum w Bielsku-Białej. Od 2013 roku muzeum to tzw. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.

Muzeum Historyczne – placówki

Do Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej należą cztery placówki:

Zamek Książąt Sułkowskich (ul. Wzgórze 16a);
Dom Tkacza (ul. Sobieskiego 51);
Stara Fabryka (ul. Żwirki i Wigury 8);
Fałatówka (ul. Fałata 34).

Muzeum Historyczne – Zamek Książąt Sułkowskich

Zamek Książąt Sułkowskich jest najstarszą budowlą na terenie Bielska-Białej. Gród przez dwa wieki należał do cieszyńskich Piastów, następnie do rodzin Promnitzów, Schaffgotschów, Sunneghów, Solmsów, Haugwitzów, by ostatecznie przejść w ręce Aleksandra Józefa Sułkowskiego. W zamku są wystawiane ekspozycje stałe (Dzieje Archeologiczno-Historyczne Podbeskidzia, Grafika Przełomu XIX i XX wieku, Sala z Rycerzem - Lapidarium) i czasowe. Dla zwiedzających jest również udostępniona Strzelnica, w której prezentowane są rodzaje europejskiej broni siecznej.

Muzeum Historyczne – Dom Tkacza

W Domu Tkacza został zrekonstruowany warsztat sukienniczy mistrza cechowego. Turyści mogą oglądać jak wyglądał XVIII-wieczna pracownię, w której wyrabiano tkaniny wełniane, oraz pomieszczenia mieszkalne. Znajduje się tutaj krosno, kołowrotek i motowidło (miara, na której nawijano uprzędzoną nić). Poza tym, w Domu Tkacza zostały zgromadzone stroje, które nosiła lokalna ludność od połowy lat 50. XX wieku.

Muzeum Historyczne – Stara Fabryka

Stara Fabryka, która do 2013 roku nosiła nazwę Muzeum Techniki i Włókiennictwa, jest zlokalizowana w budynku sukna i towarów włókienniczych. Muzeum zostało otwarte dla zwiedzających w 1996 roku. W Starej Fabryce są prezentowane dwie wystawy: Od włókiennictwa do małego Fiata oraz Wilk, selfaktor, postrzygarka.., na której można znaleźć różne maszyny służące do produkcji m.in. bielskich sukien.

Muzeum Historyczne - Fałatówka

Fałatówka jest nazywana również Willą Juliana Fałata lub Muzeum Juliana Fałata. Julian Fałat był malarzem. Do Bielska-Białej przeprowadził się po rezygnacji ze stanowiska dyrektora Akademii Sztuk Pięknych (ASP) w Krakowie. W Fałatówce znajduje się kolekcja obrazów malarza oraz wnętrza, w których tworzył największe dzieła: Julian Fałat – malarz i kolekcjoner i Z paletą przez życie.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Czas lotu / jazdy samochodem

4 h 9 min samochodem z Warszawy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

Zamek Książąt Sułkowskich, Dom Tkacza, Stara Fabryka:
- poniedziałek - nieczynne
- wtorek, sobota - 9.00 - 15.00
- środa - piątek - 9.00 - 16.00
- niedziela - 10.00 - 18.00
Fałatówka:
- poniedziałek - nieczynne
- wtorek - piątek - 9.00 - 16.00
- sobota - 9.00 - 15.00
- niedziela - 9.00 - 17.00

Ceny biletów

Zamek Książąt Sułkowskich:
- bilet normalny - 15 pln
- bilet ulgowy - 8 pln
Stara Fabryka:
- bilet normalny - 12 pln
- bilet ulgowy - 7 pln
Dom Tkacza, Fałatówka
- bilet normalny - 10 pln
- bilet ulgowy - 6 pln

Orientacyjna odległość

349 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m1qv5
d2m1qv5
d2m1qv5