Trwa ładowanie...
d1cfka4

Zamek Książąt Sułkowskich (Bielsko-Biała)

Największe atrakcje
Zamek Książąt Sułkowskich (Bielsko-Biała)
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Zamek Książąt Sułkowskich znajduje się przy ulicy Wzgórze 16a w Bielsku-Białej. Budowla została wykonana w stylu eklektycznym łączącym różne rodzaje architektoniczne.

Zamek Książąt Sułkowskich – informacje ogólne

Zamek Książąt Sułkowskich jest centralnym punktem na mapie turystycznej Bielska-Białej. Obecnie należy do Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, którego jest również główną siedzibą. Poza zamkiem do muzeum należy Stara Fabryka, Dom Tkacza i Willa Juliana Fałata.

Zamek Książąt Sułkowskich – historia

Według podań i legend Zamek Książąt Sułkowskich został zbudowany w miejscu grodu rozbójników, którzy napadali na przypadkowych wędrowców. Na przełomie XII i XIII wieku książę opolski Kazimierz przegonił rozbójników i wybudował mały zamek myśliwski, który po latach przebudowano w zamek miejski. Wokół posiadłości zaczęło rozbudowywać się miasto. Najstarsze fragmenty zamku zachowały się od XIV wieku.

Od początku zamek był włączony w system fortyfikacyjny miasta, będąc jego najmocniejszym punktem. Do XVI wieku Zamek Książąt Sułkowskich pełnił ważną funkcję w obronie granic, początkowo księstwa cieszyńskiego i oświęcimskiego, następnie granicy polsko-czeskiej, a także granicy z Austrią.

Od XVI wieku zamek zaczął przekształcać się w rezydencję szlachecką.

Głównymi właścicielami byli cieszyńscy Piastowie, a następnie węgierska rodzina Sunneghów (w latach 1591-1724). Od 1752 roku majątek przejęli Sułkowie, którzy ze względu na problemy finansowe musieli powoli wyprzedawać majątek.

Zamek Książąt Sułkowskich – ekspozycje

 • Dzieje Archeologiczno-Historyczne Podbeskidzia – na wystawie w południowym skrzydle zamku są prezentowane eksponaty archeologiczne pochodzące z czasów neolitu, założenia grodu w Bielsku i wczesnego średniowiecza;
 • Galeria malarstwa europejskiego i polskiego XIX i XX wieku – znajduje się we wschodnim skrzydle zamku. W sali niebieskiej można oglądać obrazy Juliusza Kossaka czy Józefa Brandta. Największy dział jest poświęcony słowackiemu artyście Peterowi Michalowi Bohuńiowi, który mieszkał w Lipniku koło Białej;
 • Salon Muzyczny – zlokalizowany w centrum skrzydła południowego. Na ścianach znajdują się polichromie z XVI wieku. Salon Muzyczny jest reprezentacyjnym miejscem, w którym udało się przeprowadzić renowację, zachowując klasycystyczny układ pokoju;
 • Damski Salonik i Gabinet Pana – pomieszczenia zlokalizowane w skrzydle północnym na pierwszym piętrze. Znajdują się tam pamiątki po rodzinie Sułkowskich przekazane muzeum przez Hubertusa Sułkowskiego.

Poza tym, na Zamku Książąt Sułkowskich można oglądać:

 • Strzelnicę
 • Galerię Malarstwa Portretowego XIX i I połowy XX wieku
 • Galerię Grafiki Przełomu XIX i XX wieku
 • Galerię Współczesnej Sztuki Bielsko-Bialskiego Regionu
 • Biedermaier, czyli salon mieszczański drugiej połowy XIX wieku;
 • Etnografię Bielska-Białej i okolic
 • Salę z rycerzem – Lapidarium
 • Salę sztuki dawnej.

Zamek Książąt Sułkowskich – Galeria Zamkowa

Na parterze południowo-wschodniego narożnika zamku znajduje się siedziba ośrodka kulturalnego Galerii Zamkowej, w której poza galerią znajduje się kawiarnia muzealna oraz przestrzeń, w której swoje prace mogą wystawiać młodzi artyści.

W galerii jest również prowadzona sprzedaż dzieł antycznych, biżuterii, ceramiki, tkactwa artystycznego, grafiki i rysunku.

Zamek Książąt Sułkowskich (Bielsko-Biała)
Czas lotu / jazdy samochodem

4 h 44 min samochodem z Warszawy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

- poniedziałek - nieczynne
- wtorek, sobota - 9.00 - 15.00
- środa - piątek - 9.00 - 16.00
- niedziela - 9.00 - 18.00
Ostatnie wejście odbywa się godzinę przed zamknięciem muzeum

Ceny biletów

- bilet normalny (na wszystkie ekspozycje) - 15 pln
- bilet ulgowy (na wszystkie ekspozycje) - 8 pln
- strzelnica - bilet normalny - 5 pln; bilet ulgowy - 3 pln
W sobotę wstęp jest bezpłatny

Orientacyjna odległość

349 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cfka4
d1cfka4
d1cfka4