Wyjątkowe miejsce. Tutaj historia łączy się z legendą

Jedną z najbardziej znanych karkonoskich legend jest opowieść o Duchu Gór. Na mapie polskich Karkonoszy znajdziemy miejsce, w którym można poznać bliżej tę postać, a przy okazji dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat historii całego regionu. Mowa o muzeum Karkonoskie Tajemnice.

Muzeum Karkonoskie Tajemnice jest pełne zagadek i nastrojowych historii
Muzeum Karkonoskie Tajemnice jest pełne zagadek i nastrojowych historii
Źródło zdjęć: © Muzeum Karkonoskie Tajemnice

20.10.2023 | aktual.: 26.10.2023 16:46

Karkonosze to niezwykle piękne i malownicze góry, które oferują swoim gościom wiele atrakcji. Każdy, kto zapuści się w te okolice, prędzej czy później spotka się nie tylko z ich bogatą historią, ale także z licznymi legendami i opowieściami, które są nieodłącznie związane z tym regionem. Kilka z nich zaprezentowano w muzeum Karkonoskie Tajemnice.

Jak powstało muzeum Karkonoskie Tajemnice?

Karkonoskie Tajemnice to muzeum zlokalizowane w samym sercu gór, w Karpaczu. Jest to atrakcja turystyczna zupełnie inne niż wszystkie – jej tematyka łączy w sobie oficjalną historię regionu z barwnymi opowieściami, legendami i ludowymi podaniami, związanymi głównie z baśniową postacią Karkonosza, czyli słynnego Ducha Gór.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

O nim z pewnością słyszał każdy wędrowiec, który zdecydował się zapuścić w Karkonosze – według miejscowych, chodząc po okolicy, wędrowcy muszą zachować szczególną ostrożność i baczyć na to, co robią w królestwie Karkonosza, bowiem dobre uczynki Duch Gór hojnie wynagradza, a za złe srogo karze, o czym mieli już okazję przekonać się niektórzy śmiałkowie.

Początki muzeum Karkonoskie Tajemnice są równie bajkowe, co zasoby. W 2011 r. podczas prac budowlanych w Karpaczu znaleziony bowiem został niecodzienny eksponat. Był to drewniany kostur, który miejscowym od razu skojarzył się z Duchem Gór. I nic w tym dziwnego – w końcu do kogo innego mógłby należeć taki przedmiot, jeśli nie do mitycznego władcy Karkonoszy?

Odnalezienie kostura zapoczątkowało starania o stworzenie miejsca, w którym turyści będą mogli bliżej zapoznać się z niezwykłą historią Karpacza i okolic. I tak właśnie powstało muzeum Karkonoskie Tajemnice. Jego twórcy starają się w możliwie jak najbardziej wyczerpujący sposób odpowiedzieć na pytanie, kim właściwie jest Duch Gór oraz przedstawić jego dzieje w nowoczesny, interesujący dla współczesnego odbiorcy sposób.

Zasoby muzeum Karkonoskie Tajemnice

Muzeum Karkonoskie Tajemnice mieści się w Karpaczu, przy ul. Mickiewicza 1a. Jest otwarte dla zwiedzających codziennie, w godzinach od 10 do 18.

Bilety wstępu kosztują 24 zł (bilet ulgowy) lub 29 zł (normalny). Można je zakupić online, na oficjalnej stronie muzeum lub stacjonarnie, przed wejściem do obiektu. Zbiory muzeum są przystosowane do potrzeb zwiedzających w każdym wieku – coś dla siebie znajdą tu zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe.

Muzeum Karkonoskie Tajemnice to podziemna, interaktywna ekspozycja, pełna zagadek i nastrojowych opowieści.

Odkrywając Karkonoskie Tajemnice dowiemy się, kim byli pierwsi znani osadnicy Karkonoszy i czym zajmowali się na co dzień, dlaczego na tych terenach tak licznie gościli poszukiwacze skarbów, a także poznamy inne imiona Ducha Gór oraz dowiemy się, dlaczego jednego z nich nie należy nigdy wymawiać na karkonoskich szlakach. Wszystko to w wyjątkowej, prawdziwie baśniowej scenerii, stworzonej na bazie gry świateł i dźwięku, które towarzyszą podczas zwiedzania kolejnych ekspozycji.

Oprócz barwnych opowieści skupiających się wokół dziejów regionu, w Karkonoskich Tajemnicach możemy podziwiać także największą w Polsce rzeźbę Ducha Gór. Mierzy ona 7 m wysokości, a w dłoniach dzierży ogromny kostur z wprawionym weń 15-kilogramowym minerałem.

Nie jest to, co prawda, oryginalny kostur, którego odkrycie dało początek muzeum (oryginał znajduje się bowiem w Szklarskiej Porębie, w Muzeum Domu Carla i Gerharta Hauptmannów), lecz jego replika, która robi jednak spore wrażenie oraz dodatkowo zachęca do odkrywania tajemnic Karkonoszy.

Źródło artykułu:WP Turystyka
góryporadyw podróży
Zobacz także
Komentarze (7)