Trwa ładowanie...
d2y07u2

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Największe atrakcje
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Jacek Halicki / CC BY-SA 3.0 PL

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju mieści się w XVII-wiecznej papierni, a pośród zbiorów muzealnych znajdują się dawne arkusze papieru, urządzenia związane z produkcją papieru, historyczne banknoty, paszporty i ekslibrisy.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju – informacje ogólne

Muzeum Papiernictwa istnieje od 1968 roku, założono je w młynie papierniczym, który ma ponad 400 lat. Już sam budynek młyna stanowi bardzo ważny zabytek techniki – wejście ma kształt wieży, dach jest zwieńczony szczytem wolutowym w stylu barokowym i pokryty gontem, natomiast wewnątrz znajduje się zabytkowa polichromia.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju w 2011 roku zostało uznane za pomnik historii, co czyni je jednym z cenniejszych zabytków Polski, a opiekunowie muzeum starają się o uznanie go za zabytek klasy UNESCO.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju – zbiory muzealne

Wśród kolekcji Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju znajdują się m.in.:

  • urządzenia i maszyny związane z przemysłem papierniczym: maszyny do pisania; maszyny drukarskie; prasy i pieczątki introligatorskie; klisze używane do druku typograficznego; maszyny do ścierania drewna i produkcji masy papierowej; urządzenia pomiarów papieru;
  • arkusze ozdobne barwione różnymi technikami (marmurkową, natryskową, ręcznie);
  • dokumenty i druki z XIX i XX wieku (plany miasta, rachunki);
  • XX-wieczne ekslibrisy;
  • arkusze z filigranami, niektóre datowane nawet na XVI/XVII wiek.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju – wystawy

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju udostępnia wystawy stałe, które koncentrują się na historii papieru i jego wytwórstwa na świecie i w Polsce. W ramach wystaw czasowych prezentowane są prace różnych artystów (obrazy, grafiki), produkty papierowe (paszporty, banknoty), także zbiory związane z historią Dusznik-Zdroju. Muzeum Papiernictwa organizuje też wystawy objazdowe, które prezentowane są zarówno w różnych miastach Polski, jak i za granicą.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju – zwiedzanie

Zwiedzającym Muzeum Papiernictwa udostępniana jest ekspozycja stała, a także wystawy czasowe i pokazy czerpania papieru. Obiekt jest dostosowany do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. W sezonie od maja do sierpnia zwiedzanie możliwe jest od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00–18:00, a w niedziele 9:00–15:00; bilety kosztują 16 zł (normalne) i 12 zł (ulgowe), a zwiedzanie z przewodnikiem 50 zł.

Muzeum Papiernictwa oferuje również lekcje muzealne i warsztaty, które umożliwiają samodzielne czerpanie papieru i wykonywanie z niego galanterii papierowej, a także wykonywanie ozdób techniką decoupage. W ostatni weekend lipca w Dusznikach-Zdroju odbywa się Święto Papieru, kiedy można bezpłatnie zwiedzić Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, a wziąć udział w pokazach i warsztatach.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju – historia papierni

Na Dolnym Śląsku już w średniowieczu działały młyny papiernicze (pierwszy powstał we Wrocławiu w XV wieku), jednak do dzisiaj przetrwał jedynie młyn w Dusznikach Zdroju. Pierwsze wzmianki o produkcji papieru w tym miasteczku pochodzą z 1562 roku.

Pierwsza dusznicka papiernia została zniszczona w powodzi z 1601 roku, ale po czterech latach ją odbudowano i właśnie w tym budynku założono Muzeum Papiernictwa w 1968 roku. Produkowanie papieru w młynie w Dusznikach-Zdroju zakończono w 1937 roku, a obiekt stał się zabytkiem.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Czas lotu / jazdy samochodem

5 h samochodem (z Warszawy)

Strefa czasowa

UTC+1

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

maj – sierpień:
poniedziałek – sobota 9:00 – 18:00
niedziela 9:00 – 15:00
wrzesień – październik: poniedziałek – sobota 9:00 – 17:00
niedziela 9:00 – 15:00
listopad – kwiecień:
wtorek – niedziela 9:00 – 15:00

Ceny biletów

bilety normalne – 16 zł
bilety ulgowe – 12 zł
zwiedzanie z przewodnikiem – 50 zł

Orientacyjna odległość

460 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y07u2
d2y07u2
d2y07u2