Trwa ładowanie...
d2z7ou7

Duszniki-Zdrój

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

południowo-zachodnia Polska, Dolny Śląsk

Strefa czasowa:

UTC+1

Waluta:

PLN

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Jacek Halicki / CC BY-SA 3.0 PL

Duszniki-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa w południowo-zachodniej Polsce, 110 km od Wrocławia i przy granicy z Czechami. Ten znany kurort ma długą historię – w 1346 roku nadano mu prawa miejskie, a osadnictwo na tym terenie znane było już o wiele wcześniej. Część uzdrowiskowa Dusznik znajduje się poza ścisłym centrum; w miasteczku można odwiedzić zabytkowy Rynek, teatr i unikatowy młyn papierniczy. Duszniki znane są jako ośrodek narciarski i miejsce wypadowe w góry (Stołowe, Orlickie), a także z organizowanych tam festiwali Chopinowskich.

Duszniki-Zdrój – położenie

Duszniki-Zdrój to miasto uzdrowiskowe leżące w województwie dolnośląskim w dolinie Bystrzycy Dusznickiej na wysokości w granicach 588–900 m n.p.m. Duszniki znajdują się w atrakcyjnej okolicy, a także niedaleko innych znanych uzdrowisk – już 12 km od tej miejscowości znajduje się Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój jest oddalona o 15 km, a Lądek-Zdrój o 45 km. Około 10 km na północ od miasteczka znajduje się Park Narodowy Gór Stołowych.

Duszniki-Zdrój – warunki pogodowe

Na terenie Dusznik-Zdroju panuje klimat umiarkowany zimny o cechach podalpejskich. Średnie temperatury w miesiącach letnich wynoszą 15 st. C, osiągając maksymalnie 20 st. C, natomiast zimy charakteryzują się mrozami osiągającymi średnią -4 st. C. W Dusznikach przez cały rok można spotkać się z opadami, które są najczęstsze między majem a sierpniem (średnia roczna to ok. 665 mm). W miesiącach letnich w ciągu dnia występuje średnio 7–9 godzin słonecznych.

Duszniki-Zdrój – dojazd

Do Dusznik-Zdroju można dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem. Do Dusznik prowadzi droga krajowa nr 8 biegnąca od Wrocławia – przejechanie dystansu między tymi miastami trwa około dwóch godzin. Odległość drogowa z Warszawy wynosi ok. 460 km, a podróż samochodem trwa pięć godzin. Bezpośredni przejazd autobusowy z Warszawy do Dusznik-Zdroju trwa ok. 10 godzin, a dzięki połączeniom ekspresowym i przesiadkom można go skrócić do ok. 7 godzin.

Stacja kolejowa w Dusznikach-Zdroju znajduje się w północno-zachodniej części miasta – dojeżdżają tam pociągi PKP Intercity oraz Koleje Dolnośląskie. Umiejscowione najbliżej Dusznik-Zdroju lotnisko to Port Lotniczy Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika.

Duszniki-Zdrój – noclegi

Duszniki-Zdrój dają możliwość skorzystania z jednego z siedmiu sanatoriów: Belweder, Chemika, Chopina, Jana Kazimierza A, Jana Kazimierza B, Moniuszki i Ziemowita. W miasteczku zakwaterowanie o wyższym standardzie oferują hotele i pensjonaty w centrum, a także w miejscach od niego oddalonych. Można też przenocować w jednym z licznych domów i ośrodków wypoczynkowych, a także w kwaterach prywatnych. Inną opcją są też noclegi agroturystyczne oraz pola namiotowe.

Duszniki-Zdrój – atrakcje

Duszniki-Zdrój są znane z odbywającego się tam od 1946 roku Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego – to najstarszy polski festiwal muzyczny. Wydarzenie trwa przez dwa dni na początku sierpnia i przeprowadzane jest w Dworku Chopina.

W miasteczku możemy zobaczyć wiele zabytkowych obiektów, w tym ratusz, Dworek Chopina (teatr zdrojowy), park zdrojowy z XIX wieku i kościoły (np. kościół Piotra i Pawła z XVII w.). Na uwagę zasługuje młyn działający dawniej jako papiernia, w którym znajduje się obecnie Muzeum Papiernictwa. W Dusznikach znajduje się też fontanna, która istniała już w 1905 roku, a obecnie wykorzystywana jest przy wieczornych pokazach świetlnych. Kilka kilometrów na zachód od Dusznik znajdują się ruiny zamku Homole, który wzniesiono w XIII wieku, a od drugiej połowy XVI wieku zaczął popadać w ruinę.

W Dusznikach-Zdroju można udać się nad dwa sztuczne zbiorniki wodne – Czarny Staw i Zielony Staw. Na południe od centrum znajdują się dwa warte zwiedzenia osiedla – zaciszne Podgórze oraz niezwykle popularny Zieleniec, który jest znanym ośrodkiem narciarskim o mikroklimacie przypominającym alpejski. W pobliżu znajduje się też rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem, w którym można podziwiać brzozę karłowatą, liczne gatunki mchów i torfowców, a także wiele zagrożonych motyli i ważek.

Duszniki-Zdrój – dla aktywnych

W miasteczku znajduje się ośrodek sportów zimowych Duszniki Arena, który profesjonalnym centrum biathlonowym. W Dusznikach i okolicach można skorzystać z wielu kilometrów darmowych tras do narciarstwa biegowego, a także udać się do ośrodka Zieleniec, który oferuje 30 wyciągów narciarskich.

Duszniki-Zdrój udostępniają też liczne ścieżki rowerowe, a spacerowicze mogą wybrać opcję nordic walking. Duszniki mieszczą się w obrębie Sudeckiego Szlaku Konnego, a w dzielnicach Podgórze i Zieleniec znajdziemy ośrodki do jazdy konnej.

Duszniki-Zdrój
Przykładowe ceny

Noclegi:
– agroturystyka: 30–35 zł
– pole namiotowe: namiot 1 os. 6 zł/doba, namiot wieloosobowy 9 zł/dobra, 1 osoba 10 zł/dobra, dziecko do 10 lat 6 zł/dobra, przyczepa campingowa 10–12 zł/dobra
– pobyt hotelowy w sanatorium: pokój 1-os. ok. 85–95 zł/nocleg, pokój 4-os. ok. 55–60 zł/nocleg
– hotel 3-gwiazdkowy: pokój 1-os 130 zł; 2-os. 220 zł; 3-os. 280 zł; apartament 400 zł

Co warto zobaczyć
Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z7ou7
d2z7ou7
d2z7ou7