Trwa ładowanie...
20-03-2009 16:07

Na przekór wiośnie

Pomimo zmniejszających się opadów śniegu, spadających temperatur i zbliżającej się wiosny możemy obserwować satysfakcjonujące opady w wielu ośrodkach w przeciągu ostatnich siedmiu dni. Powiększają one grubość białej powłoki, co sprawia, że wiele narciarskich ośrodków szykuje się na zakończenie sezonu dopiero w połowie maja.

Na przekór wiośnieFot: Skiinfo
dfvdyz0
dfvdyz0

Tydzień temu w czwartek i piątek Austria ujrzała duże opady śniegu. Sięgały one nawet 70 cm w ciągu jednego dnia (piątek) w Tauplitzalm. W ciągu 7 dni spadło tam w sumie 115 cm białego puchu. Od soboty natomiast największe opady w tym kraju nawiedziły SkiWelt, wyniosły one 50 cm w ciągu kolejnych 48 godzin. Większość pozostałych ośrodków pokryła warstwa około 30 cm śniegu w piątek oraz 20 cm w sobotę. Jego powłoka zwiększyła się na wyższych zboczach do 240 cm. Grubość śniegu w Kaprun oraz na lodowcu Dachstein pozostała na poziomie ponad 4 metrów, co wróży dla tego rejonu dobre warunki narciarskie aż do lata.

Niemieckie ośrodki narciarskie pokryła warstwa do 40 cm białego puchu w ciągu jednego dnia (piątek). Taka sytuacja miała miejsce m.in. w Jenner koło Berchtesgaden. Oberstdorf w chwili obecnej pokrywają 3 metry śniegu, jest go tam najwięcej w całym kraju.

W środę (11 marca) spadło we Francji od 30 do 40 cm śniegu w wielu ośrodkach narciarskich północnych Alp, włączając Chamnix, La Plange i Val d'Isere. W tym roku francuska zima jest chłodniejsza o 1,2 stopnia Celsjusza od przeciętnej zimy w tym regionie, a ponadto jest to jedna z trzech najchłodniejszych zim minionych 20 lat.

Szwajcarskie Disentis w zeszły czwartek otrzymało 40 cm (16 cali) świeżego puchu, ponadto w piątek spadło kolejnych parę centymetrów. Andermatt ma najgrubsza pokrywę śnieżną w kraju, która osiąga 460 cm, w Zermatt jest obecnie 397 cm, Engelber posiada 385 cm, a Saas Fee 353 cm śniegu. We Włoszech ubiegły weekend był bardzo pogodny i słoneczny. W Courmayeur spadło 30 cm śniegu. Najwięcej białego puchu jest w Sella Nevea na północnym wschodzie kraju - aż 640 cm na wyższych zboczach. Ciepła pogoda sprawia, że zagrożenie lawinowe ponownie daje się we znaki.

dfvdyz0

Również w Andorze i we francuskich Pirenejach było słonecznie i sucho. Narciarze mogli radować się zjazdami po bardzo grubej śnieżnej powłoce. Najwięcej białego puchu we Francji jest w Cauterets w Pirenejach - 480 cm w wyższych partiach gór.

We wschodniej Europie dobre warunki śniegowe są podtrzymywane przez chłodniejszą pogodę, panującą w tej części kontynentu. W trzech głównych ośrodkach w Bułgarii w ubiegły weekend śnieg lekko poprószył, zwiększając tamtejszą pokrywę śnieżna o 15 cm. Najwięcej śniegu w tym regionie jest w Bansko - na wyższych zboczach 240 cm, a w Pamporovo - 90 cm.

W Czechach i na Słowacji występowały silne opady śniegu w ośrodkach narciarskich położonych na dużych wysokościach. Na nadchodzący weekend prognozowane są tutaj bardzo dobre warunki narciarskie. W obecnej chwili na Słowacji otwartych jest 90, a w Czechach 65 ośrodków narciarskich. Najgrubszą warstwę śniegu - 180 cm - można znaleźć w Chopok-Południe na Słowacji i w czeskim Praden Ovčárna.

Dobre warunki narciarskie występują również w Polsce. W czwartek w Beskidach padał śnieg i utrzymywały się niskie temperatury. W ośrodku Czyrna-Solisko jest 110 cm, na Stożku 140 cm, a w Soszowie nawet 200 cm. W Karkonoszach i Kotlinie Kłodzkiej warunki są równie dobre. W Tatrach temperatura spadła do -11 C. W wyższych partiach gór jest nawet 290 cm śniegu a silny wiatr unieruchomił kolejkę linową na Kasprowy wierch. [

SKI INFO
SKI INFO

]( http://www.skiinfo.pl )

dfvdyz0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfvdyz0