Trwa ładowanie...

Na Zamku Książ po wielu latach odkryto tunel. Służył m.in. złodziejom

Zamek Książ kryje wiele tajemnic, o czym już nie raz mieliśmy okazję się przekonać. Posiada też podziemne przejście, które służyło m.in. złodziejom, chcącym wykraść cenne kosztowności. Ceglane przejście zostało ponownie odkryte i zabezpieczone, by nikt niepowołany nie mógł z niego skorzystać.

Na Zamku Książ po wielu latach odkryto tunel. Służył m.in. złodziejomŹródło: Shutterstock.com
d4go9kn
d4go9kn

O istnieniu przejścia pracownicy zamku i tropiciele tajemnic wiedzieli od dawna. – To był zapomniany tunel. Wejście od strony krypty było zagruzowane i niedostępne. Z kolei wyjście w parku było po prostu zasypane – mówi Bogdan Rosicki, specjalista do spraw trasy podziemnej Zamku Książ.

Po wielu latach, przy okazji prac konserwatorskich przy krypcie grobowej i mauzoleum rodziny Hochbergów, podjęto decyzję o udrożnieniu 30-metrowego tunelu. Jego powstanie datowane jest na około 1883 r.

– Do środka weszła ekipa specjalistów. Wnętrze było bardzo zamulone, ale okazało się, że jest zachowane niemal w idealnym stanie. Co więcej, bardzo ciekawe jeśli chodzi o konstrukcję. Tunel zbudowany jest z cegły, zamykany bramką – tłumaczy Rosicki.

"Tunel szabrowników" / zrzut ekranu
Źródło: "Tunel szabrowników" / zrzut ekranu

Chcieli wykraść kosztowności i poznać tajemnicę

Tunel zyskał miano "tunelu szabrowników", ponieważ służył m.in. tym, którzy uważali, że w krypcie znajdują się cenne przedmioty. Te ponoć miały znajdować się w sarkofagach.

d4go9kn

– Żeby rabusie nie dostali się do środka, tunel był zabezpieczony. Zresztą służył nie tylko poszukiwaczom skarbów, ale też eksploratorom, którzy za wszelką cenę chcieli poznać tajemnicę tego miejsca – opowiada Rosicki. Po uporządkowaniu tunel został ponownie zabezpieczony, aby nikt obcy nie mógł z niego korzystać. Dlaczego nie zdecydowano się go zasypać? Ponieważ ma służyć wentylacji i odwadnianiu krypty.

Zamek pełen tajemnic

Dolnośląski zamek posiada wiele podziemnych przejść. "Tunel szabrowników" nie był pierwszym w ostatnim czasie, który przywrócono do użytku. W 2016 r., podczas prac remontowych, odnaleziono basztą lodową, która kilkadziesiąt lat wcześniej została wysadzona w powietrze.

Zobacz też: Tajemnice podziemi Zamku Książ

Źródło: TVN 24

d4go9kn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4go9kn

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj