Nadchodzą KOLOSY!
Prestiżowe statuetki za podróżnicze dokonania roku 2009 zostaną wręczone podczas 12. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni (12-14 marca). Nie braknie nowości, niespodzianek i relacji z rewelacyjnych wypraw. Tegoroczne KOLOSY zostały objęte patronatem przez www.turystyka.wp.pl.
02.03.2010 | aktual.: 09.05.2013 15:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Lada moment finał 11. edycji nagrody KOLOSY. Prestiżowe statuetki za podróżnicze dokonania roku 2009 zostaną wręczone podczas 12. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni (12-14 marca). Nie braknie nowości, niespodzianek i relacji z rewelacyjnych wypraw. Tegoroczne KOLOSY zostały objęte patronatem przez www.turystyka.wp.pl.
Ponad 2000 miejsc dla publiczności, ponad 80 prelekcji oraz pełny przegląd najważniejszych polskich wypraw i wydarzeń eksploracyjnych ostatniego roku - KOLOSY to największa podróżnicza impreza w Polsce i jedna z największych na świecie.
Pokazom zdjęć i filmów w nowoczesnej, przestronnej Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Kazimierza Górskiego w Gdyni towarzyszyć będą seminarium dla osób podróżujących z małymi dziećmi, salon sprzętu i odzieży outdoorowej oraz – pierwszy taki w Polsce – Salon Mediów Podróżniczych. Będzie można na nim kupić książki, prasę i przewodniki, porozmawiać z autorami i zdobyć autografy m.in. Elżbiety Dzikowskiej, gwiazdy tegorocznych Spotkań, czy Maxa Cegielskiego.
W programie pokazów i prelekcji m.in. poszukiwanie polskich śladów w Azji Środkowej, opowieść Beaty Jakuszewskiej o czasie spędzonym z Beduinami na pustyniach Bliskiego Wschodu, autostopowa przeprawa przez azjatyckie góry, którą Annie Boreckiej-Pasek umożliwiła 19-letnia córka, zastępując ją przez wakacje w pracy, czy podróż „na wariackich papierach” po Chinach i Tybecie (bez specjalnych pozwoleń, bez rządowego przewodnika, bez kompleksów, za to czasami w przebraniach). Wyprawy zarówno w najgorętsze rejony świata („oswajanie” Afryki oraz ekspresowy przejazd z północy na południe tego kontynentu), jak i za koło podbiegunowe.
Oprócz relacji z przemieszczania się w przestrzeni, nie braknie też i podróży w czasie – taką była np. ekspedycja w ekwadorską dżunglę, gdzie epoka kamienia wcale się jeszcze nie skończyła (Indianie Huaorani nadal polują przy pomocy dzid i dmuchawek), a także w trudnodostępną selwę na pograniczu Wenezueli i Gujany.
Ponadto ekstremalne doświadczanie Ameryki Południowej: triatlon w Patagonii oraz Andyjska Odyseja 2009, czyli rower, trekking i wspinaczka w jednym, a po drodze sześć sześciotysięczników.
A to wszystko na razie tylko mały ułamek tego, co będzie można zobaczyć w Gdyni. Trzydniowy maraton prelekcji oraz pokazów zdjęć i filmów rozpoczną w piątek nurkowie, kajakarze i żeglarze. O swoich samotnych rejsach dookoła świata opowiedzą Natasza Caban, Joanna Pajkowska i Marta Sziłajtis-Obiegło (ta ostatnia jest najmłodszą w historii Polką, której udało się w pojedynkę opłynąć Ziemię na jachcie). Będzie też o podróży upamiętniającej dwusetną rocznicę urodzin Karola Darwina i jego pionierską wyprawę kartograficzną do Ziemi Ognistej. Poza tym świetnie znani publiczności Kolosów i OSPŻiA: bałtycki wyjadacz Aleksander Doba, tryskający humorem Jarosław Frąckiewicz (tym razem nielegalnie na Nilu) oraz Piotr Opacian (kajakiem po Pacyfiku).
W piątkowy wieczór zobaczymy również Fotoplastykon, w którym zaskoczeniem dla niektórych będzie prelekcja Marka Klonowskiego. Znany z ekstremalnych dokonań laureat Kolosa za rok 2008 tym razem opowie o rodzinnej podróży z 1,5-rocznym dzieckiem szlakiem św. Jakuba.
Sobota to Dzień Podróży i Wyczynu. Mocno reprezentowani będą rowerzyści. Zobaczymy m.in. relację z pierwszych etapów dwuletniej sztafety „Afryka Nowaka”, z przeprawy Piotra Strzeżysza przez Kirgizję oraz przekonamy się, że podróże zbliżają (trzyletnia włóczęga po najróżniejszych zakątkach świata zakończona... ślubem). Na deser przejazd 32-letnim moskwiczem przez wysychające Jezioro Aralskie oraz motocyklowa wyprawa dookoła świata dziennikarzy radiowej Trójki, Michała Gąsiorowskiego i Tomasza Gorazdowskiego.
W niedzielę zaś wysokie góry i głębokie jaskinie. Pasjonatów speleologii ucieszy naprawdę spora i mocna w tym roku reprezentacja grotołazów, którzy będą mieli się czym pochwalić, a także fakt, że gościem specjalnym Dnia Gór będzie Andrzej Ciszewski. Ponadto zobaczymy, jak wygląda alpejski maraton (dwanaście samotnych wejść na czterotysięczniki w ciągu zaledwie miesiąca), przekonamy się, że w Himalajach wciąż jeszcze można znaleźć (i zdobyć) piękne, dziewicze ściany, oraz sprawdzimy, na czym polega współpraca ojca z synem w bezludnych terenach poza kołem podbiegunowym. Wspomnienie o tragicznie zmarłym w ubiegłym roku Piotrze Morawskim, jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów ostatnich lat, przedstawi jego żona, Olga.
Zwieńczeniem imprezy będzie ceremonia wręczenia Kolosów, którą poprowadzi Radosław „Chopin” Siuda (niegdyś przez pięć lat w autostopowej podróży dookoła świata). Oprócz nagród w kategoriach „Podróże”, „Alpinizm”, „Żeglarstwo”, „Eksploracja jaskiń” i „Wyczyn roku”, Kapituła przyzna również Super-Kolosa za całokształt osiągnięć oraz Nagrodę im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, połączoną z grantem Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka na zorganizowanie wyprawy.
Pomysłodawcą Kolosów jest Janusz Janowski, organizatorami zaś miasto Gdynia i agencja MART. Wstęp wolny.
Szczegółowy program imprezy na www.kolosy.pl.
[Piotr Tomza]