Trwa ładowanie...

Nadchodzą KOLOSY!

Prestiżowe statuetki za podróżnicze dokonania roku 2009 zostaną wręczone podczas 12. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni (12-14 marca). Nie braknie nowości, niespodzianek i relacji z rewelacyjnych wypraw. Tegoroczne KOLOSY zostały objęte patronatem przez www.turystyka.wp.pl.

Nadchodzą KOLOSY!Źródło: www.kolosy.pl/Lech i Wojciech Flaczyńscy
d1qtndm
d1qtndm

Lada moment finał 11. edycji nagrody KOLOSY. Prestiżowe statuetki za podróżnicze dokonania roku 2009 zostaną wręczone podczas 12. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni (12-14 marca). Nie braknie nowości, niespodzianek i relacji z rewelacyjnych wypraw. Tegoroczne KOLOSY zostały objęte patronatem przez www.turystyka.wp.pl.

Ponad 2000 miejsc dla publiczności, ponad 80 prelekcji oraz pełny przegląd najważniejszych polskich wypraw i wydarzeń eksploracyjnych ostatniego roku - KOLOSY to największa podróżnicza impreza w Polsce i jedna z największych na świecie.

Pokazom zdjęć i filmów w nowoczesnej, przestronnej Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Kazimierza Górskiego w Gdyni towarzyszyć będą seminarium dla osób podróżujących z małymi dziećmi, salon sprzętu i odzieży outdoorowej oraz – pierwszy taki w Polsce – Salon Mediów Podróżniczych. Będzie można na nim kupić książki, prasę i przewodniki, porozmawiać z autorami i zdobyć autografy m.in. Elżbiety Dzikowskiej, gwiazdy tegorocznych Spotkań, czy Maxa Cegielskiego.

W programie pokazów i prelekcji m.in. poszukiwanie polskich śladów w Azji Środkowej, opowieść Beaty Jakuszewskiej o czasie spędzonym z Beduinami na pustyniach Bliskiego Wschodu, autostopowa przeprawa przez azjatyckie góry, którą Annie Boreckiej-Pasek umożliwiła 19-letnia córka, zastępując ją przez wakacje w pracy, czy podróż „na wariackich papierach” po Chinach i Tybecie (bez specjalnych pozwoleń, bez rządowego przewodnika, bez kompleksów, za to czasami w przebraniach). Wyprawy zarówno w najgorętsze rejony świata („oswajanie” Afryki oraz ekspresowy przejazd z północy na południe tego kontynentu), jak i za koło podbiegunowe.

d1qtndm

Oprócz relacji z przemieszczania się w przestrzeni, nie braknie też i podróży w czasie – taką była np. ekspedycja w ekwadorską dżunglę, gdzie epoka kamienia wcale się jeszcze nie skończyła (Indianie Huaorani nadal polują przy pomocy dzid i dmuchawek), a także w trudnodostępną selwę na pograniczu Wenezueli i Gujany.

Ponadto ekstremalne doświadczanie Ameryki Południowej: triatlon w Patagonii oraz Andyjska Odyseja 2009, czyli rower, trekking i wspinaczka w jednym, a po drodze sześć sześciotysięczników.

A to wszystko na razie tylko mały ułamek tego, co będzie można zobaczyć w Gdyni. Trzydniowy maraton prelekcji oraz pokazów zdjęć i filmów rozpoczną w piątek nurkowie, kajakarze i żeglarze. O swoich samotnych rejsach dookoła świata opowiedzą Natasza Caban, Joanna Pajkowska i Marta Sziłajtis-Obiegło (ta ostatnia jest najmłodszą w historii Polką, której udało się w pojedynkę opłynąć Ziemię na jachcie). Będzie też o podróży upamiętniającej dwusetną rocznicę urodzin Karola Darwina i jego pionierską wyprawę kartograficzną do Ziemi Ognistej. Poza tym świetnie znani publiczności Kolosów i OSPŻiA: bałtycki wyjadacz Aleksander Doba, tryskający humorem Jarosław Frąckiewicz (tym razem nielegalnie na Nilu) oraz Piotr Opacian (kajakiem po Pacyfiku).

W piątkowy wieczór zobaczymy również Fotoplastykon, w którym zaskoczeniem dla niektórych będzie prelekcja Marka Klonowskiego. Znany z ekstremalnych dokonań laureat Kolosa za rok 2008 tym razem opowie o rodzinnej podróży z 1,5-rocznym dzieckiem szlakiem św. Jakuba.

d1qtndm

Sobota to Dzień Podróży i Wyczynu. Mocno reprezentowani będą rowerzyści. Zobaczymy m.in. relację z pierwszych etapów dwuletniej sztafety „Afryka Nowaka”, z przeprawy Piotra Strzeżysza przez Kirgizję oraz przekonamy się, że podróże zbliżają (trzyletnia włóczęga po najróżniejszych zakątkach świata zakończona... ślubem). Na deser przejazd 32-letnim moskwiczem przez wysychające Jezioro Aralskie oraz motocyklowa wyprawa dookoła świata dziennikarzy radiowej Trójki, Michała Gąsiorowskiego i Tomasza Gorazdowskiego.

W niedzielę zaś wysokie góry i głębokie jaskinie. Pasjonatów speleologii ucieszy naprawdę spora i mocna w tym roku reprezentacja grotołazów, którzy będą mieli się czym pochwalić, a także fakt, że gościem specjalnym Dnia Gór będzie Andrzej Ciszewski. Ponadto zobaczymy, jak wygląda alpejski maraton (dwanaście samotnych wejść na czterotysięczniki w ciągu zaledwie miesiąca), przekonamy się, że w Himalajach wciąż jeszcze można znaleźć (i zdobyć) piękne, dziewicze ściany, oraz sprawdzimy, na czym polega współpraca ojca z synem w bezludnych terenach poza kołem podbiegunowym. Wspomnienie o tragicznie zmarłym w ubiegłym roku Piotrze Morawskim, jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów ostatnich lat, przedstawi jego żona, Olga.

Zwieńczeniem imprezy będzie ceremonia wręczenia Kolosów, którą poprowadzi Radosław „Chopin” Siuda (niegdyś przez pięć lat w autostopowej podróży dookoła świata). Oprócz nagród w kategoriach „Podróże”, „Alpinizm”, „Żeglarstwo”, „Eksploracja jaskiń” i „Wyczyn roku”, Kapituła przyzna również Super-Kolosa za całokształt osiągnięć oraz Nagrodę im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, połączoną z grantem Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka na zorganizowanie wyprawy.

Pomysłodawcą Kolosów jest Janusz Janowski, organizatorami zaś miasto Gdynia i agencja MART. Wstęp wolny.

Szczegółowy program imprezy na www.kolosy.pl.

[Piotr Tomza]

d1qtndm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qtndm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj