Najbardziej unikalna tradycja krakowska. Teraz można podziwiać
W Krakowie można poczuć magię świąt. Jarmark Bożonarodzeniowy to jednak nie wszystko. Zobaczyć można aż 34 krakowskie szopki, które zdobią miasto.
Od czwartku 5 grudnia br., krakowskie ulice i place wzbogaciła wystawa 34 bożonarodzeniowych szopek, które będzie można podziwiać w ramach akcji "Spacerem wokół szopki 2024". Wydarzenie towarzyszy konkursowi na najpiękniejszą szopkę krakowską, którego finał odbędzie się w niedzielę 8 grudnia br. na Rynku Głównym.
Szopki w Krakowie
Organizatorem świątecznej akcji jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Jak poinformowała przedstawicielka instytucji, Anna Szczygieł, tradycyjne konstrukcje świąteczne można podziwiać w witrynach sklepów, hoteli, restauracji oraz w centrach handlowych. Największe, ponad dwumetrowe szopki, umieszczono w podświetlanych, wolno stojących gablotach na popularnych krakowskich placach i skwerach. Wystawa potrwa do 2 lutego 2025 r.
Organizatorzy zachęcają do spacerów szlakiem szopek, zarówno indywidualnie, jak i w grupach z licencjonowanym przewodnikiem. Dla zwiedzających przygotowano specjalny spacerownik z mapą lokalizacji oraz informacjami o wszystkich szopkach eksponowanych w przestrzeni miejskiej. Dostępny jest on na stronie internetowej www.wokolszopki.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
15 grudnia o godz. 12:00 przewidziano zwiedzanie z audiodeskrypcją na żywo dla osób słabowidzących i niewidomych. Kolejne spacery odbędą się 22 i 26 grudnia. Wejściówki kosztują 10 zł, a dzieci do 3. roku życia uczestniczą w spacerach bezpłatnie.
Dodatkowo, 14 grudnia w Galerii Bronowice odbędą się warsztaty szopkarskie dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy poznają krakowską tradycję szopkarską oraz etapy budowy szopek, a także wykonają własne konstrukcje z przygotowanych tekturowych elementów architektonicznych i ozdób.
Wielka tradycja Krakowa
Szopka krakowska znacząco różni się od betlejemskiej stajenki. Musi być budowlą wieżową zawierającą charakterystyczne dla architektury Krakowa detale. Najczęściej szopki wzorowane są na krakowskich kościołach, takich jak bazylika Mariacka czy katedra na Wawelu. Wśród tradycyjnych postaci, obok Świętej Rodziny, pojawiają się Lajkonik, Smok Wawelski, hejnalista oraz krakowiacy.
Tradycja szopkarstwa krakowskiego wywodzi się z jasełek organizowanych w okresie Bożego Narodzenia w kościołach. Najstarsze figurki jasełkowe w Krakowie pochodzą z XIV wieku i znajdują się w kościele św. Andrzeja. Do końca XIX wieku wyrobem szopek zajmowali się murarze z krakowskich przedmieść, którzy w czasie świąt odwiedzali domy z własnymi konstrukcjami.
W 2018 roku tradycja szopkarstwa krakowskiego została wpisana na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO jako pierwsze polskie zjawisko kulturowe. Informację tę podała Polska Agencja Prasowa.