11 – 28 lutego: Karnawał w Wenecji
Nie można mówić o karnawale w Europie, nie wspominając o najstarszej ulicznej zabawie tego typu. Karnawał w Wenecji jest silnie zakorzeniony w historii i tradycji. Zwyczaj zakładania kolorowych kostiumów i zabawy w maskach sięga XI wieku, kiedy to przysłonięte twarze miały niwelować różnice społeczne i służyć wspólnej zabawie, na czas której wszyscy stawali się równi. Dziś tradycja zyskała nawet regulację prawną – za złamanie nietykalności przebierańców w maskach przewidziane są surowe kary.
Karnawał rozpoczyna się od spektakularnego pochodu, który wyrusza spod Arsenału i prowadzi wzdłuż Zatoki Świętego Marka aż do bazyliki. Widzowie mogą podziwiać widowiskowy Lot Anioła, który na linach zjeżdża z dzwonnicy San Marco na balkon Palazzo Ducale, inaugurując tym samym początek zabawy. Do stałych punków programu należą m.in. pochód panien, zwanych Mariami, połączony z wyborami najpiękniejszej Wenecjanki, i oczywiście konkursy masek, które odbywają się codziennie.
– Pamiętajmy, że Wenecja to także malownicze kanały, gdzie również odbywają się pokazy. Słynna już parada wodna na Canal Grande to okazja do podziwiania wspaniałych łodzi, którymi sterują przebrani w historyczne kostiumy i maski Wenecjanie – mówi Piotr Wilk z biura podróży Rainbow.
O północy, gdy rozpoczyna się Środa Popielcowa, dzwon na Bazylice św. Marka ogłasza koniec karnawału. Wszyscy przebierańcy zdejmują wtedy maski.