WyspyNajmniejsze stolice na świecie pod względem liczby mieszkańców

Najmniejsze stolice na świecie pod względem liczby mieszkańców

Najmniejsze stolice na świecie pod względem liczby mieszkańców
Źródło zdjęć: © Leonid Tit - Fotolia.com

Przedstawialiśmy już w naszym serwisie zestawienia najzimniejszych czy najbrzydszych stolic świata. Dziś postanowiliśmy wziąć pod lupę tę najmniejsze pod względem populacji. Która stolica na świecie ma najmniej mieszkańców?

Przedstawialiśmy już w naszym serwisie zestawienia stolic świata. Dziś postanowiliśmy wziąć pod lupę te najmniejsze pod względem populacji. Sprawdźmy, która stolica na świecie ma najmniej mieszkańców!

Malta może pochwalić się najbardziej na południe wysuniętą stolicą w Europie. Valletta leży na półwyspie Sceberras i od 1980 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wpłynięcie do portu przenosi nas do innego świata - turkusowa woda wspaniale kontrastuje z miodowym odcieniem tutejszych budynków. Do najciekawszych atrakcji w mieście należą Konkatedra św. Jana i Pałac Wielkich Mistrzów. Przez okrągły rok po ulicach Valletty krążą tłumy turystów, których na Maltę przyjeżdża 1,6 mln rocznie, czyli około 300 razy więcej niż jej stolica ma mieszkańców.

Liczba mieszkańców Valletty: 5 460.

Dla porównania: w Polsce mniej więcej tylu mieszkańców ma Siewierz (woj. śląskie)

if/at

1 / 6

Miejsce 6. Vaduz, Liechtenstein

Obraz
© rihas - Fotolia.com

Liechtenstein, jedno z najmniejszych państw w Europie, znajduje się na górskim obszarze między Austrią i Szwajcarią. Jego stolicą jest Vaduz *- drugie co do wielkości miasto księstwa, położone malowniczo w *Alpach Retyckich. Do najważniejszych atrakcji należy gotycki zamek z XII wieku, będący rezydencją książąt Liechtensteinu. Nie jest on udostępniony turystom do zwiedzania, ale można podejść na wzgórze, na którym się znajduje. Spod murów warowni można podziwiać przepiękną panoramę Vaduz.

*Liczba mieszkańców Vaduz: 5 109. Dla porównania: w Polsce mniej więcej tylu mieszkańców ma Muszyna (woj. małopolskie) *Polska. Najpiękniejsze miejsca

2 / 6

Miejsce 5. Vaiaku/Funafuti, Tuvalu

Obraz
© TORSTEN BLACKWOOD / AFP

Tuvalu leży na terenie Polinezji, która stanowi wschodnią część Oceanii. Powierzchnia państwa wynosi jedynie 26 km kw. W jego skład wchodzi 6 atoli i 3 wyspy, które zamieszkuje 11 tys. mieszkańców. Oficjalną stolicą jest Vaiaku, znajdujące się na najgęściej zaludnionym atolu Tuvalu - Funafuti. Jest on miejscami tak wąski, że nie można było zbudować na nim drogi. By połączyć najdalsze odcinki wyspy jej fragmenty połączono betonową groblą, która ułatwiła podróżowanie. Na atolu znajduje się jedyny bank i poczta na Tuvalu. Funkcjonuje tu także port lotniczy. Z tego względu często za stolicę uznaje się cały atol, a nie samo Vaiaku.

Liczba mieszkańców atolu Funafati: 4 500. Dla porównania: w Polsce mniej więcej tylu mieszkańców mają Krzepice (woj. śląskie)

3 / 6

Miejsce 4. San Marino

Obraz
© darkside17 - Fotolia.com

San Marino, będące enklawą na obszarze Włoch, uznawane jest za najstarszą republikę świata. To także jedno z najmniejszych państw Europy - mniejsze są tylko Watykan i Monako. Stolica - San Marino - to trzecie co do wielkości miasto w kraju, które leży na stokach Monte Titano. Turystów, których przybywa tu 3-4 miliony rocznie, przyciąga przede wszystkim twierdza La Rocca o Guaita z XI wieku. Jest ona jednym z trzech obronnych zamków, które powstały na wierzchołkach góry Titano.

Liczba mieszkańców San Marino: 4493. Dla porównania: w Polsce mniej więcej tylu mieszkańców ma Bytom Odrzański (woj. lubuskie)

4 / 6

Miejsce 3. Yaren, Nauru

Obraz
© TORSTEN BLACKWOOD / AFP

Nauru, znajdujące się w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Mikronezji, to najmniejsza republika świata. Zajmuje powierzchnię 21,3 km kw. Na wyspie jest tylko jednak droga utwardzona, nie brakuje natomiast portu lotniczego. Nie ma tu żadnego miasta, więc oficjalnie Nauru nie ma także stolicy. Nieoficjalnie uznaje się za nią Yaren, osiedle, na terenie którego znajdują się urzędy państwowe czy posterunek policji.

Licencja CC by Cedric Favero, Wikimedia Commons

5 / 6

Miejsce 2. Watykan

Obraz
© Sergii Figurnyi - Fotolia.com

Watykan, najmniejsze miasto świata pod względem powierzchni, to od lat jeden z najpopularniejszych celów wycieczek w Europie. Bazylika św. Piotra i Muzea Watykańskie niezależnie od pory roku przeżywają wieczne oblężenie, a do kas ustawiają się kilometrowe kolejki. Podczas zwiedzenia Watykanu obowiązkowym punktem jest także wizyta w Kaplicy Sykstyńskiej. Magazyn National Geographic Traveler umieścił ją na liście 50 miejsc, które trzeba zobaczyć choć raz w życiu.

Liczba mieszkańców Watykanu: 836. Dla porównania: w Polsce mniej więcej tylu mieszkańców mają Wyśmierzyce (woj. mazowieckie) - najmniejsze miasto kraju pod względem ludności

6 / 6

Miejsce 1. Ngerulmud, Palau

Obraz
© optionm - Fotolia.com

Nasze zestawienie zamyka Palau, wyspiarskie państwo w Oceanii i Mikronezji, które może się pochwalić jednymi z najbardziej rajskich widoków na świecie. Niewielkie wysepki (w sumie jest ich 250) porośnięte soczyście zieloną roślinnością od wielu lat przyciągają turystów jak magnes, oferując doskonałe warunki do nurkowania. Stolica Palau, Ngerulmud, pełni tę funkcję od 2006 roku. Została w tym celu specjalnie wybudowana. Znajduje się tu jedynie gmach rządowo-parlamentarny (zdjęcie poniżej) oraz budynki pomocnicze.

fot. domena publiczna, Wikimedia Commons

if/at

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)