Najniebezpieczniejsze miasta na świecie w 2015 roku
Wojny gangów narkotykowych, terroryzm, głęboka bieda mieszkańców - to najważniejsze czynniki, wpływające na poziom bezpieczeństwa. Rada Obywatelska dla Bezpieczeństwa Publicznego i Sprawiedliwości Kar (El Consejo Ciudadano para la Seguridad Pública y la Justicia Penal), meksykański _ think tank _ przygotowujący coroczne analizy, przedstawił ranking najniebezpieczniejszych miast świata, których populacja przekracza 300 tys. osób. Przedstawiamy wam pierwszą ósemkę.
Wojny gangów narkotykowych, terroryzm, głęboka bieda mieszkańców - to najważniejsze czynniki, wpływające na poziom bezpieczeństwa. Rada Obywatelska dla Bezpieczeństwa Publicznego i Sprawiedliwości Kar (El Consejo Ciudadano para la Seguridad Pública y la Justicia Penal), meksykański _ think tank _ przygotowujący coroczne analizy, przedstawił ranking najniebezpieczniejszych miast świata, których populacja przekracza 300 tys. osób. Przedstawiamy wam pierwszą ósemkę.
Meksykańskie Acapulco kojarzy się z tłumami turystów, którzy tłoczą się na przepięknych plażach, kąpią w szmaragdowych wodach czy sączą drinki z palemką pod parasolami. Niestety złote lata tego kurortu minęły, gdyż przybyszy z całego świata przepędza strach i szerząca się przemoc. W opanowaniu bezprawia na ulicach pomaga wojsko, wyznaczane są specjalne strefy bezpieczeństwa dla turystów, ale fatalna opinia o mieście nie pomaga. Oficjalne stanowisko władz jest takie, że póki ludzie nie zapuszczają się poza centrum czy okolice plaży i hotelu, mogą czuć się względnie bezpiecznie. Warto jednak zawsze mieć oczy dookoła głowy, a wartościowych rzeczy nie nosić na widoku.
udm
Caracas, Wenezuela
Caracas od lat pojawia się we wszystkich zestawieniach dotyczących najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Miasto ma dwa oblicza. W tym, po którym oprowadzają przewodnicy, znajdują się duże centra handlowe, muzea i restauracje odwiedzane przez bogatych mieszkańców i turystów. Część ta jest pilnie strzeżona przez wojsko, spaceruje się po niej pod bacznym okiem żołnierzy z karabinami, ustawionych na wieżach obserwacyjnych. Natomiast ciemna strona miasta to przestępczość, przemoc i bardzo niska jakość życia. Kraj jest ogarnięty ogromnym kryzysem ekonomicznym, ludność wychodzi na ulice protestując przeciwko dramatycznej sytuacji życiowej i słabej władzy. Rocznie w Wenezueli zostaje zabitych niemalże 25 tys. osób, co sprawia, że to jedno z najniebezpieczniejszych państw na Ziemi.
Bagdad, Irak
Położony między rzekami Tygrys i Eufrat Irak zajmuje obszar starożytnej Mezopotamii, która uważana jest za kolebkę naszej cywilizacji. Wielu historyków twierdzi, że to najbardziej bogate historycznie tereny na Ziemi. Jednak w związku z wysoce niestabilną sytuacją bezpieczeństwa w kraju oraz mając na uwadze występujące w szeregu prowincji i miast, w tym zwłaszcza w Bagdadzie, zagrożenie zamachami terrorystycznymi, polskie MSZ odradza w tej chwili podróżowanie do Republiki Iraku. Zwiedzanie takich skarbów stolicy jak Muzeum Narodowe, świątynia Imama Musa Al-Kadhim i jego wnuka Mohammeda Al-Jawad czy pomnik Al-Shaheed zarezerwowane jest więc na razie tylko dla poszukiwaczy mocnych wrażeń.
Kabul, Afganistan
Afganistan był licznie odwiedzanym przez turystów z całego świata krajem w latach 70. XX w., jednak dziś kojarzony jest głównie z wojną i terroryzmem. Historia stolicy tego kraju liczy ok. 3,5 tys. lat i przez wieki toczono o nią wiele bitew. Przez działania wojenne ostatnich stu lat *Kabul *został poważnie zniszczony, jednak od kilku lat odbudowuje się. Poprawia się infrastruktura turystyczna, renowacji poddawane są przepiękne zabytki. Na licznych bazarach kwitnie życie. Niestety, wciąż nie jest w nim bezpiecznie. Niemal codziennie odnotowywane są przypadki zamachów terrorystycznych i regularnych walk pomiędzy siłami bezpieczeństwa i Talibami.
San Salvador, Salwador
W największym mieście Salwadoru operuje jeden z najgroźniejszych i wzbudzających strach gangów - MS-13. Wywodząca się z Los Angeles organizacja urosła do ogromnego "przedsiębiorstwa", zajmującego się handlem żywym towarem oraz narkotykami na całej zachodniej półkuli. To oni przyczynili się do powstania ogromnego zagrożenia na ulicach San Salvadoru i biedy części jego mieszkańców. W mieście na uwagę zasługuje historyczne centrum, z pałacem narodowym z początku XX wieku, Calle Arce z oryginalnymi latarniami z początku ubiegłego wieku czy Teatr Narodowy.
Kapsztad, RPA
Stare wąskie ulice, dawne budownictwo holenderskie, targowiska i antykwariaty konkurują tu z szerokimi ulicami, nowoczesnymi budynkami i luksusowymi sklepami. Kapsztad to najstarsze miasto Republiki Południowej Afryki, założone w 1652 r., które popularność zawdzięcza otaczającym metropolię skalistym szczytom, białym plażom czy dogodnym miejscom do surfingu. Jednak na jego ulicach jest bardzo niebezpiecznie, dochodzi do wojen między gangami narkotykowymi, za co obwiniane są m.in. władze, które "przymykają oko" na całą sytuację. Pocieszające jest to, że w miejscach turystycznych jest względnie bezpiecznie. Warto więc pamiętać, aby nie zapuszczać się poza nie podczas pobytu w mieście.
Rio de Janeiro, Brazylia
W ostatnim czasie głośno było o najpopularniejszym mieście Brazylii *ze względu na mundial w 2014 roku oraz organizację XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku. Jednak sytuacja w *Rio de Janeiro nie jest tak różowa, jak mogłoby się wydawać. Miasto nie może sobie poradzić z przemocą na ulicach, ogromną biedą części ludności oraz wynikającą z niej wysoką przestępczością. Turyści są zagrożeni również w takich najpopularniejszych punktach miasta, jak plaża Copacabana, Głowa Cukru czy Posąg Chrystusa Odkupiciela na wzgórzu Corcovado.
San Pedro Sula, Honduras
Położone w północnej części środkowoamerykańskiego Hondurasu San Pedro Sula to według rankingu najniebezpieczniejsze duże miasto na świecie. Nazywane jest "światową stolicą morderstw" - odnotowuje się tu najwyższy odsetek zabójstw na 100 tys. mieszkańców, od kilku lat wyższy niż w meksykańskim Ciudad Juarez. Średnia dziennych morderstw przekracza trzy osoby. Ok. 80 proc. tych przestępstw dokonywana jest z użyciem broni palnej. Na ulicach San Pedro Sula z przemocą, głównie związaną z wojnami ganków narkotykowych, można spotkać się na każdym kroku. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na tragiczną sytuację w tym drugim największym ośrodku kraju, założonym na początku XVI wieku, jest korupcja w kręgach politycznych i ogromna bieda części społeczeństwa. Na podróżujących śmiałków czeka jednak muzeum archeologiczne, ze znacznymi zbiorami sztuki prekolumbijskiej, neobarokowa katedra czy, utrzymany w stylistyce kolonialnej, stary dworzec kolejowy.