Już po raz trzeci "Dziennik" przygotował ranking najniebezpieczniejszych miast w Polsce.
Gazeta sprawdziła 17 największych miast w kraju, w których możemy czuć się najmniej bezpiecznie.
Już po raz trzeci "Dziennik" przygotował ranking najniebezpieczniejszych miast w Polsce.
Gazeta sprawdziła 17 największych miast w kraju, w których możemy czuć się najmniej bezpiecznie.
Rzeszów
Kolejnym z miast w negatywnym zestawieniu jest Rzeszów, w którym najłatwiej o pobicie i gwałt.
Nie zapominajmy jednak, że są to statystyki, które trudno jest przełożyć na codzienne doświadczenia i odczucia mieszkańców miast zaprezentowanych w rankingu. Pamiętajmy także, że wyjeżdżając do innych miejscowości zawsze musimy być szczególnie ostrożni.
Katowice
Katowice już po raz trzeci zwyciężyły w rankingu "Dziennika" zdobywając tytuł najniebezpieczniejszego miasta w Polsce. To właśnie tutaj możemy najłatwiej stracić portfel. Oprócz kradzieży Katowice przodują także w liczbie gwałtów i włamań.
Wrocław
Gazeta w swoim rankingu brała pod uwagę siedem najczęściej popełnianych przestępstw w 17 największych miastach Polski. Wrocław - bardzo popularny wśród turystów nie tylko polskich, ale także i zagranicznych, niestety wygrywa w negatywnym zestawieniu pod względem zabójstw.
Gorzów Wielkopolski
Z kolei najwięcej gwałtów jest w Gorzowie.
Kraków
Do Krakowa co roku przyjeżdża ponad osiem milionów turystów. Zdaniem prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego to przede wszystkim urlopowicze przyciągają przestępców. I właśnie dlatego w Krakowie jest prowadzona szeroka działalność profilaktyczna. Władze miasta robią dosłownie wszystko by zmniejszyć przestępczość w mieście. Do tej pory Kraków był w czołówce najniebezpieczniejszych miast, dziś zajmuje piąte miejsce.
Łódź
Tutaj niestety tak samo jak w Katowicach musimy szczególnie uważać na nasze portfele. Łódź znajduje się w czołówce miast z najwyższym wskaźnikiem kradzieży.
Lublin
Nie do końca bezpiecznie możemy także czuć się w Lublinie, w którym od zeszłego roku, wzrosła m.in. liczba zabójstw i gwałtów. W poprzednim ranking "Dziennika" miasto zajmowało dziewiąte miejsce. W tegorocznym uplasowało się na pozycji czwartej.
Poznań
Statystycznie najłatwiej jest stracić samochód w stolicy Wielkopolski. Odwiedzając Poznań musimy zwrócić szczególną uwagę, gdzie parkujemy swoje auto.
Gdańsk
Co roku do Gdańska przyjeżdża coraz więcej turystów. Jak powszechnie wiadomo to właśnie oni są "łakomym kąskiem" dla przestępców. Gdańsk niestety ma wysoki odsetek skradzionych aut.
Województwo opolskie
Tutaj wspaniale zachowała się śląska tradycja, połączona z pracowitością i gospodarnością. Opole to przede wszystkim miasto Festiwali Polskiej Piosenki. Na przedmieściu Bierkowice znajduje się skansen Muzeum Wsi Opolskiej, w którym można nie tylko poznać dzieła ludowych architektów, ale także rozkoszować się smakiem śląskich potraw. Warto odpocząć nad zalewem w Turawie. Miłośnicy architektury, zwłaszcza budownictwa drewnianego, powinni wybrać się do północnej części Opolszczyzny, w okolice Olesna i Kluczborka, aby zobaczyć przepiękne kościółki drewniane. Miastami pełnymi zabytków są też Głogówek, Byczyna i Nysa (z gotyckim kościołem św. Jakuba). Na naszym szlaku nie powinno zabraknąć miejscowości Grodków z Muzeum Józefa Elsnera – nauczyciela Chopina. Południe Opolszczyzny wypełniają Góry Opawskie, które można nazwać górami bez granic. Ponieważ nie ma tutaj parku narodowego, można poruszać się zupełnie swobodnie poznając najlepsze atrakcje, zarówno polskiej, jak i czeskiej strony.