Najpiękniejsza góra świata
Właśnie dobiegła końca 4. edycja konkursu fotograficznego ?Najpiękniejsza góra świata? organizowanego przez Klub Podróżników. W jury zasiedli fotografka i wykładowca na wydziale fotografii w Warszawskiej Szkole Filmowej Lidia Popiel, dyrektora artystyczny National Geographic Wojciech Franus oraz artysta fotografik i grafik komputerowy Jerzy Stokowski. W pierwszym etapie wyłoniono 30 finałowych zdjęć, następnie po długich i dogłębnych analizach wybrano 3 zwycięskie oraz 3 wyróżnione prace, które wam dziś prezentujemy. Jurorzy byli dosyć zgodni co do wyboru, podkreślili jednak, że poziom konkursu był wysoki.
Właśnie dobiegła końca 4. edycja konkursu fotograficznego "Najpiękniejsza góra świata" organizowanego przez Klub Podróżników. W jury zasiedli fotograf i wykładowca na wydziale fotografii w Warszawskiej Szkole Filmowej Lidia Popiel, dyrektora artystyczny National Geographic Wojciech Franus oraz artysta fotografik i grafik komputerowy Jerzy Stokowski. W pierwszym etapie wyłoniono 30 finałowych zdjęć, następnie po długich i dogłębnych analizach wybrano 3 zwycięskie oraz 3 wyróżnione prace, które wam dziś prezentujemy. Jurorzy byli dosyć zgodni, co do wyboru, podkreślili jednak, że poziom konkursu był w tym roku wysoki. Zobaczcie najpiękniejsze fotografie gór!
if/pw
Ama Dablam
Wyróżnienie III trafiło do Marcina Wielkiewicza, za zdjęcie szczytu Ama Dablam. Nazwa góry w dosłownym tłumaczeniu oznacza "Matkę z perłowym naszyjnikiem". Znajduje się w Himalajach i jest jednym z najbardziej charakterystycznych szczytów w okolicy Mount Everest.
Aiguille du Midi
Wyróżnienie II powędrowało do Jarosława Cebulli za pracę "Ponad chmurami - Aiguille du Midi". To jeden z najbardziej charakterystycznych alpejskich szczytów, przez wielu uważany także za najpiękniejszy z nich. Granitowej górze, położonej w masywie Mont Blanc i zatopionej w morzu chmur, nie sposób odmówić urody.
Nowy Wierch
"Nowy Wierch - pierwszy promień światła" to fotografia Magdaleny Chudzik, która otrzymała wyróżnienie I. Nowy Wierch, trójwierzchołkowy szczyt w słowackich Tatrach Bielskich, wznosi się nad Doliną Nową, Doliną Hawranią i Stefanowym Żlebem.
Miejsce 3. Matterhorn
3. miejsce przyznano Krzysztofowi Mierzejewskiemu za zdjęcie Matterhornu, słynnego "turystyczno- czekoladkowego" obiektu. Jury uzasadniło swój wybór tym, że autor pokusił się o pokazanie go w szerszym kadrze, w kontekście miejsca i w sposób na nowo odkrywający ten powszechnie znany element alpejskiego krajobrazu.
Miejsce 2. Tatrzańskie świtanie
Spoglądając na fotografię Michała Ostrowskiego pt. "Tatrzańskie świtanie", nasuwa się skojarzenie z tytułem piosenki Seweryna Krajewskiego "Płoną góry, płona lasy". Niezwykła gra ciepłych promieni wschodzącego słońca w zestawieniu z monumentalnymi szczytami ośnieżonych Tatr, zmusza do bardziej wnikliwego spojrzenia na piękno polskich gór. Żałować jedynie należy, że zdjęcie jest słabej jakości technicznej, ale na szczęście, sprzęt jest tylko wykonawcą woli człowieka.
Miejsce 1. Przebłysk (Giewont - Tatry Zachodnie)
Największe wrażenie zrobiła praca Macieja Kolbera, przedstawiająca Giewont. Jury doceniło niecodzienne ukazanie powszechnie znanej z pocztówek góry, symbolu turystycznego Zakopanego. Wspaniałe wykorzystanie aury, ciekawe światło wymagające dużej precyzji warsztatowej u autora. Jak widać, nie trzeba jechać na koniec świata, by dostrzec potęgę gór i ich piękno. Nawet najbardziej oczywisty obiekt, dzięki umiejętnościom fotografa, może okazać się ciekawym motywem zdjęcia.
if/pw