Najpiękniejsze dworce w Polsce
Jeszcze kilka lat temu stan polskich dworców nie był powodem do dumy. Na szczęście na przestrzeni ostatniej dekady zmienia się to w błyskawicznym tempie. Wiele budynków przeszło remont, a niektóre całkowitą metamorfozę. Dziś stanowią one wizytówkę naszego kraju. Oto 10 polskich dworców, które potrafią zachwycić!
Jeszcze kilka lat temu stan polskich dworców nie był powodem do dumy. Na szczęście na przestrzeni ostatniej dekady zmienia się to w błyskawicznym tempie. Wiele budynków przeszło remont, a niektóre całkowitą metamorfozę. Dziś stanowią one wizytówkę naszego kraju. Oto 10 polskich dworców, które potrafią zachwycić!
Budynek dworca w Przemyślu to prawdziwa perła architektury. Został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku w stylu neobarokowym. Stanowi jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów na trasie Kraków - Lwów. Przez lata stał zaniedbany i zapomniany - pasażerowie narzekali na obdrapane i brudne ściany, a także nieprzyjemny zapach. Uciekali jak najszybciej z budynku, nie dostrzegając pięknych detali, które ginęły w zniszczonym wnętrzu. Dziś miejsce odzyskało dawny blask. Nie da się przejść obojętnie obok niezwykle bogatego wystroju, urozmaiconego plafonami autorstwa Jana Talagi i Feliksa Wygrzywalskiego. Jest ich dwanaście i można je podziwiać w holu głównym.
if/at
Dworzec PKP Poznań Główny
Poznań Główny przed remontem nie prezentował się okazale, mimo że jest to jeden z najważniejszych dworców kolejowych w kraju. Nowy budynek, który wybudowano w ciągu 10 miesięcy kosztem 120 mln zł, to według PKP najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Dworzec ma trzy poziomy - najniższy zajmują perony z torami kolejowymi, na pierwszym piętrze kasy biletowe, toalety, punkt informacyjny oraz cztery punkty handlowe, a drugie piętro zarezerwowane jest przede wszystkim dla funkcji handlowo-usługowych. Dworzec zaopatrzony jest w nowoczesny system informacji o rozkładzie jazdy, składający się z wyświetlaczy LED i biało-granatowe tablice kierunkowe w języku polskim i angielskim.
Dworzec kolejowy Gdynia Główna
Od zeszłego roku prawdziwą wizytówką miasta jest także dworzec Gdynia Główna, jedna z większych stacji kolejowych w Polsce. Podczas modernizacji, którą rozpoczęto w 2008 roku, odsłonięto freski z 1957 roku, autorstwa prof. Juliusza Studnickiego z gdańskiej PWSSP. Polichromia z ciałami niebieskimi i znakami zodiaku czy mozaika z Pegazem na kole PKP upiększają wnętrze obecnego budynku. Budynek od 5 lat wpisany jest do rejestru zabytków.
Stacja kolejowa Warszawa Stadion
Jeszcze w sierpniu 2010 roku przystanek Warszawa Stadion straszył zaniedbaniem. Zeszłoroczne mistrzostwa Europy w piłce nożnej zafundowały mu jednak całkowitą metamorfozę. Po dwóch latach remontu dworzec powitał kibiców na bardzo wysokim poziomie. Zostały odnowione perony, a nad nimi powstało zadaszenie, które nawiązuje kolorystyką do pobliskiego Stadionu Narodowego. Przystanek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i o ograniczonej możliwości poruszania się - zamontowano windy i schody ruchome.
Dworzec kolejowy w Tarnowie
Nie można także przeoczyć stacji kolejowej w Tarnowie, której obecny wygląd zawdzięczamy jednej z największych inwestycji PKP w kraju. Gmach dworca powstał w latach 1906-1910, a 28 sierpnia 1939 roku miały tu miejsce dramatyczne wydarzenia - zamach bombowy, w którym zginęło 20 osób, a 35 zostało rannych. Generalny remont dworca zakończył się w 2010 roku, a dzięki konsultacjom z konserwatorem zabytków łudząco przypomina swój wygląd sprzed ponad 100 lat - zarówno jeśli chodzi o elewację, jak i o wnętrze.
Dworzec Główny w Lublinie
Lublin - położony nad Bystrzycą oraz jej dopływami Czerniejówką i Czechówką - należy do miast, które w ostatnich latach wyraźnie odmłodniały. Miasto może się poszczycić jednym z najładniejszych i najbardziej zadbanych dworców kolejowych. Zabytkowy budynek powstał w 1877 roku, a w latach 20. XX wieku przeszedł przebudowę. 10-letniemu remontowi zakończonemu w 2004 roku zawdzięcza współczesny wygląd, który daje mu miejsce w czołówce najpiękniejszych dworców w Polsce.
Dworzec Kolejowy Gdańsk Główny
Stacja kolejowa Gdańsk Główny położona jest w samym sercu Gdańska, przy ulicy Podwale Grodzkie. Dworzec został wybudowany w latach 1894-1900, w stylu tzw. "gdańskiego renesansu" wg projektu Aleksandra Ruedella, Paula Thoemera i Georga Cuny'ego. Na początku roku ruszył remont hali dworca, dlatego możemy się spodziewać, że wkrótce także wnętrze będzie zachwycać podróżnych.
Dworzec kolejowy Bielsko Biała
Budynek największego dworca na terenie Bielska-Białej powstał w 1890 roku i jest wpisany do rejestru zabytków. Zachwyca detalami architektonicznymi, m.in. freskami stylu pompejańskim w holu głównym. Dworzec odzyskał dawny blask po remoncie przeprowadzonym w latach 1997-2001.
Dworzec kolejowy w Żyrardowie
Dworzec kolejowy w Żyrardowie został wzniesiony w 1922 roku, w miejscu dawnego budynku, który został zniszczony podczas I wojny światowej. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków i zachwyca wspaniałą architekturą. Jej piękno podkreślił remont, który odbył się w latach 2005-2007, a jego koszt wyniósł ponad 3 mln. zł.
Dworzec kolejowy Wrocław Główny
Wrocławski Dworzec Główny wybudowany w latach 1855-1857 i rozbudowany na przełomie XIX i XX jest perełką europejskiej architektury dworcowej. To unikatowy obiekt, którego wygląd po modernizacji w latach 2010-2012 stanowi połączenie historii z nowoczesnością. Budynek zdecydowanie zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych w kraju. Podczas konkursu Eurobuild Awards 2012 tytuł ten został oficjalnie potwierdzony przez jury złożone z szerokiego grona specjalistów z branży nieruchomościowo-deweloperskiej.
if/at