Najpiękniejsze dwory w Polsce

Najsłynniejszy dwór w naszym kraju to z pewnością Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Przykładów szlacheckich, wiejskich domów mieszkalnych jest w Polsce jednak dużo więcej. Przedstawiamy dziś 10 interesujących tego typu obiektów, o których często słyszeli tylko nieliczni.

Najpiękniejsze dwory w Polsce
Źródło zdjęć: © Licencja CC by Piotrekwas, Wikimedia Commons

1 / 10

Dwory w Polsce - Goszcza

Obraz
© Licencja CC by Piotrekwas, Wikimedia Commons

Najsłynniejszy dwór w naszym kraju to z pewnością Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Przykładów szlacheckich, wiejskich domów mieszkalnych jest jednak w Polsce dużo więcej. Przedstawiamy dziś 10 tego typu obiektów, o których często słyszeli tylko nieliczni.

Wieś Goszcza znajduje się w województwie małopolskim, ok. 20 km od Krakowa. Zachwyca przepięknym położeniem w dolinie otoczonej wzniesieniami o wysokości do 300 m n.p.m. Do atrakcji należy tutejszy zespół dworski, zbudowany w połowie XIX wieku. Odegrał ważną rolę podczas powstania styczniowego - był siedzibą generała Mariana Langiewicza i jego sztabu.

if/pw

2 / 10

Dwory w Polsce - Szymbark

Obraz
© Licencja CC by ZeroJeden, Wikimedia Commons

Szymbark leży w Górach Grybowskich, w północno-zachodniej części Beskidu Niskiego. Małopolska wieś może się pochwalić wyjątkowym dworem obronnym z XVI wieku. Tutejszy kasztel (warowny budynek mieszkalny) to najciekawszy przykład tego typu budowli w Polsce. Dawna siedziba rodu Gładyszów stanowi jeden z ważniejszych zabytków renesansowych w naszym kraju.

3 / 10

Dwory w Polsce - Winna Góra

Obraz
© Licencja CC by Cronwood, Wikimedia Commons

Winna Góra znajduje się w województwie wielkopolskim, a jej nazwa pochodzi od istniejących tu licznie przed wiekami winnic. Neoklasycystyczny dwór powstał tu na początku XX wieku, na miejscu budowli sprzed 1770 roku, wzniesionej dla biskupa Czartoryskiego. Dwór zachwyca czterokolumnowym portykiem.

4 / 10

Dwory w Polsce - Dwór w Tomaszowicach

Obraz
© Licencja CC by Piotrekwas, Wikimedia Commons

Wieś Tomaszowice znajduje się w województwie małopolskim, 14 km od Krakowa. Do dziś kultywuje się tu wielowiekowe tradycje, m.in. dożynki czy święcenie wiana dożynkowego. Prawdziwą ozdobą Tomaszowic jest zespół dworski z XVIII wieku. Otoczony przepięknym parkiem, został wpisany do rejestru zabytków.

5 / 10

Dwory w Polsce - Koszuty

Obraz
© Licencja CC by Kura, Wikimedia Commons

Koszuty, wieś w województwie wielkopolskim, znajduje się 30 km od Poznania. Na przestrzeni wieków należała do wielu znakomitych rodów. Tutejszy późnobarokowy dwór o konstrukcji szkieletowej powstał w II poł. XVII wieku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Ziemi Średzkiej. Dla odwiedzających przygotowano stałą ekspozycję pt.: "Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce".

6 / 10

Dwory w Polsce - Dakowy Mokre

Obraz
© Licencja CC by Błażej Cisowski, Wikimedia Commons

Wieś o wdzięcznej nazwie Dakowy Mokre *znajduje się w województwie wielkopolskim, 45 km od Poznania. Jej historia sięga co najmniej XIV wieku, a wśród jej właścicieli były rody Raczyńskich i Potockich. *Neoklasycystyczny dwór został wzniesiony pod koniec XIX wieku, następnie przebudowany na początku XX wieku. Budowla została wówczas uzupełniona o piętrowe skrzydła. Obecnie dwór znajduje się w rękach prywatnych, a w jego wnętrzach mieści się hotel.

7 / 10

Dwory w Polsce - Bądki

Obraz
© Licencja CC by Włodzimierz Jacek Adamski, Wikimedia Commons

Wieś Bądki, leżąca w województwie warmińsko-mazurskim, 50 km od Iławy, może się za to pochwalić dworem neogotyckim. Powstał pod koniec XIX wieku na polecenie Johanna Martina Stoppela, syna kupca z Hamburga. Kolor cegły i podobieństwo do zamków krzyżackich zdecydowanie wyróżnia ten obiekt na tle innych dworów na terenie naszego kraju.

8 / 10

Dwory w Polsce - Droblin

Obraz
© Licencja CC by Dwor Droblin, Wikimedia Commons

Z północnej Polski przenosimy się do województwa lubelskiego, gdzie we wsi Droblin znajduje się zabytkowy dwór z XIX wieku. Wyróżnia się czterokolumnowym portykiem w stylu toskańskim. Na terenie parku do dziś można podziwiać stare klony, kasztanowce czy lipy, z których część posiada status pomników przyrody. Obecnie w dworze znajduje się restauracja i hotel.

9 / 10

Dwory w Polsce - Modlnica

Obraz
© Licencja CC by Piotrekwas, Wikimedia Commons

Modlnica znajduje się jedynie 12 km od Krakowa, na wysokości 350 m n.p.m. Tutejszy barokowo-klasycystyczny dworek szlachecki powstał w II poł. XVIII wieku. Wokół budynku powstał włoski ogród z lipami, topolami i wierzbami. W czasach świetności należał m.in do rodziny Konopków. Zapraszali oni tutaj znakomitych gości, m.in. Oskara Kolberga, który pracował w Modlnicy nad dziełem "Lud".

10 / 10

Dwory w Polsce - Ludwikówka w Pszczynie

Obraz
© Hons084 / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0

Położona w województwie śląskim Pszczyna słynie przede wszystkim z neobarokowego zamku. Warto zobaczyć tu także dwór Ludwikówka z początku XIX wieku. Dawna rezydencja książąt pszczyńskich znajduje się na skraju dawnego parku angielskiego, otaczającego wspomniany wcześniej zamek. Wyróżnia się piętrowym portykiem, złożonym z czterech kolumn toskańskich.

if/pw

polska atrakcjedworyszymbark
Komentarze (4)