EgzotykaNajwiększe lodowce świata

Największe lodowce świata

Największe lodowce świata

Jęzory lodowców tworzą jedne z najbardziej niesamowitych krajobrazów na świecie. Przedstawiamy dziś rekordowe z nich!

1 / 10

Lodowiec Fedczenki, Tadżykistan

Obraz
© Licencja Creative Common, flickr.com:

Jęzor Lodowca Fedczenki jest najdłuższym poza strefami polarnymi (77 kilometrów). Powstaje na wysokości ponad 6000 m n.p.m., a jego czoło znajduje się na wysokości 2910 m n.p.m. To także największy lodowiec w górach Pamir i na całym kontynencie azjatyckim. Jest tak ogromny, że jego "dopływy" wielkością biją na głowę najpotężniejsze lodowce europejskie.

2 / 10

Austfonna, Norwegia

Obraz
© Licencja Creative Common, flickr.com:

Za największy pod względem powierzchni na Starym Kontynencie uchodzi, obejmujący 8200 km kw., lodowiec Austfonna. Znajduje się w archipelagu Svalbard, na terenie Norwegii.

3 / 10

Vatnajökull, Islandia

Obraz
© Licencja Creative Common, Wikipedia: Andreas Tille

Odrobinę mniejszy od poprzedniego jest lodowiec Vatnajökull (8100 km kw.) i tym samym zajmuje drugie miejsce w Europie. Jednak jeśli za kryterium weźmiemy objętość (3100 km sześciennych) to on pojawi się na najwyższej pozycji.

4 / 10

Jostedalsbreen, Norwegia

Obraz
© Licencja Creative Common, flickr.com: xdmag

Na terenie Norwegii leży także największy lodowiec Europy kontynentalnej. Jostedalsbreen obejmuje powierzchnię 487 km kw., na której jest ponad 50 dolin, m.in. Bøyabreen i Nigardsbreen. Niestety lodowiec zmniejsza się w zastraszającym tempie i istnieje niebezpieczeństwo oderwania się jego całego trzonu.

5 / 10

Aletsch, Szwajacaria

Obraz
© Licencja Creative Common, flickr.com: andreas_fischler

Największy lodowiec alpejski (27 mld ton lodu!) znajduje się na terenie Szwajcarii, dokładnie w kantonie Valais. Jego powierzchnia wynosi 117,6 km kw., a długość ponad 20 kilometrów. Lodowiec Aletsch oraz pobliskie szczyty Bietschhorn i Jungfrau tworzą rezerwat, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

6 / 10

Schneeferner, Niemcy

Obraz
© Licencja Creative Common, Wikipedia: Gerdt

Na obszarze Alp Bawarskich znajdziemy natomiast największy lodowiec w Niemczech. Jest to także najbardziej na północ wysunięty lodowiec w Alpach. Leży w masywie Zugspitze (najwyższy szczyt kraju), na płaskowyżu Zugspitzplatt. Jego powierzchnia obejmuje ok. 30 ha. Co ciekawe, ośrodek narciarski na Schneeferner jest jedyną niemiecką stacją na lodowcu.

7 / 10

Pasterze, Austria

Obraz
© Licencja Creative Common, flickr.com: bortescristian

Austriacki rekord należy do lodowca Pasterze, leżącego w masywie Grossglockner. Największy lodowiec w kraju ma ok. 15 km kw. powierzchni i 9 kilometrów długości. Ciekawostką jest, iż nazwa "pasterze" ma pochodzenie słowiańskie i oznacza miejsce do wypasu owiec.

8 / 10

Południowy Lądolód Patagoński, Chile i Argentyna

Obraz
© Licencja Creative Common, flickr.com: Dominic''s pics

Powierzchnię 16 800 km kw. zajmuje Południowy Lądolód Patagoński, czyli największy lodowiec Ameryki Południowej. Większość obszaru znajduje się na terenie Chile (14200 km kw.), a 2600 km kw. należy do Argentyny. Spływa z niego ok. 50 bocznych lodowców, tworząc ogromne jeziora. Są tu także trzy parki narodowe: Bernard O'Higgins, Torres del Paine (Chile) oraz Los Glaciares (Argentyna).

9 / 10

Lodowiec Lambert, Antarktyda

Obraz
© NASA

Za największy i zarazem najdłuższy na świecie uchodzi Lodowiec Lamberta, położony na wschodzie Antarktydy. Ma aż 400 kilometrów długości i 50 kilometrów szerokości. Został odkryty w 1956 roku i zajmuje ok. 10% powierzchni lodowej kontynentu.

10 / 10

Malaspina, USA

Obraz
© Licencja Creative Common, flickr.com: Xa''at

Zajmujący powierzchnię 4275 km kw., lodowiec Malaspina na Alasce jest za to największym poza strefami polarnymi. Położony jest u stóp Góry Świętego Eliasza. Jego odkrycie zawdzięczamy Włochowi - Alessandro Malaspinie.

usaTadżykistanantarktyda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)