Największe lodowce świata
Jęzory lodowców tworzą jedne z najbardziej niesamowitych krajobrazów na świecie. Przedstawiamy dziś rekordowe z nich!
Lodowiec Fedczenki, Tadżykistan
Jęzor Lodowca Fedczenki jest najdłuższym poza strefami polarnymi (77 kilometrów). Powstaje na wysokości ponad 6000 m n.p.m., a jego czoło znajduje się na wysokości 2910 m n.p.m. To także największy lodowiec w górach Pamir i na całym kontynencie azjatyckim. Jest tak ogromny, że jego "dopływy" wielkością biją na głowę najpotężniejsze lodowce europejskie.
Austfonna, Norwegia
Za największy pod względem powierzchni na Starym Kontynencie uchodzi, obejmujący 8200 km kw., lodowiec Austfonna. Znajduje się w archipelagu Svalbard, na terenie Norwegii.
Vatnajökull, Islandia
Odrobinę mniejszy od poprzedniego jest lodowiec Vatnajökull (8100 km kw.) i tym samym zajmuje drugie miejsce w Europie. Jednak jeśli za kryterium weźmiemy objętość (3100 km sześciennych) to on pojawi się na najwyższej pozycji.
Jostedalsbreen, Norwegia
Na terenie Norwegii leży także największy lodowiec Europy kontynentalnej. Jostedalsbreen obejmuje powierzchnię 487 km kw., na której jest ponad 50 dolin, m.in. Bøyabreen i Nigardsbreen. Niestety lodowiec zmniejsza się w zastraszającym tempie i istnieje niebezpieczeństwo oderwania się jego całego trzonu.
Aletsch, Szwajacaria
Największy lodowiec alpejski (27 mld ton lodu!) znajduje się na terenie Szwajcarii, dokładnie w kantonie Valais. Jego powierzchnia wynosi 117,6 km kw., a długość ponad 20 kilometrów. Lodowiec Aletsch oraz pobliskie szczyty Bietschhorn i Jungfrau tworzą rezerwat, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Schneeferner, Niemcy
Na obszarze Alp Bawarskich znajdziemy natomiast największy lodowiec w Niemczech. Jest to także najbardziej na północ wysunięty lodowiec w Alpach. Leży w masywie Zugspitze (najwyższy szczyt kraju), na płaskowyżu Zugspitzplatt. Jego powierzchnia obejmuje ok. 30 ha. Co ciekawe, ośrodek narciarski na Schneeferner jest jedyną niemiecką stacją na lodowcu.
Pasterze, Austria
Austriacki rekord należy do lodowca Pasterze, leżącego w masywie Grossglockner. Największy lodowiec w kraju ma ok. 15 km kw. powierzchni i 9 kilometrów długości. Ciekawostką jest, iż nazwa "pasterze" ma pochodzenie słowiańskie i oznacza miejsce do wypasu owiec.
Południowy Lądolód Patagoński, Chile i Argentyna
Powierzchnię 16 800 km kw. zajmuje Południowy Lądolód Patagoński, czyli największy lodowiec Ameryki Południowej. Większość obszaru znajduje się na terenie Chile (14200 km kw.), a 2600 km kw. należy do Argentyny. Spływa z niego ok. 50 bocznych lodowców, tworząc ogromne jeziora. Są tu także trzy parki narodowe: Bernard O'Higgins, Torres del Paine (Chile) oraz Los Glaciares (Argentyna).
Lodowiec Lambert, Antarktyda
Za największy i zarazem najdłuższy na świecie uchodzi Lodowiec Lamberta, położony na wschodzie Antarktydy. Ma aż 400 kilometrów długości i 50 kilometrów szerokości. Został odkryty w 1956 roku i zajmuje ok. 10% powierzchni lodowej kontynentu.
Malaspina, USA
Zajmujący powierzchnię 4275 km kw., lodowiec Malaspina na Alasce jest za to największym poza strefami polarnymi. Położony jest u stóp Góry Świętego Eliasza. Jego odkrycie zawdzięczamy Włochowi - Alessandro Malaspinie.