Trwa ładowanie...

Naprawiają jedną z najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem. Wjechał ciężki sprzęt

Jedna z najpiękniejszych plaż w Polsce bardzo ucierpiała podczas sztormów, które szalały na Bałtyku na przełomie roku 2023 i 2024. Teraz wjechał na nią ciężki sprzęt, z pomocą którego nabrzeże zostanie uprzątnięte i naprawione, aby na przyjazd turystów w pełni sezonu znów plaża zachwycała swoim niepowtarzalnym urokiem.

Plaża w Lubiatowie nie bez przyczyny uchodzi za jedną z najpiękniejszych w krajuPlaża w Lubiatowie nie bez przyczyny uchodzi za jedną z najpiękniejszych w krajuŹródło: Adobe Stock, fot: PAWEL KAZMIERCZAK
d41zq3b
d41zq3b

Miejscem, o którym mowa jest plaża w Lubiatowie. To jeden z najbardziej wysuniętych na północ odcinków wybrzeża w Polsce. Lubiatowskie plaże są wyjątkowe ze względu na wyjątkowo drobny, miałki i biały piasek oraz bliskość malowniczych lasów sosnowych.

Sztormy szalały zimą i wiosną

W grudniu ubiegłego roku, podczas wielkiego sztormu, który nawiedził wybrzeże Morza Bałtyckiego, ten odcinek linii brzegowej został wyjątkowo mocno uszkodzony. Woda zniszczyła wydmy, powodując częściowe zawalenie niewielkiego klifu. Morze zdemolowało betonowe zejście nr 44, uszkodziło też małą architekturę znajdującą się w pobliżu, zepsuło schody, ławeczki i płoty.

Urząd Morski razem z Nadleśnictwem Choczewo opiekują się tym terenem i wspólnie rozpoczęły wiosenne porządki. Konieczne było wyprofilowanie i zabezpieczenie skarp zejścia, wykonanie nasypu, ułożenie na nowo nawierzchni z płyt betonowych, które zostały porwane na plażę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żółta woda w Bałtyku. Turyści nie wiedzą, co robić

Aby zabezpieczyć to miejsce na przyszłość, powstał tzw. płotek wydmotwórczy na przedpolu wydmy.

d41zq3b

- W ramach usuwania szkód sztormowych konieczne jest także usunięcie elementów betonowych - pozostałości po dawnym obiekcie Wojsk Ochrony Pogranicza, które spadły z terenów Nadleśnictwa na plażę w lokalizacji około 300 m na wschód od wejścia nr 44 - informował jeszcze przed rozpoczęciem robót Rafał Skowronek, inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Choczewo w rozmowie z dziennikarzem RMF FM.

22 mln zł na ochronę wybrzeża

Prace finansowane są w znacznej części z budżetu Urzędu Morskiego w Gdyni, który na samą ochronę brzegów przeznancza rocznie ogromne pieniądze - w tym roku są to ponad 22 mln zł.

Pod opieką Urzędu Morskiego znajduje się brzeg o długości 417,5 km w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim (243,8 km od strony morza, 71,5 km brzegu Półwyspu Helskiego i ponad 102 km brzegu Zalewu Wiślanego) o powierzchni ok. 3,8 tys. ha.

d41zq3b

Źródło: GP24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d41zq3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41zq3b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj